Про освіту

У Савчині міняють вікна у школі, у Варяжі встановлюють вуличне освітлення з монтажем сонячних батарей

Перемогти у конкурсі мініпроектів Спільного проекту Європейського Союзу та Програми розвитку ООН “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду” та отримати кошти на його реалізацію  це не міф, а реальність. Переконалися у цьому уже чимало територіальних громад України. Гарним прикладом того, як після успішної реалізації проекту змінилося на краще життя сільських громад, є села Варяж і Савчин на Сокальщині, де успішно реалізуються мініпроекти.

20 квітня Сокальський район відвідала делегація студентів з національного університету “Львівська політехніка” на чолі з доцентом кафедри політологія та міжнародних відносин Русланом Демчишаком та координатором проектів ЄС ПРООН у Львівській області Ігорем Назаром. Делегацію супроводжували заступник голови Сокальської районної ради Василь Бойко, колишній заступник голови райради Володимир Чуб, який на час реалізації цих проектів був їх координатором в Сокальському районі. Студентам було цікаво побачити етапи самореалізації громади. Вони побували в двох селах Сокальщини.

Савчин: вікна та двері у школі

Спочатку побували у школі села Савчин, яка завдяки реалізації проекту “Енергозберігаючі заходи” отримала 60 нових пластикових вікон та 10 нових дверей. Презентацію проекту для присутніх провела вчитель та член ініціативної групи громадської організації “Савчинсько-Гутянська перспектива” Світлана Деленко, яка розповіла з чого починали, які документи готували для участі в конкурсі, як реалізовували проект “Енергоощадні заходи у Савчинській школі”. Вона подякувала керівнику проекту у Львівській області Ігорю Назару за допомогу, бо він організовував зустрічі громади, навчав їх, терпеливо пояснював, підказував як вибрати найголовнішу проблему з великої їх кількості у селі, яка принесла б користь громаді і зацікавила всіх. Також акцентувала увагу на етапах роботи ініціативної групи: це, в першу чергу, створення громадської організації, в яку ввійшло 164 особи, та ініціативної групи, яка б займалася реалізацією цього проекту. Другий етап  вивчення пропозиції та підготовка супровідних матеріалів. Аналіз анкет, які заповнювали односельчани, дозволили визначити першочергову проблему  це заміна вікон та дверей у школі. Третій збір коштів на проект та виготовлення проектнокошторисної документації, проведення тендеру на кращого підрядника. У тендері взяли участь чотири підрядні організації. Загальна вартість проекту за проектнокошторисною документацією складала 316 тисяч 395 гривень, у проект інвестували 1 100 жителів обох сіл. Четвертий  виконання робіт.

Цікавий факт – обрати серед підрядників саме “Вікна центр”сільській громаді допомогло відкрите опитування останніх клієнтів компанії на незалежній сторінці відгуків, серед яких були коментарі як муніципальних величезних закладів, так і компаній-представників малого бізнесу. Як зазначив один з таких представників – власник оздоровчого салону Baldini : «Після переоснащення робочих приміщень вікнами від компанії «Вікна центр» вдалося не лише заощадити кошти на електроенергії за рахунок меншої експлуатації обігрівального оснащення, але й вирішити проблему правильної циркуляції повітря, позбавившись підвищеної вологості».

Загалом, результат участі в проекті ЄС ПРООН перевершив очікування громади. Люди задоволені не лише новими вікнами, а й львівським підприємством “Вікна-центр”, яке виконувало вчасно і оперативно всі роботи і тим, що завдяки зекономленим коштам вони змогли замінити ще кілька дверей в школі та котельні. Нині жителі сіл Савчин та Гута горді від того, що їм вдалося успішно реалізувати проект.

У лютому цього року ініціативній групі урочисто вручили сертифікат про завершення проекту. Нещодавно громада подала на обласний конкурс мікропроектів декілька нових проектів, які дозволять їм вирішити нагальні проблеми в їхніх населених пунктах, зокрема, це проекти на перекриття даху котельні та майстерні Савчинської школи та перекриття даху в Народному домі. “Робота над проектом нас здружила та об’єднала, а найважливіше, ми навчилися спільно працювати на результат. Навчилися цінувати кожного члена громади, прислухалися до думок кожного. Невід’ємна робота  це співпраця з місцевою та районною владою. Ми завжди йшли плічопліч з ними, вони нас підтримували”,  підкреслила Світлана Деленко.

