Згадаємо, як це було

На Сокальщині відбувся День жалоби за жертвами акції “Вісла”

28 квітня з метою вшанування пам’яті жертв операції «Вісла» відповідно до розпорядження голови Львівської облдержадміністрації буде приспущено Державний Прапор України з чорними стрічками на будинках та спорудах органів державної влади, державних підприємств, установ і організацій на території області. Про це повідомила пресслужба Львівської ОДА.

Розпорядженням голови Львівської облдержадміністрації Михайла Костюка «Про відзначення 65х роковин трагічних подій операції «Вісла» створено організаційний комітет та затверджено заходи з відзначення цього трагічного акту.

Співголовами оргкомітету є заступник голови облдержадміністрації Михайло Янковський та перший заступник голови обласної ради Петро Колодій. Секретар організаційного комітету – в. о. начальника головного управління з питань внутрішньої політики, преси та інформації облдержадміністрації Ірина Романів.

Членами оргкомітету за згодою також є голова Львівської обласної організації суспільнокультурного товариства «Холмщина» Іван Банащук, голова Львівського обласного відділення Всеукраїнського об`єднання ветеранів Богдан Винниченко, голова Львівської обласної Спілки політичних в`язнів України Володимир Горовий, голова суспільнокультурного товариства «Любачівщина» Григорій Горох, голова Львівського Крайового Братства ветеранів національновизвольної боротьби ОлесьДмитро Гуменюк, голова об’єднання товариств депортованих українців «Закерзоння», голова Львівського регіонального суспільнокультурного товариства «Надсяння» Володимир Середа, голова Всеукраїнського товариства політв’язнів і репресованих Петро Франко, голова та секретар комісії з питань євроінтеграції, транскордонного співробітництва та зв’язків з українцями за кордоном Львівської обласної ради Павло Хобзей та Святослав Шеремета, голова постійної комісії з питань культури, історикокультурної спадщини, духовного відродження та засобів масової інформації Львівської обласної ради Орест Шейка.
Вказаним документом також затверджено заходи з відзначення 65х роковин трагічних подій операції «Вісла», що відбуватимуться упродовж квітнялистопада 2012 року.

Так, буде організовано презентацію документального фільму «Вогонь і зброя» про діяльність ОУН і УПА на Закерзонні, відбудеться вечір пам’яті, присвячений 65й річниці трагічних подій операції «Вісла». У районних центрах та містах обласного значення Львівщини будуть проведені заходи з вшанування пам’яті жертв операції «Вісла» за участі представників органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, громадських організацій, політичних партій, діячів освіти, науки та культури.

Передбачається проведення тематичних науковопрактичних конференцій, «круглих столів», тематичних уроків, присвячених вшануванню пам’яті жертв операції «Вісла». Офіційна делегація від Львівської області візьме участь у вшануванні пам’яті українців, полеглих у 19471949 роках у концтаборі Явожно (Республіка Польща), а також у заходах з нагоди вшанування пам’яті жертв операції «Вісла» у м. Перемишлі Республіки Польща. Також будуть організовані поїздки українськими етнічними територіями сучасної Польщі.
Довідка.

Дорученням Президента України «Щодо 65х роковин операції «Вісла» від 17 квітня 2012 року передбачено організацію та проведення низки заходів з відзначення 65х роковин примусового переселення етнічних українців.

Операція «Вісла» – етнічна чистка, здійснена у 1947 р. (початок – 28 квітня) під керівництвом Радянського Союзу, Польщі, Чехословаччини. Полягала у примусовій депортації (виселенні), з використанням збройних сил вказаних країн, українців з Лемківщини, Посяння, Підляшшя і Холмщини на ті території у західній та північній частині польської держави, що до 1945 року належали Німеччині.

Виселення проводилось чітко і сплановано: село оточувалося військами, на збори українцям надавалось від двадцяти хвилин до двадцяти годин, – в залежності від можливості загрози з боку УПА. Існували правила розміщення на новому місці: на певній відстані до морських і сухопутних кордонів, великих міст, а також, щоб не була перевищена квота в 10% українського населення в одному населеному пункті.

Депортаційні заходи проходили трьома етапами:

1. 28 квітня – 15 червня 1947 р. виселяли українців з повітів Лісно, Сянік, Перемишль, Ясло, Коросно, Любачів, Горлиці, Ярослав;

2. 15 – 30 червня 1947 р. виселяли українське населення з повітів Новий Сонч, Новий Тарг, Томашів Любельський, Грубешів;

3. До кінця жовтня 1947 р. виселено населення з решти повітів Закерзоння.

Голос Сокальщини на GoogleNews