Про освіту

Краса тюльпанового дерева полонили учасників обласного семінару у Варяжі

Мабуть, той зв’язок між поколіннями існує. І не важливо скільки сотень літ минуло. Ті "гени", які вкоре­нились у землі, той дух, що витає у високості, повер­тається у наші душі, серця, розум навіть через покоління. Від перлини паркового мистецтва маєтку Ломницьких, що у Варяжі, залишилося одне тюльпа­нове дерево – ліріодендрон тюльпановий, найближчий родич магнолії, у перекладі це слово означає "дерево-ліра". Мешканці Варяжа розповідали, що, начебто у парку було ще два тюльпанових дерева, червоне і фіолетове, але за радянської влади їх, як представників буржуазного світу, зрізали. Залишилось одне – жовте. Не лише оглянути старовинні мури костелу святого Марка і церкви Успіння Пресвятої Богородиці сюди час від часу приїжджають гості, але і заради тюльпанового дерева.

А нещодавно до Варяжа з`їхалися біологи з усієї Львівщини, бо саме у цьому селі працює кращий сільський вчитель України, яка викладає біологію – Надія Кріцак , переможець обласного етапу конкурсу "Учитель року-2012". У затишній, охайній, озелененій кімнатними вазонами, Варязькій ЗШ I-III ст. відбувався обласний семінар методистів рай(міськ) кабінетів, які здійснюють науково-методичний супровід викладання біології. Сокальські методисти, керівники відділу з питань освіти, сім`ї і молоді РДА, дирекція та колектив Варязької школи ґрунтовно готувались до цього заходу, продумували кожну деталь, щоб якнайкраще поділитися своїм досвідом, про­демонструвати надбання і провести захопливу екскурсію екологічною стежкою "Перлина Вісьмира".

На порозі школи учасників семінару на чолі з кандидатом педагогічних наук, доцентом, завідувачем кафедри природничо-математичної освіти ЛОІППО Ніною Новиковою щиро вітав директор цього навчального закладу Ярослав Гаврилів. Програма семінару була насичена, підготовлений багатий методичний матеріал. І навіть те, що на певний час у Варязькій школі пропало світло, не змінило русла семінару і згодом на екрані учасники побачили весь матеріал і почули цікаві виступи. Розпочала семінар Ніна Новикова, котра продемонструвала посібник "Кращі уроки Всеукраїнського конкурсу "Вчитель року-2012” у номінації "біологія", де є розміщена фотографія і відомості про біолога Надію Кріцак, серед п`яти кращих педагогів України.

Далі присутніх привітала головний спеціаліст відділу з питань освіти, сім`ї та молоді РДА Леся Ковалишин:

– Сподіваюся, семінар буде проведений на достойному рівні, ви зможете почерпнути нові ідеї, які згодом втілите у своїй роботі і роботі ваших колег. Найбільше до його організації долучилась методист Сокальського райметодкабінету Ганна Зажицька – фанат своєї справи, котра надзвичайно любить і шанує роботу. І завдяки цьому має належну підтримку і від вчителів природничого профілю, і від керівництва райметодка­бінету та Сокальського відділу з питань освіти, сім`ї та молоді РДА. Бажаю успіху, натхнення у плідній роботі.

Завідувач райметодкабінету Галина Гібляк стисло представила систему роботи цієї методичної установи:

– У нашому методичному кабінеті працює чотир­надцять методистів. Колектив дуже гармонійний, досвідчений. Здійснюємо науково-методичний супровід функціонування 112 навчальних закладів. Організовує­мо професійну роботу з майже 2,5 тисячами педагогів. Пріоритетами за останні роки в методичній роботі нашої установи є стовідсоткове охоплення вчителів профе­сійним розвитком. З цією метою існують окружні методичні об`єднання з усіх предметів, також школа молодих вчителів, педагогічного досвіду, творчі май­стерні, педагогічний клуб імені Сухомлинського. Задля удосконалення роботи, поширення педагогічного досвіду, виробили систему методичної роботи, таку, як майстер-клас, пропагуємо вчительські блоги, 11 вчителів району мають власні, всі школи – свої сайти. Беремо участь у педагогічних конкурсах, тепер практикуємо конкурси-огляди на кращі кабінети, кращу презентацію уроку, таким чином формуємо районну медіатеку програмних авторських засобів. Живемо у час, коли в школах постійні зміни, тому приділяємо велику увагу інноваційній роботі. В районі діє 24 творчі групи, з них половина – це проблемні, які працюють над сучасними темами, а також динамічні творчі групи, які розробляють положення, дидактичні засоби, які працюють над створенням електронних презентацій. Основний пріоритет в роботі – це програма "Обдарована дитина". У 2009 році започаткували у позакласній роботі пріоритетний напрям. Кожна школа, виходячи зі свого досвіду, матеріальної бази, вибрала пріоритетний напрям, сьогодні їх тринадцять. П`ятдесят відсотків шкіл району працюють в еколого-натураліс­тичному напрямі. Методичний кабінет здійснює супровід цієї ділянки роботи, організовуючи творчі групи, проводячи семінари-практикуми. Пріоритетним у нашій роботі є моніторинг, його проводимо у багатьох напрямах. Працюємо, маємо досягнення. За останні роки наш район посів друге місце у рейтингу сільських шкіл за результатами олімпіад.