Заступник голови районної ради Василь Бойко презентував студентам “Львівська політехніка” Сокальський район. Він також зазначив, що Сокальщина бере участь у різноманітних конкурсах мікропроектів Львівської обласної ради та міжнародних, і чимало з них успішно реалізувала у багатьох населених пунктах.

Колишній заступник голови райради Володимир Чуб пригадав, що першим паростком у районі був міжнародний європейський проект “Школа сприяння здоров’ю”.

Савчинська школа брала у ньому участь в 2009 році, коли він був її директором. Завдяки проекту освітній заклад оснащено новим спортивним обладнанням, якого ще на той час не було у сільських школах. Пізніше були проекти обласної ради. За кошти одного з них у школі замінили 28 вікон. Крім того, у спортзалі також були замінені вікна на енергоощадні. В. Чуб наголосив, що без громадськості, без активізації людей влада сама зробити нічого не зможе. Важливо зацікавити громаду, щоб вона повірила в успіх і крок за кроком йшла до мети. Активізація громадськості, створення громадських організацій веде до розвитку громадянського суспільства та розвитку місцевого самоврядування. Не треба боятися бути ініціативним. Нині потрібно залучати кошти деінде і допомагати селам та людям.

Савчинський сільський голова Василь Калька розповів про села Савчин та Гута та про проблеми, які громада уже подолала і які ще необхідно вирішити.

Доцент кафедри політології факультету міжнародних відносин Національного університету “Львівська політехніка” Руслан Демчишак наголосив, що основна мета проекту  сприяти самореалізації людей, розвивати навики громадянського суспільства. “Наприклад, сьогодні громада об’єднала свої зусилля і замінили вікна, завтра  поремонтували дорогу і т. д. Проблеми можуть бути вирішені з участю проектів чи без них; нині  на рівні села, а завтра  району. А якщо так відбуватиметься на рівні держави, це будуть дієві успішні громади. Зрозуміло, що першими бути важко, але не потрібно боятися. До того ж це є спосіб подолання корупції, розвиток ініціативи. Для багатьох громад, це насамперед, розв’язання актуальних проблем у соціальній інфраструктурі. А разом з тим люди вчаться до самореалізації. Ось чому міжнародні організації роблять такі проекти для України”,  зазначив він.

Ігор Назар подякував громаді Савчина за активну громадянську позицію, сільській та районній владам  за активне партнерство і підтримку.

Варяж: вуличне освітлення і сонячні батареї

Після села Савчин студенти відвідали Варяж, де громада брала участь в аналогічному проекті, а її метою було встановлення вуличного освітлення, яку вирішили доволі цікавим методом  монтажем сонячних батарей. У Варяжі гостей зустріли сільський голова Олександра Сухоручко, голова громадської організації “Промінь” Андріана Мамотенко. Вони попросили студентів пройти до дитячої дошкільної установи, яка виблискувала новеньким металопрофілем та вікнами. Ігор Назар наголосив, що Варязька сільська громада є серед першопрохідців, яка стала учасником проектів ІІ і ІІІ етапу. І їхня робота щодо реалізації проектів  це добрий приклад для інших. Їм важко було зібрати кошти, важко було переконувати односельчан. Але недарма кажуть: “З миру по нитці, бідному  сорочка”… Вони самі повірили в успіх справи і зуміли переконати та повести інших. А коли є результат, люди бачать і вірять, самі проявляють ініціативу, підказують, що потрібно зробити далі”. А. Мамотенко розповіла як все починалося: “Ми розпочали з маленького проекту: перекрили дах дошкільної установи та замінили вікна. Цей проект коштував 121751 грн. На зекономлені кошти  16 тисяч гривень, замінили всі вікна у садочку. В такий спосіб громада врятувала старовину будівлю у центрі села та садочок для дітей, який хотіли закривати. До того ж у ньому стало тепло та затишно. Діти тепер менше хворіють”. Голова громадської організації радила, що найголовніше знайти людей, які тобі довіряють та підтримують, і щиро зізналася, що спочатку було навіть страшно. Але йшлося про громадське, про майбутнє села  дитячий садочок. Через що й взялася за це.

