Влада працює

Туберкульоз потрібно лікувати, а не втікати від нього

На останньому засіданні координаційної ради з питань запобігання поширенню ВІЛінфекціїСНІДу та наркоманії розглянули два питання. Про підсумки роботи по профілактиці ВІЛінфекціїСНІДу в 2010 році розповіла голова координаційної ради, заступник голови райдержадміністрації Наталія Карташова.

Вона відзначила, що в медичних закладах району станом на 1 січня ц. р. на обліку знаходяться 20 ВІЛінфікованих (5 осіб в стадії СНІД). Серед них є троє дітей віком до чотирнадцяти років, в т. ч. одна – в стадії СНІДу. Протягом минулого року взято на облік шестеро осіб: троє ВІЛінфікованих і троє – в стадії СНІД, в т. ч. дитина до чотирнадцяти років в стадії СНІД. Знято з обліку в 2010ому дитину до чотирнадцяти років у зв’язку із зникненням антитіл до ВІЛ у її крові. І надалі ВІЛінфекція вражає найбільш працездатні та репродуктивні верстви населення: маємо 13 ВІЛінфікованих віком 25-49 років.

Домінуючим залишається статевий шлях інфікування – 55 відсотків (11 осіб); у шести осіб парентеральний шлях інфікування, зумовлений використанням шприців, голок та обладнання для приготування наркотиків. Незважаючи на зростання кількості осіб, інфікованих статевим шляхом, споживачі ін’єкційних наркотиків залишаються основною рушійною силою в епідемії ВІЛінфекції. Світовий досвід свідчить про те, що споживачі ін’єкційних наркотиків найбільш вразливі до ВІЛінфекції і•вона найшвидше поширюється серед них.

В 2010 р. на ВІЛінфекцію в районі обстежили 3611 осіб, з них виявлено сім позитивних (0,19 відсотка). Працівники Сокальської філії ЛОЦСК за цей період взяли 930 кроводач (у донорів), всі вони обстежені на ВІЛінфекцію одноразово, а 162 (17,4 відсотка) – дворазово. Виявили один позитивний результат. Кров від ВІЛінфікованих донорів знищили, її реціпієнтам не переливали. На СНІД в 2010 р. обстежили 1801 вагітну: одноразово – 970 і 831 – дворазово (46,1 відсотка). ВІЛінфікованих не виявили.

Станом на 1 січня 2010 р. на обліку було 15 ВІЛінфікованих, з них троє дітей до 14 років та двоє в стадії СНІД. За 2009 р. на облік взяли вісім осіб, з них троє дітей до 14 років, народжених від ВІЛінфікованих матерів з невизначеним ВІЛстатусом. На ВІЛінфекцію обстежили 3322 особи, з них виявлено 11 позитивних (0,33 відсотка).

Випадків зараження ВІЛінфекцією внутрішньолікарняного, професійного та через препарати крові протягом 2010 р. не було. Медпрацівники забезпечені засобами індивідуального захисту (хірургічні халати, гумові рукавички, маски, окуляри, фартухи, аптечки для проведення термінової профілактики, дезинфікаційні засоби (в аварійних ситуаціях). Вони також щорічно проходять інструктаж з техніки безпеки щодо ВІЛінфекції. З 2006 р. при Сокальській ЦРЛ працює кабінет «Довіра», в якому пацієнтів приймають•лікарінфекціоніст, медсестра, психолог.

З метою профілактики ВІЛ-інфекції-СНІДу в перукарнях, манікюрних салонах проведено перевірки щодо дотримання санітарного законодавства. Відбулось семінарське заняття для працівників перукарень, салонів краси щодо запобігання передачі інфекційних захворювань при наданні послуг населенню. Покращилось забезпечення перукарень району дезинфікаційними засобами, стерилізаційною технікою. В усіх перукарнях є гаряча та холодна проточна вода. Трьох власників перукарень за виявлені порушення в дотриманні санітарних умов і правил притягали до адмінвідповідальності.

На засіданнях координаційної ради розглядали питання про дотримання трудового законодавства в закладах охорони здоров’я щодо профілактики професійних інфікувань, про пропаганду здорового способу життя, залучення молоді до спорту, проведення культурноосвітніх заходів, інформаційнопросвітницької роботи соціальними службами району тощо.

Друге питання «Про загальнодержавну програму протидії захворюваності на туберкульоз на 20072011 роки» висвітлили лікарфтизіатр Володимир Кішовар та заступник головного лікаря Сокальської ЦРЛ Марія Кріль. Вони, зокрема, підреслили, що згідно з цією програмою у нас діє ДОТСстратегія. Акцент робиться на амбулаторному лікуванні хворих. У 2010 р. значно поменшало хворих із занедбаними формами туберкульозу, наполовину зменшилась смертність від цього захворювання. Але є, звичайно, і проблеми. У нас бракує лікарівфтизіатрів, бо молоді спеціалісти не хочуть їхати працювати у райцентр, де їх не забезпечують житлом. У відділенні – найстаріший в області рентгенапарат, він не працює. Хворих обстежують в поліклініці, де вони можуть заразити інших людей. Бакпосіви харкотиння роблять тільки в єдиній лабораторії у Львівському пульмонологічному центрі. Є проблема з хворими пияками, які не хочуть лікуватися і заражають інших.

Відділення добре забезпечене протитуберкульозними ліками. Значно покращилось харчування: в цьому році на одного пацієнта виділяють 28 проти 4 гривень в інших відділеннях. Марія Кріль також відзначила, що ще мало людей добровільно проходять обстеження на ВІЛінфекціюСНІД; в основному обстежують вагітних, донорів, медпрацівників.

У своєму виступі заступник голови районної ради Володимир Чуб підкреслив, що у боротьбі з цими захворюваннями влада сприятиме соціальним службам, медпрацівникам, правоохоронним органам, працівникам освіти… Регіональний представник у Львівській області Всеукраїнської мережі «ЛЖВ» (люди, які живуть з ВІЛінфекцією) Дмитро Тигач повідомив, що в найближчий час зростатиме смертність серед ВІЛінфікованих. Люди повинні знати про це і добровільно проходити обстеження. На 20112017 роки Міжнародний глобальний фонд виділив на боротьбу зі СНІДом в Україні 305 млн. доларів. Їх розподілятимуть в основному Всеукраїнській мережі «ЛЖВ», СНІДцентрам, іншим громадським організаціям, починаючи з 2012 року. Тож потрібно створювати громадські організації, які лобіюватимуть інтереси мережі «ЛЖВ».

Валентина БЛУДОВА.

Голос Сокальщини на GoogleNews