Про економіку

На Сокальщині все ще продають алкоголь неповнолітнім

З початку цього року виявлено 19 неповнолітніх, які вживали спиртні напої і курили, оштрафовано сім продавців, які, попри заборону, продавали алкоголь і сигарети підліткам. Працівники відділення кримінальної міліції у справах дітей проводять спеціальні рейди, щоб виявити недобросовісних підприємців, а також неповнолітніх, які курять і вживають алкогольні напої. На одному з таких рейдів побувала і кореспондент «Голосу з-над Бугу».

На годиннику восьма година вечора. Разом з працівниками Сокальського РВ ГУ МВСУ в Львівській області – начальником відділення кримінальної міліції в справах дітей Іриною Мроць, оперуповноваженим відділення державної служби по боротьбі з економічною злочинністю Антоном Прохоренковим та дільничним інспектором Володимиром Ващишином, вирушаємо в дорогу. Наша група вирішила дізнатися, що відбувається у вечірній час в місцях масового скупчення молоді, перевірити роботу торгових закладів, а також виявити неповнолітніх, які вживають спиртні напої та палять цигарки.

Спершу ми завітали в місцевий парк. У кафе-барі «Зорі» за столом сиділи кілька парубків. Помітивши працівників міліції, хлопці зашаруділися. Підійшовши, ми побачили, що 14літній юнак, учень СШ №4 м. Сокаля, швидко кинув сигарету. Чому він в такому молодому віці курить, пояснити не зміг, опустивши голову, мовчав. При усному спілкуванні з юнаком встановили його анкетні дані, а також про цей випадок повідомили батьків. Їх буде притягнуто до адміністративної відповідальності.

Від його колеги, 16річного Володимира, який навчається в СШ №2 м. Сокаль, несло алкоголем, очі були червоні. Спочатку хлопець заперечував, що вживав алкогольні напої, мовляв, хворий і ковтає антибіотики, тому очі червоного кольору. Потім стверджував, що випив безалкогольне пиво і наше звинувачення є безпідставним. Однак працівників міліції не обдуриш, бо часто стикаються з такими випадками. Коли хлопцю запропонували поїхати в Сокальську ЦРЛ для виявлення в крові алкоголю, зізнався, що пив пиво, яке придбав у магазині «Все для вас». Разом з хлопцем прямуємо туди. Продавець, на яку вказав хлопець, категорично заперечувала, що продала пиво неповнолітньому і мотивувала тим, що цього пива вже кілька днів немає у продажу. На неповнолітнього, який вживав слабоалкогольні напої і недобросовісного продавця, яка продала йому пиво, складено адміністративні протоколи, їх буде притягнуто до відповідальності.

Наступним торговим закладом, який відвідала наша група, став павільйон, поруч з магазином «Київ-Захід», що у Сокалі. Тут ми не застали неповнолітніх, за столами сиділи лише дорослі. Така ж картина була у кафебарі с. Теляж, тут теж не зустріли підлітків. Добре, що продавці і підприємці усвідомлюють, що від того, продадуть чи не продадуть алкоголь і сигарети, – залежить доля дітей. Та й, мабуть, не останню роль відіграють чималі штрафи і навіть позбавлення ліцензії за продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів неповнолітнім.

Далі прямуємо в село Забужжя. Тут у місцевому кафебарі «Забужанка» чимало відпочивальників. Надворі, за столиком, побачили гурт підлітків. Двоє хлопців, один з них виявився повнолітнім, і двоє дівчат сиділи за столом та розпивали алкогольні напої. Пляшка горілки, яка стояла поруч, була вже майже порожньою, а наші співрозмовники – добряче напідпитку. На запитання, де взяли горілку, розповіли, що її принесла з дому одна з юнок, бо у мами (!) нещодавно був день народження і вдома залишились спиртні напої. Як кажуть в народі, яблуко від яблуні недалеко котиться.

16-річна Галина, 17-річна Наталя, які тільки в цьому році закінчили школу, і 17річний Григорій, учень Сокальського професійного ліцею, нічого погано в тому, що п’ють, не бачать. Разом з Іриною Мроць ми намагалися пояснити дівчатам, що вони – майбутні матері, не можна прикладатися до спиртного, бо ця згубна звичка нічого хорошого не віщує. Усіх трьох неповнолітніх ми повезли в Сокальську ЦРЛ. Їх оглянули в приймальному відділенні, виміряли артеріальний тиск та перевірили на стан алкогольного сп’яніння. На неповнолітніх працівники міліції склали протоколи, їх притягнуть до адміністративної відповідальності. Про ці випадки буде поінформовано в навчальні заклади, де вони навчаються.

– Хотілось би, щоб долею цих дітей перейнялися власники торгових закладів. Вони теж батьки, і виникає запитання: чи хотіли б, щоб їхні діти вживали спиртні напої чи курили сигарети? Мабуть, що ні. То чому ж продають заборонене неповнолітнім? Часто батьки вдома навіть не підозрюють, що робить у вільний час дитина. Ми постійно проводимо бесіди, виховну роботу з неповнолітніми, рейди, під час яких виявляємо осіб, які розпивають спиртні напої чи палять, але нашої роботи недостатньо. Треба, щоб до справи виховання підлітків підключилось якомога більше людей: батьки, вчителі, психологи, священики, громадськість. Дитячі душі необхідно рятувати усім разом, тоді в Сокалі буде менше злочинів, які вчиняють неповнолітні, – підсумувала начальник відділення кримінальної міліції в справах дітей Ірина Мроць.

Хочеться вірити, що рейд дасть позитивні результати. Недобросовісні підприємці, продавці нарешті зрозуміють, що не можна калічити дитячі душі і серця чарочкою горілки чи пачкою сигарет. Заробіток, отриманий від їх продажу, мізерний, у порівнянні з тим, що через них дитина може стати на хибний шлях. Тільки спільними зусиллями зможемо подолати алкоголізм та тютюнопаління серед неповнолітніх.

Ольга ДИЛИН.

Фото автора.

Голос Сокальщини на GoogleNews