Політичні партії

Денис Осміловський пропонує ввести громадський контроль за виборами

Упродовж виборчої кампанії кожного пересічного громадянина України хвилює питання чесності і прозорості як самої кампанії, так і виборчого процесу. Чи готова до чесного вибору українська спільнота, котра не один раз була ошуканою за свій непринциповий підхід до обирання депутата, ми вирішили поспілкуватися з кандидатом у депутати до Верховної Ради по 124 виборчому округу юристом Денисом ОСМІЛОВСЬКИМ. Ось яка у нас вийшла розмова.

– Доброго дня, Денисе Васильовичу. Які Ваші враження від виборчої кампанії?

– Звичайно, одним словом відповісти на Ваше запитання неможливо, бо ближче до виборів, кампанія стає завзятішою, складнішою, інтенсивнішою. В інформаційному просторі з’являється все більше інформації, а агітатори зі своєю рекламою вже встигли всім добряче надокучити. До того ж ця виборча кампанія проводиться у складних економічних умовах та фактичному веденні війни на сході. Люди зараз схвильовані питанням, що буде далі з країною і кожним з нас, тому надлишок політичної агітації їх тільки дратує. Під час зустрічей люди справедливо говорять, що краще б політики витрачали гроші не на рекламу, а спрямували їх в зону АТО на підтримку наших воїнів. І вони праві. Не знаю на що сподіваються деякі учасники виборчих перегонів, заклеївши своїми фотографіями всі дерева в окрузі чи поставивши дорогі білборди. На цих виборах, на відміну від попередніх, дорога реклама не працює.

– А як Ви себе рекламуєте?

– Я вважаю, що найкращою рекламою є хороше ім’я і добрі справи не тільки напередодні виборів, а протягом тривалого періоду часу. В окрузі мене вже знають за мою попередню роботу та діяльність заснованої мною громадської організації «Наш Дім – Сокальщина». Це і є мій основний ресурс. Якщо ж говорити про нашу агітаційну діяльність, то ми з однодумцями, мабуть, провели одну із найекономніших виборчих кампаній не тільки в окрузі, а і в Україні. У своїй передвиборчій кампанії ми основний акцент зробили не на рекламі, а на зустрічах з людьми та спілкуванні із журналістами. Виборці, очевидно, звернули увагу, що в мене нема ні білбордів, ні плакатів на деревах.

– Чи допускаєте Ви варіанти порушень виборів з боку учасників виборчого процесу?

– А чи взагалі були у нас колись вибори без порушень? Наше суспільство ще не просякнуте до кінця лозунгом Майдану «Ні – фальсифікації!» Не називаючи прізвищ, зверну увагу, що навіть передвиборча агітація у багатьох кандидатів сформована з намаганнями обдурити виборця. Моніторингові організації, такі як «Опора», «Комітет виборців України» заявляють, що інтенсивність підкупу виборців та застосування адміністративного ресурсу з боку кандидатів та партій на цих виборах є меншою, ніж на виборах 2012 р., але зафіксовані факти свідчать про готовність значної частини кандидатів перемагати незаконно. З огляду на те, що виборче законодавство так і не зазнало всіх тих важливих змін, яких вимагали експерти та журналісти, виборці мають відповідально ставитися до власного голосу і в разі потреби активно його захищати в суді.

– А чи є правові механізми недопущення фальсифікації виборів?

– Якщо б фальсифікаторів після кожних виборів притягували до кримінальної відповідальності, то бажаючих було би менше. Раніше законодавство в цій сфері було недосконалим і притягнути фальсифікаторів до відповідальності було практично неможливо. На сьогодні ж маємо підписаний минулого тижня Президентом України Закон «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за порушення виборчих прав громадян».

Згідно з Законом №1703VII, якщо кандидат намагається підкупити виборця, йому загрожує обмеження волі на строк до 3х років. Посилено відповідальність і для членів виборчих комісій та спостерігачів. Якщо вони чинять перешкоду вільному волевиявленню чи фальсифікують вибори, то їм загрожує позбавлення волі на строк від 2 до 3 років, а за підробку виборчих документів, викрадення або приховування виборчої скриньки з бюлетенями або протоколу про підрахунок голосів виборців – від 5 до 7 років. За використання чиновником адмінресурсу передбачається, зокрема, позбавлення волі на строк від 3 до 7 років.

Не оминув закон і відповідальності виборців. Адже продавати свій голос такий самий злочин, як і купувати його. Покарання для виборців не такі строгі, як для чиновників, але теж суттєві, щоб застерегти їх брати участь у виборчих махінаціях за 200 гривень чи подарунок. Приміром, якщо виборця впіймали на продажі власного голосу, йому загрожує штраф від 1700 до 5100 гривень або виправні роботи на строк до 2х років, або обмеження волі на той самий строк.

