Згадаємо, як це було

Вшановуємо патріота – магістра Миколу Марцинюка

В Лондоні в 2000 р. вийшли «Спогади з підпілля» магістра Миколи Марцинюка (Мартинюка). Це видання цінне тим, що спогади написані безпосереднім учасником Похідних груп ОУН«Північ» під проводом Дмитра Мирона«Орлика» і Миколи Климишенка. Микола Мартинюк – уродженець Боб’ятина, член ОУН, псевдо «Еней», вже після війни редагував за кордоном нелегальні періодичні видання ОУН «Наш шлях» і «Самостійник». В 1947 році вже у США він обійняв пост референта суспільної діяльності та редактора журналу «Юнацький шлях» у Проводі Юнацтва ЗЧ ОУН, був одним із співзасновників Спілки Української Молоді (СУМ) і редактором її друкованого органу «Авангард», співзасновником студентського дискусійного «Гуртка суспільних Студій», а також одним із засновників Товариства Української студіюючої Молоді імені Миколи Міхновського, членом Наукового Товариства імені Шевченка і Українського Бібліотечного Товариства, співредактором бібліографічного квартального «Українська книга» та ряд інших періодичних та збіркових видань.

Та найвагомішою заслугою останніх років життя Миколи Марцинюка, який з метою конспірації змінив своє родове прізвище на Мартинюк, є те, що він став головним редактором історичномемуарного збірника «Надбужанщина», зібрав і впорядкував чимало матеріалів, які лягли в основу I тому, а вже в 1986 році «Об’єднання надбужанців» випустило його в світ. Згодом у 1989 році благословився II том, а в 1994 році останній – третій. Загальний обсяг тритомника 2645 сторінок, було задіяно понад 350 авторів. Багато статей є і про Сокальщину. Отже, це цікаві матеріали для краєзнавців.

В нашому селі шанують і пам’ятають імена патріотів-націоналістів. В 1995 р. з ініціативи місцевого осередку «Просвіта» ім. Т. Шевченка прийняли рішення про присвоєння нашій сільській бібліотеці ім’я Миколи Марцинюка (Мартинюка). На фасаді Народного дому в його пам’ять було встановлено меморіальну таблицю, а в школі – організовано щорічний традиційний волейбольний турнір імені патріота. Цьогоріч на змагання в Боб’ятин приїхали школярі з Тартакова, Лучиць, Княже і Спасова.

Із словами привітання, а також короткою розповіддю про життєвий шлях односельця виступив автор цих слів. Музичною композицією привітали гостей і учні школи.

І ось м’яч над сіткою. Напружені поєдинки проходили з перемінним успіхом команд і, зрештою, визначили своїх лідерів. Так перше місце здобули юні волейболісти з Княжого (вчитель В. М. Малевич), друге місце – учні з Лучиць (вчитель В. Б. Федунь), третє дісталось господарям змагань, учням Боб’ятинського НВК (вчитель С. В. Басалик), четверте – вибороли учні Спасівської ЗШ III ст. (вчитель А. Б. Віра), а п’яте місце дісталось ліцеїстам з Тартакова (вчитель І. П. Стадницький). Всі команди були нагороджені грамотами. Бажано, щоб в кожному селі за допомогою спортивних турнірів, різноманітних змагань вшановувалась пам’ять наших національних героїв. Наша молодь повинна знати і пам’ятати про їх жертовність і чин.

Володимир ПОЛЯНЧУК, вчитель, голова первинного осередку «Просвіти» ім. Тараса Шевченка с. Боб’ятин.

Голос Сокальщини на GoogleNews