Після успішної реалізації першого проекту громада повірила у свої сили та написала новий проект, який привернув увагу комісії, бо у ньому йшлося про встановлення вуличного освітлення. Його бюджет  680 тисяч гривень. І нині він уже на завершенні. Як повідомила Варязький сільський голова Олександра Сухоручко, успішна реалізація вищезгаданих проектів дала поштовх школі та сільським медикам до написання інших проектів. Зокрема, освітянам  про встановлення вікон у школі, сільським медикам  на перекриття даху в амбулаторії сімейного типу. Громадська організація “Промінь” також написала проект на реконструкцію сільської ради. Це стара будівля, якій понад сто років, варяжці хочуть тут відкрити громадськомолодіжний центр. У село приїжджає багато людей, зокрема з Польщі, бо тут є старовинний костел святого Марка та росте тюльпанове дерево.

Колишній сільський голова Юрій Городько був ініціатором написання цього проекту, показав студентам 20 сонячних модулів, які є за адмінбудинком (колишня бібліотека), перед сільським ставком. Він розповів, що сонячні батареї заряджаються енергією сонця, яку по кабелі передають на п’ятикіловатний інвертор, який генерує енергію, та накопичує її в батареї, які віддають світло на плафони. Крім того він може генерувати енергію в мережу. Накопичується зайва енергія, яку можуть надавати громадянам і підприємцям. За цю вироблену енергію обленерго за кожен кіловат платить за “зеленим тарифом”  3,85 грн. Сільська рада має надлишок енергії, яку зможе продавати і заробляти на себе. Однак не все так просто: сільська рада має ще звернутися за дозволом у Сокальський РЕМ на виготовлення технічної документації, щоб віддавати надлишок енергії в мережу. Зимою мало сонця, тож модулі отримують менше сонячних променів, і виробляють менше енергії.

Координатор проектів у Львівській області Ігор Назар зауважив, що у с. Варяж  неординарний проект, тож він на особливому контролі. Адже спрямований на розвиток територіальної громади: сільська рада в такий спосіб може заробляти сама на себе і вироблену енергію віддавати в мережу, а по взаємозаліку “Львівобленерго” може зараховувати витрати на освітлення дитячого садочка, сільської ради, Народного дому… Це вигідно для обох сторін. До того ж кошти, закладені в бюджеті на електроенергію, можна скерувати на вирішення інших важливих проблем.

Студенти з цікавістю подивилися на інвертор, який переробляє енергію сонця на електричну і заряджає акумулятори, передає струм до 43 плафонів (29 придбали за проектом, 14  за зекономлені кошти під час проведення тендеру). Сонячні модулі генерують енергію сонця для освітлення центральної вулиці від в’їзду в село з обох боків  Сокаля і Белза  до прикордонної застави. Це 3,5 км. Крім того додатково буде встановлено 9 плафонів по бічних комунальних дорогах. Затримка у розробці робочого проекту, який уже на стадії завершення.

Даний мініпроект є на часі, він дає можливість громаді бути незалежною від коливання цін на електроенергію. Ю. Городько від громади села подякував усім, хто допомагав реалізовувати проекти, зокрема колишньому заступнику голови районної ради Володимиру Чубу та спонсорам, без допомоги •яких не змогли б його реалізувати.

Заступник голови районної ради Василь Бойко наголосив, що нині на часі впровадження альтернативних джерел енергії, тож потрібно поширювати їхній досвід.

Координатор проектів ЄС ПРООН Ігор Назар підкреслив, що найважливішим є те, що люди задоволені результатом. Адже проектний підхід дозволяє реалізувати ініціативи, пріоритетність та важливість яких визначається громадою, тобто мешканцями сільських населених пунктів. І це, в першу чергу, завдяки громадам, які повірили у свої сили і можливість змінювати своє життя на краще. У Львівській області зараз реалізується 58 проектів  32 у селах, решта  у містах.
“Сьогодні можна впевнено сказати, що реалізація проекту “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду” на Сокальщині дала прекрасні результати, які на початку здавалися недосяжними”,  сказав він.

На думку І. Назара, серед мікропроектів в галузі новацій інноваційних технологій, які мають велике значення, є два  встановлення теплового глибинного насоса, який бере з землі енергію, у м. РаваРуська і проект у с. Варяж. Це реальні приклади проектів розвитку територіальних громад.

Варто додати, що такий ознайомчий візит студентів пройшов в рамках іншого проекту, який стосується контактів вищих учбових закладів із місцевими громадами програми “Сталого розвитку громад”.

Любов ПУЗИЧ.

Фото автора.

Голос Сокальщини на GoogleNews