З сесії райради

Відбулось громадське обговорення Перспективного плану об’єднання Сокальської територіальної громади

11 червня в сесійній залі Сокальської РДА пройшло громадське обговорення Перспективного плану об'єднання Сокальської територіальної громади, на яке запросили священиків, голів та представників 18 сільських, Жвирківської селищної та Сокальської міської рад, території яких повинні створити одну велику Сокальську громаду, та експерта Офісу реформ зі Львова Андріана Фітьо. Прийшли й ті, кому не байдуже майбутнє Сокальщини. Зустріч розпочали з молитви, яку спільно з присутніми промовив декан Сокальського деканату отець Петро Звір. 

Голова районної ради Ігор Дацюк висловив свою точку зору щодо добровільного об'єднання громад на Сокальщині. Зокрема, він зазначив, що це питання неодноразово обговорювалося на різноманітних зустрічах, на які запрошували наших друзів з Польщі. Вони розповідали про свою реформу, ми їздили до них переймати досвід. Крім цього, мали зустрічі з одним з авторів реформи  Анатолієм Ткачуком та заступником голови Верховної Ради, нашою землячкою Оксаною Сироїд, на яких вони розповіли про децентралізацію влади. Пробували самі моделювати об'єднані територіальні громади на зразок польського досвіду. Однак, на превеликий жаль, й досі нема законодавчої бази та правових актів, якими потрібно регулювати відносини між державою і органами самоврядування. 

"Були запропоновані різні варіанти та зроблені розрахунки, які доводили, що створення таких громад є ефективним. Ми зробили попередній план їх об'єднання за польським зразком, громади на це погодились. Але в Офісі реформ нас переконують, що перспективнішим є об'єднання на зразок шведської, німецької, норвезької моделей, яка передбачає у декілька раз крупніші громади, ніж є в Польщі, які об'єднують від 50 до 70 тисяч населення. Така громада, на думку експертів, є самодостатньою й економічно спроможною. Вони пропонують зробити на території Сокальщини чотири великих громади: Сокальську, Белзьку, Великомостівську, Сілецьку. Детальніше про такий умовний перспективний план об'єднання громад ми вже вели мову на сесії районної ради",  зазначив Ігор Дацюк. І продовжив: "На жаль, нині значно більше запитань, ніж відповідей: невідомо, як буде функціонувати виборча система, як будуть приймати закони по землі, бо в містах і селах, є своя специфіка, яка різниться. Хто фінансуватиме ремонт доріг? Це одне з наболілих питань. Однак, щоб сперечатися і дискутувати, потрібно спершу зробити економічний розрахунок та добре все зважити й проаналізувати",  сказав Ігор Дацюк. 

Начальник фінансового управління РДА Галина Леонова роз'яснила присутнім фінансові можливості громади після об'єднання, яка отримає статус окремого бюджету і на пряму працюватиме з державним бюджетом. Г. Леонова навела розрахунки по умовній об'єднаній Сокальській територіальній громаді, за якими вона буде фінансово спроможною і зможе утримувати бюджетні установи, які функціонують на її території. 

Експерт Офісу реформ Львівської області Андріан Фітьо сказав: "В базовому законі про добровільне об'єднання громад, є дві стежини, які йдуть одночасно  це перспективний план і саме добровільне об'єднання. Сьогодні ми говоримо про перспективний план, тобто як би міг виглядати Сокальський район в подальшому. Хотілося вийти з цієї зустрічі з чітким баченням як ми далі реформуємо ваш район, нашу область". Далі він акцентував увагу на перевагах об`єднання, адже така громада стає учасником міжбюджетних відносин з державою, землі за межами населеного пункту перейдуть у розпорядження громади. Разом з тим, буде змінено дохідну частину бюджету, а громада матиме можливість отримувати кошти з Фонду розвитку. Їй будуть передані заклади освіти, охорони здоров'я та культури. Дана реформа достатньо добре й логічно продумана і користь від її проведення отримають, в першу чергу, громади. Мета реформи  перенести надання послуг адміністративних, соціальних, освітніх, культурних, медичних із районів в громади. 

