Згадаємо, як це було

Кого іще з дітей країнонька оплаче, схиляючи в журбі і чола, й прапори?

Ці строфи написав наш сучасник Євген Титикайло. Строфи співзвучні як нашому минулому, так і сучасному. Козаки, стрільці УГА, вояки УПА, провідники ОУН, шістдесятники, Стус, Чорновіл… І в тих крапках ще стільки імен українців, котрі жили, боролись і загинули за Україну. Протягом вже багатьох літ ми йдемо до пам"ятника стрільцям УГА, де спочивають останки тих, хто у листопадові дні 1918 року віддали своє життя за волю українців, яка потривала дуже недовго. Але той спалах до свободи й незалежності не згас, інші покоління борців продовжили листопадовий чин. Саме з цього святого місця на початку вересня 1989 року розпочалось пробудження української громади від сну покори, зневіри, збайдужілості, бо саме тут знову у наших серцях запалав промінець надії до здобуття Української Держави. Правда тоді на цій могилі, збереженій сокальцямипатріотами, обновленій ними, стояв значно скромніший пам"ятник з березовим хрестом, не такий величавий і достойний тих героїв, як нині. Але тоді ми були, мабуть, мудріші, бо трималися один за одного, ми були разом. І тим були сильні. Й багато чого вдалося зробити. Нині ж потроху втрачаємо: і двомовністю нас лякають, і героїв нам вказують, яких визнавати.

Та попри це на Сокальщині шанують своїх героїв. З державними стягами, хоругвами, процесією до пам"ятника стрільцям УГА зійшлися священики грекокатолицьких, православної церков Сокаля, представники влади, політв"язні, сивочолі ветерани визвольних змагань, учнівська молодь, сокальчани. Духовні особи відправили панахиду за загиблими, тужливе "Вічная пам"ять" повисло над цвинтарем.

Про подвиг стрільців УГА в їм"я України, яка тоді проіснувала лише 21 день, про те, що й нині ми не вчимося на своїх помилках  єдності нам бракує  говорив митрофорний протоієрей о. Ярослав Кащук. Сердечно привітав з річницею ЗУНРу голова Сокальської районної ради Олег Солодяк. Нагадала історичні події 1918го року, які відбувались на теренах Сокальщини, директор БДЮТ Марія Поліщук. Члени хору "Повстанець" заспівали кілька стрілецьких, патріотичних пісень. Сокальські пластуни до підніжжя пам"ятника поставили запалені свічки, лампадки. До дітей приєднались й інші сокальчани: хтось запалив лампадку, хтось поклав квітку, а хтось змовив молитву за упокій душі славних стрільців УГА, синів сокальської землі…

Оксана ПРОЦЬ.

Фото автора.

Голос Сокальщини на GoogleNews