Святкові події

Жнива на «золотій октаві»

Нещодавно в Сокальському районному народному домі вже вдруге відбувся пісенний конкурс "Золота октава", який організували громадська організація "Світанок" та родина Світлани і Віктора Притулків. Емоції, які цього дня вирували в актовому залі, навряд чи вдасться передати словами… Глядачі з Сокаля, Червонограда, Соснівки та навколишніх сіл під час концерту вкотре переконалися, що Прибузький край багатий на талановитих, співочих людей.

Цьогоріч у "Золотій октаві" взяли участь дванадцять учасників – із Зубкова, Волиці, Сокаля, Завишня, Перв'ятич, Волсвина, Червонограда, Забужжя, Тартакова, Соснівки, Скоморох і Стенятина, які представляли свої громади.

Перед початком фестивалю усі учасники хвилювалися, переживали, аби голос їх не підвів. Волицький сільський голова Надія Білик  розповіла, що приїхала вболівати за односельчанку Оксану Гнідець. Без цієї артистки не обходиться жодне свято в селі, тому жителі Волиці покладають на неї великі надії.

"Сокальщино! Дзвени піснями "Золотої октави" та злітай феєрверком над краєм! Хай лунає довкола дружній спів вічних піснярів, зорепадом краси і любові… У вінок сплетемо всі пісні і серця з'єднаєм молоді. Хай піснями освятиться наша земля… Сьогодні буденність відходить у минуле, бо "Золота октава" відроджує благородну, багату і таку святу українську мелодію. А нині ми створимо для вас українську казку, де головною героїнею буде пісня, українська пісня, та, яку впізнають, яку всі добре знають. Учасники змагатимуться, в кого краща, сильніша октава", – такими словами розпочали фестиваль ведучі – Володимир Кулиняк, Світлана Притулко та Ірина Булка.

Першою вийшли на сцену сестри Ольга Дубик та Оксана Волошин із Зубкова. Юнки, як справжні українки, все вміють робити: і варити, і пекти, і вишивати. Вони поділилися секретом: уже хочуть заміж, проте шукають достойних чоловіків. Сестри завжди разом, підтримують одна одну і в житті, і на сцені. Дівчата-красуні сподобалися багатьом у залі, особливо вразили українські костюми, в яких вони співали і танцювали. Після виступу глядачі довго не відпускали їх зі сцени. Мабуть, багато юнаків, які почули їх спів, захотіли собі в дружини таких дівчат.

Село Волиця представляла Оксана Гнідець. Вона не вперше виступає не сцені, її голос глядачі чули не лише в селі чи районі, а й з екранів телевізорів, бо жінка брала участь у телевізійних шоу "Х-фактор" та "Україна має талант". Пані Оксана не тільки співає, а ще й пише пісні та навчає співів дітей, бо працює вчителем музики у Волицькій школі. На "Золотій октаві" жінка акапельно виконала "Пісню про матір".

Іван Ничай, соліст, який представляв місто Сокаль, не уявляє свого життя без пісні й сім'ї. Друзі називають його співочим татом. Маючи музичну освіту, пан Іван постійно працює над собою, розучує нові пісні, які згодом виконує на сцені. Він любить Сокаль, край, над яким курличуть журавлі навесні та восени, місцевість, де краплини дощу малюють неповторну казку, а старенькі будиночки розказують цікаву історію. Сокаль – місто на перехресті захоплюючого минулого та барвистого майбутнього, саме про нього співає Іван Ничай. Пісня "Не плач, тату" у його виконанні викликала овації в залі. У багатьох глядачів на очах блистіли сльози…

Завишенський співець Любомир Синиця свій День народження зустрів на сцені. Він закоханий у пісню і свою дружину. Юнак заручився чималою підтримкою в залі: родина, друзі, односельчани прийшли підтримати талановитого хлопця. Пісня "Не відлітай" у його виконанні викликала вигуки "браво" у залі.

Родина Колядів – одна з найспівочіших у Перв'ятичах, тому саме Олеся Коляда представляла громаду на пісенному конкурсі. Вона розповіла, що чула співи змалку, бо і мама, і тато закохані у пісню, цей талант передався і їй. Найбільше Олеся любить співати колискові своєму маленькому синочкові, який під час концерту міцно тримав кулачки за маму. Солістка заспівала пісню "І тільки сниться пісня солов'їна", яку присвятила усім українцям-заробітчанам, яких доля розкидала по цілому світу.

Волсвин має славну історію, воно обросло легендами та приповідками, і дуже багате щирими, веселими та співочими людьми. Цікавим і неординарним виявився виступ гурту "Бабоньки" з цього села. Марія Пилипчук, Марія Нагай, Надія Ткачик, Ганна Гук, Раїса Квасниця разом співають у церковному хорі уже багато років. А тепер вирішили спробувати свої сили і на районній сцені. Жіночки, пританцьовуючи, виконали пісню "Сама файна". Вони гарно виглядали: одягнені в ладні українські костюми, із запасками, хустками на головах – справжні українські жінки.

Червоноград – це хвилі Західного Бугу, це яскраві кольори веселки над високими будинками, це веселий сміх діток у парку і голуби, що не бояться людських рук. Юнак з Червонограда Павло Романчук не уявляє життя без сміху і друзів, а для виступу обрав в'язанку пісень Володимира Івасюка. Як розповів хлопець, ці пісні – класика, вони невмирущі, їх знає кожен свідомий українець. Пісні Івасюка припали до душі чи не всім глядачам у залі і вони високо оцінили виступ Павла.

