З сесії райради

Iнформація про чоловіків, які уникають мобілізації на заробітках закордоном, передається Держприкордонслужбі та МВС

Перед нарадою міських, сільських, селищного голів та секретарів у сесійній залі Сокальської райдержадміністрації присутні вели мову про нинішню ситуацію в Україні. Жінки витирали сльози, розповідаючи, скільки повісток принесли у їхні села. Тому ця болюча тема спонукала до того, що голова Сокальської районної ради Ігор Дацюк запросив на нараду військового комісара Сокальсько-Червоноградського ОРВК Миколу Лисака, котрий розповів, як відбувається мобілізація військовозобов`язаних і відповів на запитання голів місцевих рад.
Голова Скоморохівської сільської ради Надія Гібляк просила роз`яснити таке: "На попередній зустрічі ви нам сказали створити загони оборони, в які залучатимуть чоловіків від 45 до 60 років, які будуть охороняти нашу місцевість і до війська їх вже не візьмуть. А потім приходить повістка якраз тому чоловікові (йому 45 років), якого я просила керувати загоном оборони…"

– І справді намагаємось брати до війська осіб до сорока років, але в залежності від військових звань і військової спеціальності,  пояснював військовий комісар.  Сьогодні у нас є добровольці, які зголосилися йти до війська у 58-59 років. Навіть минулого тижня пішов добровольцем мужчина з Великих Мостів у віці 54 роки. Ми його взяли тому, що відбулися зміни в чинному законодавстві і тепер на військовому обліку перебувають громадяни віком до 60 років. Та все ж підкреслюю, ми намагаємось брати військовозобов`язаних віком до сорока років. Тепер щодо загонів оборони. Вони ще не створені, лише створюються. Ви кажете, що виглядаєте перед людьми брехунами, невже обов'язок захисту Вітчизни, її оборони може бути брехнею? Загони оборони  не є захистом від того, щоб не бути мобілізованим. Невже мене так зрозуміли, що ті, які будуть записані в загони оборони не підуть захищати Батьківщину, а будуть сидіти вдома?

Нам не вистачає військовослужбовців деяких спеціальностей, тому, якщо знайдеться людина з потрібною спеціалізацією, то її беремо. Недавно зі Скоморохівської сільської ради прийшов п`ятдесятичотирилітній Олег Телегін і сказав: "Усі мої друзі вже пішли на службу, відправляйте й мене, бо я звідси вже нікуди не піду". Два дні сидів у мене в кабінеті. І тепер служить інструктором у 184 навчальному центрі на полігоні. Такими людьми Сокальщина повинна гордитися.

Волсвинський сільський голова Віктор Притулко цікавився, за яким принципом відбувається відбір військовослужбовців, бо "мешканці наших сіл вважають, що то сільський голова вказує кого брати до війська, а кого  ні".

На це запитання Микола Лисак дав також чітку відповідь:

– Отже, формується військова частина. Для цього потрібна певна кількість певних спеціалістів і на підставі того йде рознарядка. Ми призиваємо до війська по певних військових спеціальностях, у яких є потреба. Ні сільська, ні міська, ні селищна ради не вибирають і не визначають кого брати, а кого  ні. Відбір, призначення команди і порядок виплати військовозобов`язаним  це лише в компетенції військового комісаріату за рознарядкою вищих штабів. Місцеві ради не мають до цього жодного відношення, вони лише відповідають за повідомлення військовозобов`язаних.

А Двірцівський сільський голова Надія Стрілець поцікавилася, чому одних мобілізують, а інших, які є на заробітках за кордоном, це оминає, і вони за це не відповідають?

– Поки що ми лише збираємо інформацію про тих, які є за межами України,  підкреслив військовий комісар.  Що буде далі, як буде трактуватися їх відсутність, згідно з чинним законодавством, я сказати не можу. Будуть складені списки і передані в Державну прикордонну службу, в органи внутрішніх справ. Але скажу вам як військовий комісар, якщо той юнак втік з України під час мобілізації, то гріш йому і ціна як громадянину і захиснику України. Звертаюсь до голів міських, сільських рад: зрозумійте, ситуація дуже напружена. У нас виникають проблеми з сім`ями військовозобов`язаних, які нині захищають Україну в зоні АТО. Ми хочемо їм допомогти. Але ви краще знаєте, яка сім`я військовослужбовців чого потребує. Є родини, які дуже бідують. І їм треба допомогти, бо їхні сини, чоловіки перебувають у зоні проведення антитерористичної операції.

Голова Сокальської районної ради Ігор Дацюк поінформував, що громада Сокальщини матеріально допомагала пораненим землякам, які воювали у зоні АТО, а нині перебувають чи перебували у госпіталях і лікарнях.

Далі на нараді розглянули проблеми сьогодення. Голова Сокальської райдержадміністрації Олег Кожушко вів мову про те, як освоюються субвенції з державного та обласного бюджетів на ремонт доріг комунальної власності та про ремонт доріг району в рамках державноприватного партнерства.

– Зрозуміло, що грошей нині не вистачає, бо кошти спрямовують на війну. І Служба автомобільних доріг немає коштів, щоб нам допомогти. Наш "Райавтодор", який і так неякісно ремонтував дороги, нині ліквідовують. І ми повинні шукати шляхів, як вийти з цієї катастрофічної ситуації з нашими дорогами. Тому треба самотужки якось латати дороги хоча б щебенем і закрити асфальтом. Громади двох сільських рад  Стенятинської і Опільської, зібрали гроші, закупили щебінь, який зняли із дорожнього полотна і використають на засипання ям на комунальних дорогах. Також ми сподіваємося на допомогу спонсорів, ось фірма "Західний Буг" орендує землі у 16 сільських радах, керівники якої погодилися допомогти з перевезенням щебеню. Фірма "Мебельсервіс" готова виділити кошти на 20 тонн асфальту, а також і інші підприємці та фермери допоможуть. Звертаюся до голів місцевих рад: давайте спільно напишемо звернення на сесію районної ради, щоб депутати створили комісію, яка б вивчила питання про переведення "Райавтодору" з державної власності в комунальну, і матеріальнотехнічну базу цього підприємства передали нам. Бо треба з чогось починати, далі сподіватися на когось вже не маємо права. Треба врешті щось робити з нашими дорогами. Всі разом, спільно  влада і громади.

З двох земельних питань: про використання земель сільськогосподарського призначення на території району та про проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку продажу права оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення" доповів заступник начальника відділу Держземагенства у Сокальському районі Петро Романюк.

За допомогою схем та діаграм про внесення змін до Конституції України щодо децентралізації державної влади та реформування місцевого самоврядування інформував присутніх перший заступник голови РДА Тарас Стародуб.

А потім учасників наради з досвідом функціонування системи місцевого самоврядування ознайомив гість з Польщі, староста Томашівського повіту Ян Ковальчик. Представники місцевої влади з великим зацікавленням слухали його і мали чимало запитань.

Оксана ПРОЦЬ.

Фото автора.

Голос Сокальщини на GoogleNews