Листи до редакції

Де взяти гроші для села, або чи варто бути поганим?

Де взяти гроші? Це питання риторичне. Воно переслідує більшість із нас. Практично завжди потреби в коштах більші за їх наявність. На жаль, така ж ситуація у місцевих радах. Потреб багато – відремонтувати дороги, переробити опалення у садочку, відновити пам"ятник, побудувати дитячий майданчик. І так до безкінечності. Після виборів прийшли нові депутати та керівники місцевого самоврядування з бажанням працювати і виявляється, що у бюджеті немає грошей. Тобто, кажуть: "Бюджет пустий". І  на бюджетній сесії пропонують прийняти цифру, яка була "доведена". Ніби зачароване коло  не можемо нічого зробити, бо немає грошей, і нема грошей, бо нічого не зробили. Невже проблему не можна вирішити? Давайте попробуємо проаналізувати.

Дійсно, наш район дотаційний і тільки декілька сільських рад можуть похвалитись бюджетом, який не потребує фінансування ззовні. Однак, невже всі доходи мобілізовані, і йдуть у скарбницю громади? Мабуть, ні. Можемо назвати очевидні джерела доходів, які є практично у кожній місцевій раді: земля  часто у селах розташовані заклади торгівлі, виробництва, що не платять оренди за земельну ділянку, на якій розташовані; вирощування сільськогосподарських культур здійснюється без відповідно оформлених договорів оренди і не сплачується фіксований податок; майно – орендні ставки переглядались п"ять, а то й більше років назад, немає розрахованої вартості майна, згідно з затвердженою методикою; магазини, пилорами, або інші підприємства, які працюють без сплати податків, без патенту.

На жаль, ці приклади, які я навів, є у більшості населених пунктів. І тут у сільського голови, депутатів виникає дилема: а що роботи? Адже можна бути "добрим":

– сусід продає продукти, які возить із Польщі, чому він має платити? Адже держава йому не допомагає;

– кум ріже дошки на пилорамі. Яка оренда землі? Він же чесно купив приміщення ферми на паї.

– однокласниця продає горілку без документів  дехто з наближених забіжить, коли терміново треба пляшку.

Це типові роздуми на рахунок типових ситуацій. Для чого псувати відносини з односельцями, старатися ради держави. Адже бути "поганим", сказити, що потрібно платити податки, оренду, зареєструватись як підприємець  набагато важче. Цей шлях нелегкий, але єдино правильний…

Сьогодні у сільському бюджеті багато важить кожна копійка, і кого-небудь дотувати за рахунок громади ми не маємо права. Ніхто не прийде з Києва, Львова наводити у нас порядок, підказувати, як ми маємо працювати. Тільки громада спільно із місцевою радою можуть навести лад у власному домі. Давайте будемо чесними перед громадою, перед собою та жити за  єдиними правилами. В такому випадку зміни на краще не заставлять себе довго чекати.

Сергій КОСТЮК,
депутат районної ради, голова комісії з питань бюджету, член Сокальського осередку ПП "Фронт змін”.

Голос Сокальщини на GoogleNews