Про податки

Як правильно сформувати підприємцю звіт за 2010 рік в Пенсійний фонд

Фізичні особи  суб’єкти підприємницької діяльності, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування, самі за себе і за членів сім’ї, які беруть участь у провадженні підприємницької діяльності; особи, які забезпечують себе роботою самостійно  займаються адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов’язаною з отриманням доходу безпосередньо від цієї діяльності, самі за себе формують та подають до органів Пенсійного фонду звіт один раз на рік до 1 квітня року, наступного за звітним періодом. Базовим звітним періодом для них є календарний рік. Звіт подається за формою згідно з додатком 5 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 05.11.2009 №2б1, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 24.11.2009 за № 1136/17152 (далі  Порядок №261).

Частиною першою статті 24 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" визначено, що страховий стаж  це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, відповідної доплати до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Порядок здійснення такої доплати визначено у розділі 15 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 211, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України від 16.01.2004 за №64/8663.

Враховуючи вищезазначене, особи, які здійснюють доплату до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була  не меншою, ніж мінімальний страховий внесок, формують самі за себе звіт. Звіт подається за формою згідно з додатком 6 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 05.11.2009 № 261, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 24.11.2009 за № 1136/17152 (далі  Порядок № 261).

У разі, якщо фізична особа  суб’єкт підприємницької діяльності, яка нараховує та сплачує внески на загальних підставах, доплачує суму страхових внесків самостійно або згідно з повідомленнямрозрахунком органу Пенсійного фонду України таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була  не меншою, ніж мінімальний страховий внесок, то нею крім  таблиці 1 додатку 5 Порядку № 261, де зазначають суму чистого доходу (прибутку), заповнюється також Звіт за формою згідно з додатком 6 Порядку № 261, де зазначають суми доплати.

Фізичні особи  суб’єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований або єдиний податок) та доплачують суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була  не меншою, ніж мінімальний страховий внесок, за період до 1 серпня 2010 року, заповнюють два додатки Порядку № 261. В таблиці 2 додатку 5 Порядку № 261 зазначають розмір встановленого страхового внеску, а в додатку 6 Порядку № 261 суми доплат до мінімального страхового внеску.
Фізичні особи  суб’єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований або єдиний податок) та відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" (у редакції Закону України від 08.07.2010 № 2461VІ) сплачують страхові внески у розмірі, який визначається ними самостійно, та сума якого з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, становить не менше мінімального розміру страхового внеску за кожен місяць, за період після 1 липня 2010 року, зазначають розмір такого визначеного страхового внеску в таблиці 2 додатку 5 Порядку №261.

Наталія МИГАЛЬ,

начальник відділу персоніфікованого обліку, інформаційних систем та мереж управління Пенсійного фонду.         

Голос Сокальщини на GoogleNews