Однак маємо розуміти, що в наших реаліях строгі закони дуже часто пом’якшуються необов’язковістю їх виконання, тому дуже важливо налагодити громадський контроль за ходом голосування, підрахунком голосів в ДВК та роботою ОВК. Адже багато кандидатів ще зараз послуговуються методами, що «неважливо, як голосують, важливо як рахують». Як відомо з попередніх виборів, основні фальсифікації відбуваються в час підрахунку голосів в ДВК і підміною виборчих протоколів з мокрою печаткою під час їх перевезення в ОВК. Тому порада для спостерігачів: дуже уважно дивитися за роботою виборчих комісій та за тим, як буде відбуватися підрахунок голосів. Було б добре, якщо б громадськість після завершення голосування в неділю 26 жовтня о 20.00 провела під стінами ОВК акцію «Ми за чесні вибори». Громадський контроль та загроза кримінальної відповідальності буде найкращою пересторогою для кожного, хто намагатиметься викривити результати виборів.

– А як Ви оцінюєте прийняття ЗУ «Про очищення влади»?

– Прийняття цього закону є першим серйозним кроком у боротьбі з корупцією.

– До цього закону є багато претензій як зі сторони тих, хто підпадає під його дію, так і його прихильників?

– Звичайно, що цей закон неідеальний, і він потребує доопрацювання. Але маємо зважати, що ідеальних законів немає. Позитивне в ньому те, що це закон прямої дії. Якщо чиновник за режиму Януковича більше року працював на вищих керівних посадах чи фабрикував справи проти «майданівців» під час Революції Гідності, питання з ним має бути закрите звільненням і позбавленням права займати керівні державні посади протягом десяти років.

– Думаєте, що такий строгий закон буде виконуватися?

– Кожен закон повинен виконуватися. На те він і закон. Однак, я не виключаю, що багато хто намагатиметься його обійти. Ми вже зараз бачимо, що в ряді міських та обласних державних адміністрацій, приміром таких як Харківська ОДА, чиновники заявляють, що в них ніхто не попадає під люстрацію. Хто ж тоді відповідатиме за злочини попереднього режиму? Вважаю, щоб цей закон виконувався, необхідний контроль громадськості, яка і має бути найсправедливішим люстратором, але законним шляхом. Ми зараз є свідками, як в багатьох населених пунктах громадські активісти висловлюють справедливі звинувачення у бік корумпованих чиновників і домагаються їх звільнення.

– Всі ми бачили, що в парламенті, який доживає свої останні дні, є сили, котрі все робили, щоб не допустити прийняття люстраційного закону. Тепер, коли закон вже підписаний Президентом, вони все робитимуть для того, щоб зробити його недієвим або навіть відмінити. Є така загроза?

– Загроза є. Вона тяжітиме над нами, якщо в новому парламенті виявиться багато людей минулого режиму, котрі зараз перефарбувалися і намагаються потрапити в парламент. Адже під дію люстраційного закону потрапляють чиновники вищого рангу, а на депутатів Верховної Ради він не поширюється.

– У фінальній версії документа від люстраційної перевірки осіб, що займають виборні посади, відмовилися. І тому ніхто не буде перевіряти, наприклад, відповідність стилю життя народних депутатів офіційним доходам.

– Маємо розуміти, що закон і так по своїй суті є революційним і вже те, що його прийняли і підписали, є вагомим зрушенням у боротьбі з корупцією. Якщо б у ньому залишилася норма стосовно виборних посад, то опоненти цього закону апелювали б до Конституційного суду. Тоді б, можливо, цей закон був відхилений. Люстрація виборних осіб повинна іти на рівні виборця.

Тут громадяни несуть таку ж відповідальність, як і влада. Якщо кандидат не зможе виконати обіцянок та дурить виборців, то не потрібно за нього голосувати. Це і буде своєрідна люстрація. Саме так і відбувається в європейських країнах.

– Чого Ви бажаєте людям напередодні виборів?

– Перш за все – міцного здоров’я і віри в те, що все буде добре, як співає наш Вакарчук. Головне – бути відповідальним перед собою і суспільством, пам’ятати, що новообрана Верховна Рада – це обличчя держави, втілення всіх сподівань народу, тоді вибір буде правильним і у нас з Вами буде майбутнє.

Розмову вела Ольга ФЕДОРИШИНА.
ГРОМАДСЬКИЙ  КОНТРОЛЬ  ЗА  ВИБОРАМИ    

Голос Сокальщини на GoogleNews