Про економіку

Трудові питання мобілізованих

Найманим працівникам, які були призвані на військову службу по мобілізації, гарантується збереження робочого місця і заробітку. 

У разі отримання повістки, працівник повинен повідомити підприємство про мобілізацію, пред'явивши оригінал повістки з військового комісаріату. На підставі повістки підприємство видає наказ про звільнення працівника від роботи на час проходження мобілізації. Важливим фактом є те, що працівник не розриває трудові відносини, а тимчасово звільняється від роботи на час проходження військової служби. За працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, але не більше 18 місяців, зберігаються місце роботи, посада, а також компенсується із бюджету середній заробіток.

Якщо керівники підприємств звільняють з роботи громадянина, що призваний на військову службу у зв'язку з мобілізацією, або відмовляють у виплаті заробітної плати,  військовозобов'язаному рекомендується звернутися до органів прокуратури з відповідною заявою. Це питання регламентується ст. 119 Кодексу законів про працю України.

Відповідно до ст. 42, пункту 9 Кодексу законів про працю України, при скороченнi чисельностi чи штату працiвникiв у зв'язку iз змiнами в органiзацiї виробництва i працi, переважне право на залишення на роботi надається, зокрема, працiвникам з числа колишнiх вiйськовослужбовцiв строкової служби та осiб, якi проходили альтернативну (невiйськову) службу,  протягом двох рокiв з дня звiльнення їх зi служби. 

Щодо оплати праці, згідно зі статтею 24 Закону України від 24.03.1995 р. "Про оплату праці", Заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом , але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата. 

Контроль за додержанням законодавства про оплату праці (згідно зі ст.35 Закону України "Про оплату праці") на підприємствах здійснюють:

1) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю (Державна інспекція України з питань праці);

2) органи Державної фіскальної служби України;

3) професійні спілки.

За повідомленням Сокальсько-Червоноградського ОРВК.  

Голос Сокальщини на GoogleNews