Згадаємо, як це було

Сокальчани вшанували полеглих Героїв у Лісках

26 серпня 2014 року голова Сокальської районної організації ВО «Свобода» Ігор Петренко, депутат Великомостівської міської ради Роман Занько від ВО «Свобода», священики Володимир Юськів з Великих Мостів, Роман Білецький з села Пристань, жителі Варяжа Федір Мельничук, Петро Камінcький, Андрій Гук, Любомир Мельник, товариство «Надсяння» та група місцевих українців взяли участь у поминальних заходах за воїнами УПА в селі Ліски Грубешівського повіту, що у Польщі.

Урочистості почалися з ранкової Літургії, яка відбулася в грекокатолицькій церкві села Ліски.

Очолював літургію єпископ Степан Батрух з Любліна. Біля церкви провели панахиду, в пам'ять за українцями, які трагічно загинули на рідній землі в 1944 році. Ця дерев’яна церква, з 1872 р. іменована на честь святого Йоана Хрестителя, – сьогодні діючий римокатолицький храм, характерний тим, що весь інтер’єр вцілів.

Делегати з України відвідали також старий український цвинтар та провели панахиду на могилі українського патріота – отця Мирослава Ріпецького та його дружини Євгенії. З 1921 по 1947 рік парох села – отець Мирослав Ріпецький, під час Першої світової війни він був капеланом УГА.

Після поразки українських військ під Києвом у «чотирикутнику смерті» отець Мирослав через Румунію добирається до села Ліски. Для українських грекокатоликів у Польщі це унікальна постать, бо він, опинившись на півночі Польщі після акції «Вісла» та після того, як УГКЦ ліквідували, першим підпільно проводив Літургії. Цікавим є те, що отець Мирослав також був парохом у місті Великі Мости. Він був першим, хто домігся створення грекокатолицької парафії у Польщі (відбулося це у місцевості Хшаново). Заповів о. Мирослав, щоби поховали його в селі Ліски.

Продовженням патріотичного паломництва стало вшанування полеглих героїв за волю України, воїнів УПА в урочищі Білосток, поблизу села Ліски. На місці поховання повстанців встановлено пам’ятний камінь, на якому вибито 41 ім’я, прізвище, псевдо, рік і місце народження тих хлопцівукраїнців, які загинули в нерівному бою з енкаведистами. На цьому місці відбулось покладання квітів від товариства «Надсяння» та від Сокальських свободівців.

Сумним фактом є те, що напередодні вшанування героїв-упівців невідомі сплюндрували могилу, затерши псевда й імена повстанців.

Опісля було освячено воду у капличці, в урочищі Білосток та на завершення всі учасники заходу заспівали гімн України. Цю капличку вдалось відремонтувати за допомогою Сокальської районної організації всеукраїнського об’єднання «Свобода» і жителів села Варяж. Сокальчани поклали квіти з українською символікою до пам’ятника воїнам у Білому Стоці.

«Надзвичайно приємно побувати в таких місцях, як село Ліски, пройтись тими бойовими шляхами повстанців, де йшла боротьба з окупантами. Ми прибули на це патріотичне паломництво, щоб увібрати в себе той дух боротьби, незламності, неймовірної любові до України, який і досі витає в повітрі. Сьогодні ми отримали наснагу до продовження боротьби цих хлопців, які віддали свої життя за нас з вами, за Україну. Дуже шкода, що на цих теренах вандали вдаються до неприпустимих кроків щодо наруги над могилою цих хлопців. Це додає нам певного відчуття гіркоти. Хоча їм вдалося стерти імена, псевда, але їм не вдасться стерти нашу пам'ять про героїв, які тут спочивають», – підсумував голова Сокальської районної організації ВО «Свобода» Ігор Петренко.

Федір Мельничук висловлює подяку підприємцю з Варяжа Ігорю Кінаху за надання допомоги в поїздці до Лісок.

Василь СОРОЧУК.         

Голос Сокальщини на GoogleNews