Далі слово мала досвідчений методист райметод­кабінету, вмілий організатор, робота якої варта наслідування, Ганна Зажицька:

– Методична робота спрямована на формування професійної компетентності педагогів. Ставлю собі за мету, щоб ті знання і досвід, здобуті більше, як за тридцять років, передати молодому поколінню. І всі ми дуже тішимося здобутками наших вчителів. Відколи відбувається конкурс “Вчитель року” в номінації "біологія" чи "хімія" – педагоги Сокальського району є його переможцями чи призерами. Ми використовуємо різні форми методичної роботи. Сьогодні хочу вас ознайомити з досвідом роботи творчої групи "Організація роботи школи в еколого-натуралістичному напрямі". 26 навчальних закладів району пріоритетним у позакласній роботі обрали еколого-натуралістичний.

Ганна Зажицька ознайомила присутніх з планом роботи творчої групи, розповіла про засідання, мету роботи. Присутні мали змогу побачити майстер-клас "Організація роботи школи в еколого-натуралістичному напрямі", який провела вчитель біології Волицької ЗШ I-III ст. Наталія Гладиш, котра зокрема, зазначила: "Ми в цьому напрямі працюємо з 2009 року. І за цей час у нашій школі було реалізовано чотири екологічні проекти: "Збережімо красу землі для нащадків", "Річка мого дитинства – Білий Стік", навчально-екологічна стежка “Дивосвіт природи", "Зовнішнє та внутрішнє озеленення школи".

Представила свій досвід і ознайомила з роботою над проблемою "Формування компетентності самоосві­ти та саморозвитку через використання ігрових форм у навчально-виховному процесі з біології" переможець обласного етапу конкурсу "Учитель року-2012", вчитель біології Варязької ЗШ I-III ст. Надія Кріцак, яка працює у цьому навчальному закладі вже 18 років, з перших днів своєї педагогічної діяльності. Два роки тому за результатами атестації їй присвоїли вищу кваліфіка­ційну категорію. Вона провела майстер-клас саме з цієї проблеми. Як і Наталія Гладиш, так і Надія Кріцак, висвітлюючи свої теми, супроводжували виступи комп`ютерною презентацією.

Підсумувала роботу обласного семінару методистів завідувач кафедри природничо-математичної освіти ЛОІППО Ніна Новикова:

– Те, що сьогодні ми працюємо у цій школі, не ви­пад­ково. Те, що з біології в школах Сокальщини є високі показники, – говорить про велику відповідальність педагогів, керівників освітою району та навчальними закладами. Професійна компетентність вчителя – це основна проблема на семінарі, який відбувся за ініціативи Міністерства освіти і науки в Черкасах. Ми побували в багатьох школах, знайомилися з роботою переможців минулорічного конкурсу "Вчитель року". Але хочу підкреслити: те, що Варязька школа виростила такого рівня педагога, якою є Надія Кріцак,  закономірно. Тому що, починаючи з того досвіду, з яким знайомилися у Жвирківській школі у вчителя Олександри Гнідець, ми побачили з якою відповідальністю педагог віддається науковій, дослідницькій роботі. І цей досвід і запал досить ефективно передаються іншим членам колективу. От погляньте на Варязьку школу, та естетика, чистота, оформлення, озеленення школи вже про щось кажуть. Висловлюю щиру подяку за чіткість, за організацію в проведенні цього семінару, за неоціненні матеріали, які дають змогу кожному методисту запозичити дуже цінний досвід. Велика Вам подяка за копітку, відповідальну і ґрунтовну роботу.

Учасники семінару оглянули проекти науково-дослідної роботи шкіл, які працюють у еколого-натуралістичному напрямі.

А потім юні екскурсоводи провели захопливу екскурсію екологічною стежиною "Перлина Вісьмира". По дорозі до тюльпанового дерева ми дізналися багато цікавого про флору Варяжа. Не лише ознайомилися з біологічними та лікарськими властивостями рослин, а й почули цікаві легенди та оповіді про них. А ліріодендрон тюльпановий зачарував усіх.

Педагоги, методисти райметодкабінетів з різних куточків Львівщини підкреслювали, що семінар був організований дуже добре і дозволив почерпнути багато цікавого. А цьому передувала копітка робота керівництва відділу з питань освіти, сім`ї і молоді Сокальської РДА, райметодкабінету, особливо методиста Ганни Зажицької, і, звичайно, директора Варязької школи Ярослава Гавриліва, всього педагогічного колективу та вчителів біології, які демонстрували майстер-класи, Надії Кріцак та Наталії Гладиш.

Оксана ПРОЦЬ.

Фото автора.

 

Голос Сокальщини на GoogleNews