Наші інтервю

Українська мова – це мова Шевченка, Франка, Лесі Українки

Йдучи вулицями Сокаля, бачимо, що вони не завжди настільки чисті, як би нам цього хотілося. А чи звертаємо увагу на засмічення української мови? Мовне каліцтво заповнило ефіри радіо, телебачення. Цікаво, чи є в Україні хоч один канал, який пропагує тільки літературну мову і українську культуру?

Зараз українська мова перебуває під загрозою, і це на двадцятому році незалежності. Щоденно з’являються нові слова, якими перетворюємо мову на мотлох, непотріб. Вульгаризми, лайка, нецензурні слова, суржик  все це призводить до засмічування нашої милозвучної мови.

Російська Федерація прийняла закон про захист російської мови від проникнення іноземної термінології. А нашій владі чомусь байдуже.
Чи розвивається українська мова? Чи комфортно нашій мові в державі? Які є шляхи для утвердження літературної мови в Україні? Свої думки з приводу мовного питання у Міжнародний день рідної мови висловили жителі району.

Ольга ЛОБОДА, пенсіонерка:

Мова  душа народу. Діти, молодь і всі свідомі українці повинні дбати про чистоту мови і розвивати її. Завдання вчителів  зробити світлою радістю зустріч школярів з творами Тараса Шевченка, Лесі Українки, Івана Франка і всіх українських письменників. Українці повинні знати державну мову, шанувати свою величну історію, поважати українські традиції. Я  вчитель української мови, тепер  на заслуженому відпочинку.

Тому не можу спокійно спостерігати за тим, як зневажають рідну мову. Серце болить, коли більшість державних діячів, політиків не розмовляють державною мовою, а деколи і виступають проти неї. Українцям потрібно утверджувати рідне слово, а в слові високому, доброму  утверджувати себе.

Леся РОМАНЮК, фельдшер:

Проблема засмічення української мови є дуже актуальною. У царській Росії українську мову не визнавали, неодноразово забороняли, закривали українські школи, але наш народ на всіх теренах свого розселення розмовляв українською мовою. В колишньому Союзі ніхто не наважувався засмічувати українську мову. А що тепер? Навіть у Верховній Раді непоодинокі випадки зневажання рідної мови та її носіїв. Кожен повинен утверджувати мову. Розмовляти в усіх державних органах, вдома, зі знайомими та друзями виключно українською мовою, стежачи за її чистотою, уникаючи засмічення. Перемикати канали з іноземними серіалами, чужою попсою. Я не проти інших мов, але навчаючись чужого, не варто забувати свого.

Світлана ТОКАЖ, вчитель української мови та літератури:

Для того, щоб діти краще знали та володіли літературною мовою, необхідно збільшити години вивчення української мови у школі. Твори світової класики перекладати українською мовою, на телебаченні та радіо збільшити кількість передач просвітницького характеру, спрямованих на популяризацію рідної мови. Особливу увагу потрібно звернути на мовлення державних чиновників, адже риба псується з голови. Кожен свідомий українець повинен виступати на захист чистоти рідної мови, розмовляти нею у повсякденному житті, а не проявляти байдужість.

***

Українська мова  це мова Шевченка, Франка та Лесі Українки. Це мова тисяч хлопцівповстанців, дух козаків, січових стрільців, поетівдисидентів, яких саджали у тюрми, але вони не зрікалися рідного слова. Нам потрібно зберігати українську мову, культуру, традиції. Час українцям зрозуміти: коли мову перетворимо на сміття, то перестанемо існувати як нація.

Ольга РОМАНЮК.

Голос Сокальщини на GoogleNews