Святкові події

Союз українок організував у Сокалі свято “Жіночої долі крило”

Таку назву мало свято, яке підготував для своїх шанувальників ансамбль «Берегиня» Сокальського міського осередку Союзу українок. У затишному залі районного народного дому не було де сісти. Тут зібралися ті, хто любить пісню. Це літні пани й пані, чиї скроні посріблила сивина, молоді мами з дітками та юнки. Адже гарна пісня зближує та допомагає знаходити нових друзів. До того ж колектив присвятив цей концерт загиблим воїнам Небесної сотні та матерям.

Свято розпочалося з Божого благословення, яке дали священики о. Ярослав Кащук та о. Ярослав Збитковський. Вони відзначили вагому роль членкинь Союзу українок та матерів у збереженні українських традицій та звичаїв, у пробудженні національної ідеї та вихован•ні молоді в патріотичному руслі.

Здавна в Україні жінку називали берегинею, бо вона – охоронниця дому й родинного вогнища. У наш час так називають і тих, хто свято береже українські традиції та звичаї і, звичайно, українську пісню. Тож не дивно, що таку гарну назву обрали для свого ансамблю членкині Сокальського міського осередку Союзу українок. Для його учасниць: Мирослави Федишин, Любові Ващук, Оксани Сумбаєвої, Марії Краковецької, Ольги Магеревич, Ірини Іванечко, Наталії Криштоф, Надії Мельник, Майї Федунь, Ольги Снітко, пісня – то сенс життя, який об’єднав їх у творчий колектив. Більшість з них вихователі та вчителі. Їх оплесками зустрічав зал. Теплі овації дісталися й засновницям колективу Марії ПетрощукКушпеті й Софії Коляді, які були почесними гостями свята.

Враз у залі запанувала тиша і полинула пісня «Я Богу дякую за все» на слова Людмили Опришко, музика Ольги ПенюкВодоніс. Учасниці співали, а пісня линула від самого серця, від усієї душі. Опісля чарівна ведуча – депутат районної ради Марія Поліщук, запросила на сцену дитячий вокальнохореографічний колектив «Дивосвіт» Сокальської загальноосвітньої санаторної школиінтернату, керівник Ванда Музика. Юні танцюристи приготували для глядачів музичнохореографічну композицію «Свіча». Глядачі гучними оплесками подякували за гарний виступ.

Хтось із великих сказав, що співати, це неначе читати розкриту книжку, де душа радіє, переживає, а інколи навіть і плаче. І це справді так, на пам’ять про воїнів Небесної сотні відбулася прем’єра пісні «Плаче свічка» (слова Лесі Любарської, музика Ольги ПенюкВодоніс). Її слова навертали на очі сльози: кожен пригадував пережиті події у Києві на Євромайдані, загибель людей… Вдалим доповненням до попереднього номера стала літературна композиція «Ще одна смерть», яку майстерно, з почуттями, читали Юлія Ющак, Катери•на Шукатка, Юлія Базилевич.

Згодом ще і ще вихованці драматичного гуртка Сокальського БДЮТ – Анастасія Воробей, Христина Горбай, Леся Артишко, Оксана Климчук, Яна Дещиця, Яна Яремко декламували вірші про маму та Україну. Художнє слово гармонійно перепліталося з піснями та хореографічними композиціями. Доповнювали дійство і вишукані костюми учасниць ансамблю – вишиванки, на спідницях «палахкотіли» червоні маки.

У цьому концерті «Берегиня» подарувала шанувальникам пісні «Мамина порада», «Над землею тумани», «Батьківська хатина», «Зозуленька», «Вишиванка», «Рідне місто», «У милого очі сині», «Де ти, любове моя», «Мамин вальс», «Україна – молитво моя», які звучали зворушливо і милозвучно. Сподобався усім і виступ юної союзянки, вихованки керівника вокального гуртка ДБЮТ Наталії Криштальської – Зорянки Кокотін. Дівчинка виконала пісню «Варенички», опісля зійшла у зал і пригощала глядачів варениками.

Варто зазначити, що вдало обрамили виступ «Берегині» юні танцюристи – хореографічні ансамблі «Дивосвіт» і «Фантазія» Сокальської школи мистецтв ім. Віктора Матюка, керівник Оксана Шаліга. Хореографічна композиція «Феєрія весни» останнього усім додала доброго настрою.
Весь час поруч з учасницями ансамблю була музичний керівник, викладач школи мистецтв імені Віктора Матюка Ольга ПенюкВодоніс, яка їх підтримувала перед виходом на сцену. Пані Ольга задоволена виступом «Берегині», яка цього разу представила на суд глядачам солідну програму, де були різножанрові маловідомі пісенні твори. Відбулася прем’єра пісні «Плаче свічка», яку спеціально взяли для виступу. Текст написала Леся Любарська – відома поетеса, громадський діяч з Тернополя, яка була визнана «Людиною року – 2013». Колектив співпрацює з багатьма талановитими поетами – це Степан Шутовський, Оксана Сумбаєва з Сокаля, Оксана Карнага з Соснівки, Марія Мохналь з Червонограда, Галина Процюк зі Стенятина.

Ольга Володимирівна каже, що їй легко працювати з колективом, бо майже всі учасниці мають музичну освіту, до того ж – це її колишні учні.
…Кожну з учасниць ансамблю можна назвати берегинею. Вони талановиті, безпосередні, посвоєму цікаві, закохані у пісню та патріоти своєї землі. Наприклад, Оксана Сумбаєва – творча натура, добра майстриня, гарно співає, а ще пише вірші. Один з яких: «Вірш про Сокаль» вона прочитала під час свята.

