З сесії райради

Лихові легше запобігти ніж побороти

Минулого тижня в Сокальській райдержадміністрації відбулася нарада щодо утримання доріг в зимовий період, яку провів голова райдержадміністрації Олег Кожушко. На неї запросили керівників районної ради, відділів райжержадміністрації, міліції, Державтоінспекції, міських голів, а також керівника філії «Жовківська ДЕД», яка тепер, після реорганізації філії «Сокальський райавтодор», обслуговує дороги нашого району.

Найперше слово дали керівнику філії «Жовківська ДЕД» Віктору Крупі. Він зазначив, що у листопаді філія отримала 226 тис. грн. фінансування, з них 109 тис. грн. – на ремонтні роботи державного значення, 117 тис. грн. – місцеві. Ще в цьому році мають ремонтувати вулицю Зелену у Великих Мостах, хоч зима вже на порозі. Ситуація з надходженням коштів від держави дуже складна, тому вони стараються самостійно заробляти гроші, укладаючи угоди напряму з місцевими радами. 

Нині у Жовківській ДЕД активно готуються до зими, ремонтують техніку, закуповують сіль, є невеликі проблеми з піском. Сіль уже завезли в Белз і Великі Мости, а в Сокаль доставлять, коли відкриють трасу Р15, бо довозити через об’їзд – це великі затрати.

На базі колишньої філії «Сокальський райавтодор» нині приміщення і територія пустують, ніхто не хоче працювати за 300400 гривень зарплати, яку люди там отримували за місяць роботи. Нині не можуть знайти водія на грейдер – сніг випаде, а їхати розгортати дороги не буде кому. 

До доповідача присутні мали чимало запитань щодо ремонту доріг, техніки. Але найбільш гостра дискусія зав’язалася щодо питання підписання угод з суб’єктами господарювання. Віктор Крупа зазначив, що Жовківська ДЕД вже уклала угоди на розгортання снігу з Червоноградською військовою частиною, ПП «Рома». Присутні на нараді зауважили, що необхідно укласти угоди й з нашими місцевими господарствами, які тут працюють, бо як випаде сніг, то ПП «Рома», яке розташоване у Жовківському районі, не приїде розгортати сніг в Княже чи Перетоки… На що Віктор Крупа зазначив, що наші керівники агроформувань, які мають необхідну техніку, не хочуть укладати угоди через те, що колишній Сокальський райавтодор не віддав дизпалива їм за розгортання снігу ще в минулому році. Натомість голови районної ради та райдержадміністрації Ігор Дацюк та Олег Кожушко зазначили, що посприяють у підписанні угод. 

Великомостівський міський голова Ярослав Ройко та заступник Угнівського міського голови Ігор Мороз розповіли про ситуацію з підготовкою до зими в своїх містах. Слушну думку висловив Я. Ройко: треба організувати резерв пального, щоб у випадку нічної заметілі чи будьякої надзвичайної ситуації, коли кожна хвилина дорога, не починати шукати по підприємцях, агроформуваннях пальне, а щоб можна було його негайно взяти з резерву. 

Про ситуацію в Сокалі доповів заступник міського голови Олег Олійник: «КП «Сокальжитлокомунсервіс» має на балансі шість одиниць техніки, які готові до виконання завдань з розчистки вулиць: грейдер, два МТЗ80, «Карпатець»навантажувач, ГАЗ бортовий, піскорозкидач. Крім цього, за потреби, буде додатково залучено до роботи техніку від КП «Сокальтеплокомуненерго» та водопровідноканалізаційного господарства. Зараз є вакантна посада грейдериста. На сьогодні до зими місто готове, в наявності 15 тонн солі, 200 тонн піску і ще 30 тонн – на залишку з минулого року, піскосолеву суміш уже розвезено по вулицях міста. Але за пісок і за сіль не заплачено ще жодних грошей».

В. о. начальника відділення Державтоінспекції в Сокальському районі Ярослав Шпак зазначив, що навіть на аварійнонебезпечні ділянки досі не вивезено солі, піску, щоб на спуску чи підйомі водій, не чекаючи, поки приїдуть дорожники, міг вийти і лопатою посипати дорогу. Ситуація критична.

Минулого року державтоінспектори під час снігової стихії чергували в полях на трасі, де в снігову пастку потрапили автобуси з пасажирами, цьогоріч ситуація може повторитися, бо ж техніка не вся готова до зими. А наш регіон – стратегічний, межує з Волинню, їздять міжнародні автобуси до Білорусі, Польщі. В місцях переметів потрібно обов’язково поставити снігозахисні щити.

Свою думку висловив і начальник Сокальського РВ ГУ МВСУ Володимир Спічак: «Щороку ми зустрічаємось з тими самими проблемами: техніка не готова, пального немає, не вистачає грошей на пісок і суміш. А коли в сніговий полон потрапляє автобус, то ми починаємо перемовини з сільським головою, самотужки відправляємо людей в найближче село зігрітися і переночувати, розселяємо по хатах, так як це було в минулому році. Тому обов’язково треба постійно розчищати дорогу, а не чекати, коли нападають кучугури і потім з ними наша техніка не справляється».

Далі йшла мова про виготовлення снігозахисних щитів, які можуть робити безробітні. Однак сільським радам треба укладати угоди на співфінансування з центром зайнятості на виконання суспільнокорисних робіт.

Питання обслуговування доріг в районі буде винесене на розгляд колегії Сокальської райдержадміністрації. До цього часу керівник філії «Жовківська ДЕД» повинен укласти угоди з підприємствами нашого району, які будуть залучені до роботи на дорогах в зимовий період.

Як кажуть в народі, будьяке лихо легше попередити, ніж його побороти. Тому треба максимально докласти зусиль, аби взимку наші люди не потрапили у сніговий полон. 

Ольга ДИЛИН.

 

 

Голос Сокальщини на GoogleNews