Святкові події

Вони герої всі, вони в серцях. Народ, забувши їх, обернеться в прах…

А поетична засторога поета Яна Райніса таки не збудеться, якщо, принаймні в Західній Україні, з початку дев`яностих, а нині в багатьох інших куточках нашої Батьківщини, у третю неділю травня відзначають свято Героїв. Щирою молитвою поминають тих, що загинули за волю України, віддають шану тим, хто на своїх раменах переніс буремну боротьбу, тягар тюремних казематів, але дожив до незалежності Української держави.

Саме таке свято минулої неділі відбувалось у Сокалі. Святкові колони, у маєві синьо-жовтих Державних прапорів та червоно-чорних знамен Організації українських націоналістів, під звуки козацьких та повстанських маршів пройшлися центральними вулицями Сокаля. Після прапороносця з Державним прапором ішла молодь, котра несла кошики квіти до великих українців, які у бронзі і граніті возвеличені у нашому місті: Тарас Шевченко, Євген Петрушевич, В`ячеслав Чорновіл, Степан Бандера. Далі  представник духовенства  о. Ярослав Валюх, наймолодшіпластуни та сивочолі  учасники визвольних змагань, народний духовий оркестр під керівництвом Петра Криштофа, представники районної та міської влади, політичних партій та громадських організацій, освітяни, бо саме вони були головними організаторами цього заходу.

В одностроях, з прапорами та емблемами містом марширували вісімнадцять чот шкіл сіл та міст Сокальщини. Перехожі зупинялися і щиро вітали цю колону, бо кожному були близькі і рідні наші українські знамена, патріотичні пісні і сам дух, настрій цих урочистостей. Звичайно, ніхто з нас не сприйняв би кривавого прапора совітської імперії, під яким і колись , і, на жаль, й тепер чиниться зло проти українського народу. Серед травневого буяння молодої зелені і пахощів весни так природньо виглядали наймолодші учасники свята  пластуни, чітка команда їх командира  "ліва нога, ліва" викликала у кого посмішку на устах, а в декого і сльозу на очах.

На стадіоні "Сокіл" рівними шеренгами вишикувались похідні чоти. На почесному місці  сивочолі члени хору "Повстанець", політв`язні, колишні вояки УПА. Голова Сокальської РДА Микола Мисак оголосив про початок конкурсу, а пластуни розгорнули довгий вишитий рушник, на якому буде зібрано зразки вишиванок 20 районів та 9 міст області, аби дослідити орнамент кожного, символіку, ознайомитися з різними техніками вишивання. Ще у вересні минулого року з ініціативи Головного управління освіти та науки Львівської ОДА розпочалася освітянська мистецька естафета "Львівщина вишивана". І ось вже на рушнику неповторні українські взори з Борислава, Брідщини, Буська, Городка, Самбора, Стрия…

В ці дні додалася ще й вишиванка з Сокальщини. Сокальський орнамент, вишитий чорними нитками, на цьому рушнику створили дві майстрині, керівники гуртків Сокальського БДЮТ Алла Смаль та Марія Бобешко. Далі продовжуватимуть його вишивати червоноградці, саме керівнику Червоноградської освіти Ігорю Гомонку передав цей символічний рушник начальник відділу освіти Сокальської РДА Роман Монастирський.

З напутнім словом до молодих, красивих, завзятих до перемоги учасників змагань звернувся священик церкви св. ап. Петра і Павла •о. Ярослав Валюх, котрий наголосив, що для тих, хто у різні часи боровся за незалежність України найголовнішим було гасло "Бог і Україна", нехай би це був клич і для нинішніх поколінь. Щиро, побатьківськи звучали привітання очільників району  голів Сокальських РДА та районної ради Миколи Мисака та Ігоря Дацюка. Слово надали одному з ініціаторів відзначення на Сокальщині свята Героїв, голові обласної організації КУН Миколі Пшевлоцькому, котрий підкреслив важливість вшанування молодими, саме у такий спосіб тих, котрі боролись за Україну, громадянська, державницька позиція нашої молоді є на часі й нині. Станичний Сокальської станиці Братства вояків УПА Іван Сорока згадав імена героївнаціоналістів, вояків легендарної УПА. Начальник відділу освіти Роман Монастирський теж побажав школярам звитяг, ніколи не заплямити пам`яті борців за українську справу.

…Колони вишикувались. Військовий комісар району підполковник Микола Лисак наказав чотам розпочинати ходу. Перед глядачами, як у пісні співається "лента за лентою", маршовим кроком пройшли похідні чоти, з прапорами, емблемами. Наступне коло – вже з піснею на устах.

Командири чот чітко давали команду. Хтось був задоволений, а хтось засмутився виступом. Біля мене стояв директор Лучицької школи Степан Бойко, котрий навіть через стільниковий зв`язок передавав своїм вихованцям останні настанови. Його колеги, керівники всіх інших шкіл теж були присутні на святі і підтримували школярів. Серед глядачів, одягнене у вишиванки, вболівало за конкурсантів подружжя – Леся та Ярослав Олійники, котрі ніколи не оминають таких патріотичних заходів, які відбуваються у Сокалі.

Отож поки журі у складі голів Сокальських РДА та районної ради Миколи Мисака, Ігоря Дацюка, заступника голови РДА Наталії Карташової, військового комісара Миколи Лисака, начальників відділів освіти, з питань надзвичайних ситуацій, оборонної та мобілізаційної роботи РДА Романа Монастирського, Сергія Мандата та Володимира Шевчука визначали переможців, перед глядачами виступив хор "Повстанець".

Сивочолих співаків вітали щирими оплесками. Присутнім припали до душі повстанські, патріотичні пісні,  які вони співали. Український "Гопак" у виконанні учасників зразкового ансамблю народного танцю "Дивоцвіт" Сокальського НВК "ЗШ IIII ст. №2 ліцей" зачарував глядачів на трибунах. І ось результати конкурсу.

В номінації "Проходження урочистим маршем": перше місце виборола чота "Ягода" (Варязька ЗШ), друге  чота імені Героїв Крут (Савчинська ЗШ), третє  чота імені Міхновського (Сокальська ЗШ №5). В номінації "Виконання маршової пісні": перше місце здобула чота імені Богуна (Ільковицька ЗШ), друге  чота імені Б. Хмельницького (Перетіцька ЗШ), третє  чота імені Сидора "Шелеста"(Сокальська гімназія імені Олега Романіва). В номінації "Естетичне оформлення чоти": перше місце посіла чота імені Сидора "Шелеста" (Сокальська ЗШ №2), друге  імені В. Макара (Поторицька ЗШ), третє  "Соколи" (Сокальська ЗШ №4). Таким чином, третє загальнокомандне місце виборола чота Сокальської ЗШ №2, друге  Поторицької ЗШ і переможцем стала чота Варязької ЗШ. Спеціальний приз від районної організації Конгресу українських націоналістів та Сокальської станиці Братства вояків УПА отримала чота імені Сагайдачного Стенятинської ЗШ. Учасники конкурсу, переможці та призери отримали грамоти та книжки від організаторів  відділу освіти Сокальської РДА.

Під звуки маршу колони конкурсантів пройшли повз трибуни і попрямували до "Школяриків". Минуло ще одне свято Героїв, але Герої залишились у наших серцях. Бо ми шануємо тих, хто понад життя любив Україну.

Оксана ПРОЦЬ. Фото автора.

Голос Сокальщини на GoogleNews