Мама, господиня, рукодільниця – такі слова можна сказати про мешканку Забужжя Оксану Шпатух. Вона вміє гарно шити, співати, а ще – закохана у гарну вишивку. Пошила вишиванки чоловікові і дітям, тепер на свята родина Шпатухів одягає їх, бо шанує українські традиції. Пані Оксану знають не тільки в рідному Забужжі, а й у районі, бо неодноразово виступала на сцені. На фестивалі "Золота октава" вона заспівала пісню "Гоп, черевички", їй підтанцьовували юні дівчатка з танцювального ансамблю.

Справжнє театралізоване дійство показали глядачам тартаківці. Представниця цієї громади – Галина Шеремета – співає змалку. Крім того, дівчина грає на бандурі, нині є студенткою третього курсу Львівської національної музичної академії імені Миколи Лисенка по класу бандури. На "Золотій октаві" Галина грала на бандурі і співала пісню про рідне село "Містечко древнє – Тартаків", слова якої написав відомий сокальський поет, голова літературно-мистецького об'єднання "Колос" Володимир Полянчук, а музику – однокурсник дівчини Назарій Любінець. Тим часом на сцені, в парку біля замку, ходили пан і пані Урбанські з дочкою і зятем, молодь у спеціально пошитих костюмах. Ярослава Рижок, Петро Денисюк, Надія Огінська, Петро Тимчишин, Анастасія Лапко, Володимир Ткачик, Оксана Чесак, Андрій Малиновський майстерно зіграли свої ролі. Присутні в залі були в захваті від виступу тартаківської громади.

Уляна Терех з Соснівки – майбутній журналіст. Вона дуже любить співати, входить у вокальне тріо Соснівського народного дому. Проте учасниця зізналася, що відпочинок у жодній країні не проміняє на гори Карпати. Тому не дивно, що дівчина-красуня виконала пісню "Карпати".

Скоморохівську громаду представляла Марія Куцик. У гарній українській вишиванці, вона, босоніж, заспівала пісню "Ой летіли дикі гуси", зворушила багатьох глядачів у залі. Слова пісні торкалися найтонших струн душі. Дівчина, як та мальва, розквітає, з кожним роком все яскравіше, чарує всіх своїм співом. Глядачі нагородили Марію гарячими оплесками.

Наймолодшим учасником виявився Павло Віра зі Стенятина. Він навчається на священика, тому обрав релігійну пісню "Я йшов самотній". На бек-вокалі йому підспівував тато – Іван Віра. Уся їх родина прийшла у вишиванках щоб підтримати чоловіків. Пісню довго не вибирав, вона йому… приснилася, мабуть, Бог дав знак Павлові, що саме вона принесе йому успіх.

Після виступу усіх учасників на сцену вийшов минулорічний переможець Назарій Михальчук, згадавши, як торік хвилювався, коли виконував пісню, як нескінченно довго ішли хвилини до визначення переможця. Він заспівав пісню "Ти, моя", яка в 2012-ому принесла йому перемогу, а також побажав усім учасникам успіху, щоб кожен вірив у свої сили і співав щиро.

Далі настала довгоочікувана мить визначення переможця. Кожен учасник хвилювався у "зеленій кімнаті", а пряма трансляція звідти ішла на екрани в актовому залі. Глядачі бачили, як кожен учасник хоче стати переможцем, а достойні головного призу – 5 тисяч гривень – були усі, бо кожен по своєму гарно заспівав пісню. Понад сотня членів журі з сіл та міст Сокальщини оцінили виступ учасників.

Цьогоріч перемога дісталася тартаківчанці Галині Шереметі, лише на один бал відстав від неї Іван Ничай, який представляв Сокаль. В п'ятірку кращих також увійшли Павло Романчук, Павло Віра та Любомир Синиця. Галина не очікувала перемоги, але дуже зраділа. Її привітав засновник фестивалю, Почесний президент громадської організації "Світанок" Віктор Притулко і вручив головний приз – 5 тисяч гривень та "Золоту ніку" від мецената фестивалю Сергія Вишневського. Половина цієї суми дісталася Галині Шереметі, а 2500 гривень, за умовами конкурсу, будуть використані на розвиток Тартаківського народного дому.

Слово мала і керівник апарату райдержадміністрації Марія Христинич: "Сьогодні пшеничним перевеслом підперезалися ми мелодіями – ліричними, добрими, сучасними. Це справді гідні жнива співочих талантів Прибузького краю. Від усієї районної влади віншую усіх учасників та глядачів цього пісенного дійства. Дякую родині одержимих людей, які люблять Україну, вболівають за неї – сім'ї Притулків, вони направду зробили велику справу. Нехай завжди буде пісня поміж нас, бо вона додає радості в житті".

Глядачі і учасники ще довго згадуватимуть про "Золоту октаву". Цьогорічний фестиваль відкрив нові співочі таланти Прибузького краю. Свято вдалося на славу завдяки дружній родині Віктора і Світлани Притулків, які доклали величезних зусиль до його проведення. Вони по селах і містах шукали таланти, допомагали з постановкою номера, монтували відеоролики про кожного учасника. Віктор і Світлана все роблять з душею, за що їм щиро дякували і учасники, і глядачі "Золотої октави".

Сподіваюся, фестиваль пісенної творчості "Золота октава" впустить своє коріння на Сокальщині та з кожним роком буде відкривати все нові і нові таланти.

Ольга ДИЛИН.

Фото автора.

Голос Сокальщини на GoogleNews