– До колективу мене запросила Марія Яківна, – розповідає пані Оксана. – Спочатку ми проводили багато виховних заходів до Крут, до Дня незалежності, виїжджали по селах. У колективі я за режисерапостановника: складаю сценарії і веду концерти. Я люблю цей ансамбль та дівчат, бо вони щирі, добрі, приходиш у колектив і забуваєш про негаразди та сімейні проблеми. Пісня нас гуртує та єднає.

Серед найактивніших учасниць ансамблю Любов Ващук зі Зубкова та Ольга Магеревич, які у колективі від початку його створення. Вони вважають, що кожна українка є берегинею свого роду, а пісня – це історична пам’ять народу. Тому так назвали свій ансамбль. Вони стверджують, що молодіють душею, коли співають. Колись виконували старовинні патріотичні пісні, яких навчила їх пані Марія Петрощук. Колектив запрошували на відкриття пам’ятників на Волині і за Львовом, їздили на схід, щоб розповісти про галичан, познайомити з українськими старовинними піснями. Тепер репертуар «Берегині» дещо змінився. В основному – це сучасні патріотичні, ліричні та духовні твори.

Не можна сьогодні уявити «Берегиню» й без Надії Мельник, яку любов до пісні привела до цього співочого колективу. «Я люблю співати. Кидаю роботу вдома і біжу на репетиції», – усміхається голова Сокальського міського осередку Союзу українок.

Ще одна учасниця ансамблю – Мирослава Федишин – вчитель. Вона каже, що їх поєднала пісня. Ансамбль – це одне ціле. Вони стали подругами, тож залюбки проводять вільний час разом. Це різноманітні вечори в Союзі українок – посиденьки, вечорниці. Наймолодші учасниці – це Ольга Снітко, Наталія Криштоф та Майя Федунь, які гармонійно влились у колектив. Їхні мелодійні голоси збагатили його. Жінки охоче збираються двічі на тиждень на репетиції. До того ж вони є активними учасниками всіх союзянських свят.

Однак серцем «Берегині» є художній керівник Марія Краковецька, яка уже другий рік очолює його.

– Працюється мені легко, бо поряд зі мною є такі відверті, щирі, а головне Богом обдаровані жінки, які люблять українську пісню, люблять Бога і нашу Україну, – зазначила пані Марія. – У них є багато цікавих ідей. Вони – творчі люди, і бути з ними поряд – це щастя. Мені приємно співпрацювати з поетами та композиторами Сокальщини, яких є так багато. Зокрема, з Ольгою ПенюкВодоніс, у якої багато чого почерпаю. У нас тісна співпраця, що радує серце.

Свято закінчилося піснею «Шануймося, друзі». Зал аплодував «Берегині» стоячи… Художній керівник Марія Краковецька, яка вклала у цей виступ душу та любов до пісні, щиро дякувала глядачам за те, що прийшли, за теплі оплески та квіти.

«Душа українського народу – це пісня. І вона не вмре, доки її від душі, милозвучно й майстерно, співатимуть жінки», – зазначив голова РДА Олег Кожушко. Опісля він вручив грамоти музичному та художньому керівникам Ользі ПенюкВодоніс і Марії Краковецькій, голові Сокальського міського осередку Союзу українок Надії Мельник та засновниці ансамблю «Берегиня» Марії ПетрощукКушпеті за вагомий внесок у розбудову нашої української соборної держави, пропаганду національного мистецтва та культури, співпрацю у вихованні юних українців.

Тепло привітав учасниць і палкий шанувальник ансамблю «Берегиня» Олег Солодяк. «Ми вкотре переконалися, що «Берегиня» творчо зростає.

Відбувається зміна поколінь, а досвід залишається, і це видно. Кожна пісня відшліфована. І за це велике спасибі художньому й музичному керівникам – Марії Краковецькій і Ользі ПенюкВодоніс. Їх спільна праця дає добрі результати. Незабаром керівництво колективу буде клопотати про присвоєння йому звання народного. Побажаємо їм удачі», – сказав він, і подарував учасницям квіти та пісенник «Ой, там на Вкраїні»,•щоб вони радували глядачів українськими народними піснями.

З хвилюванням учасниці ансамблю чекали, що ж скаже засновниця колективу. Cумнівалися, чи виправдали її сподівання? І полегшено зітхнули, коли Марія ПетрощукКушпета похвалила їх за успішний виступ. Вона подякувала художньому керівнику – Марії Краковецькій за те, що «Берегиня» нині функціонує, змінюється на краще й несе надалі пісню та патріотичне, духовне слово до людей. А далі «Берегиня» приймала вітання від посестер – Скоморохівського осередку Союзу українок. Його голова Емілія Онищук подякувала за гарний концерт, за українські пісні, які хвилювали і тривожили, радували і зачаровували кожного у залі. І побажала всім мирного неба, багато радості, любові, здоров’я, щастя, достатку, щоб Бог вертав кожному любов до нашої України сторицею. Наприкінці учасниці ансамблю та зал заспівали «Многая літа» всім, хто береже народне пісенне джерело, хто плекає любов до пісні і передає її наступним поколінням.

Любов ПУЗИЧ.

Фото автора.

Голос Сокальщини на GoogleNews