Заступник голови Сокальської районної ради Володимир Чуб розповів про проведену роботу в районі. Зокрема підкреслив, що потрібно визнати, що є багато різних запитань щодо того як відбуватиметься реформування. "Через що ми й запрошуємо спеціалістів, проводимо семінари. Ми маємо самі зрозуміти й цю інформацію донести до людей",  сказав він й закликав присутніх у залі спокійно, аргументовано висловлювати свою позицію й не переходити до гострої дискусії, а шукати консенсусу. 

Далі, щоб не гаяти на марно часу, перейшли до запитань. Депутат районної ради, директор КП ТРК "Сокаль" Микола Пасько просив пояснити принципи виборчого права об'єднаних громад, як формуватиметься управління, що буде з власністю територіальних громад, Хоробрівський та Варязький сільські голови Юрій Городько і Володимир Сава  хто займатиметься ремонтом доріг, які функції виконуватиме староста, як формуватиметься бюджет. На кожне запитання Андріан Фітьо давав грунтовну відповідь, наводив приклади та робив порівняння з іншими районами та областями України.

Свою позицію також висловили Жвирківський селищний голова Іван Кошлай, депутати районної ради Василь Бойко, Василь Панченко, Михайло Веклин, Роман Запісоцький, які вважають, що навіщо галопувати з об'єднанням громад, а підійти до цього питання виважено, спершу все добре вивчити та проаналізувати, щоб не наробити помилок. Добре було б побачити реформування на базі якоїсь області чи району. До того ж потрібний час, щоб це донести людям. На що Андріан Фітьо сказав, що "все було б добре, якби у нас не було цієї квоти по часу. Але ми стараємось максимально уникнути помилок і зробити потужну державу".

Депутат районної ради Микола Пасько зазначив, що на нині ще нема належної законодавчої бази, а це гальмує процес об'єднання. Виникає багато запитань. Наприклад, як буде організована доступність послуг, які надає сільська рада, як їх наблизять до людини, просив, щоб на обговореннях були надані цифри, щоб можна було проаналізувати та зробити висновки.

Депутат районної ради, директор фермерського господарства "Щедрий лан" Роман Шевчук висловив занепокоєння, що через об'єднання потерпатимуть сільські громади, які мають землі. До того ж у села своя специфіка. Чи буде її враховано, чи не вийде, що село утримуватиме місто? На що Сокальський міський голова Богдан Зарічний зауважив, що Сокаль є фінансово самодостатнім, і теж не у захопленні від такого укрупнення. "Об'єднання громад  це питання не просте, важко одразу все осягнути і висловити свою позицію. При нашій ментальності одразу переходити до такої укрупненої громади дуже важко. Треба спершу зробити перспективний план, щоб все побачити у комплексі, а потім робити",  зазначив у виступі й Сокальський міський голова Богдан Зарічний. 

Поторицький та Переспівський сільські голови  Роман Смик і Степан Кіндратюк запитували, як відбуватиметься оподаткування в селі та місті, як розвиватиметься їхні села, а Стенятинський сільський голова Григорій Студінський, вважає, що робити реформу потрібно, однак не зараз, коли йде війна.

В їхніх словах відчувалося переживання за долю людей, які проживають у селах, майбутнє населених пунктів. 

На що Андріан Фітьо відповів, що, роблячи реформу ми робимо спроможну Україну. 

Підсумовуючи зустріч, голова районної ради Ігор Дацюк сказав, що реформу треба робити, бо нині це вимога часу. Однак для цього потрібно проаналізувати можливості більшої та меншої громад, щоб ми не прорахувалися, щоб потім наші діти не пожинали наших помилок. Через що ми зараз дискутуємо. Зараз головне прийняти виважене рішення, яке сприяло б розвитку нашої території в майбутньому. Проведення реформи  це друга річ після Майдану. Ми всі розуміємо, що потрібно проводити ці реформи, але питання  як їх зробити. Спершу мусимо це ментально сприйняти. Для цього також потрібні економічні розрахунки". 

Після зустрічі Андріан Фітьо наголосив, що: "Нині побачив спроможну громаду Сокальщини, і був приємно вражений. Хоча кожна громада самобутня посвоєму, у неї великий потенціал. Хотів би побажати їй стати піонером у цих реформах. На мою думку, виживуть ті громади, де відбудеться кооперація. Велике значення має інтелектуальний потенціал територій і керівництво, яке буде керувати ними".

 Любов ПУЗИЧ. 

Фото автора.

 

 

Голос Сокальщини на GoogleNews