Згадаємо, як це було

У Народному домі Сокаля відбулася презентація книги “Літопис УПА”

У Народному домі Сокаля відбулася презентація книги «Літопис УПА» – «Воєнна округа УПА «Буг». Документи і матеріали (томи 12 і 13 – 1943-1952 роки)».

Благословив свято митрофорний протоієрей, настоятель катедрального собору св. ап. Петра і Павла  м. Сокаля о. Ярослав Кащук. Він, зокрема, сказав:-

– Кожний захід завжди розпочинаємо з молитви і прохання Божої ласки в тій важній справі українства. Завжди переконаний і повторюю ніби те саме, що зараз: коли таке вороже ставлення, навіть у верхах, до української справи, до національновизвольного руху, до воїнів Української повстанської армії, до Героя Бандери – в такий час потрібно всім об”єднуватися не під прапором якоїсь однієї партії. Бо сама партія, чи то Конгрес українських націоналістів, чи «Свобода», чи «Фронт змін», чи «Батьківщина», чи всі інші партії демократичного спрямування – поодиноко нічого не зроблять. Потрібне об”єднання навколо ідеї українства, українського прапора і тої великої справи, яку започаткували Євген Коновалець, Степан Бандера, Роман Шухевич. Бо якщо не буде цього об”єднання в теперішні часи, на жаль, поступу дальше не буде.
Дякую всім, хто проводить цю важливу справу: подає відомості, складає книжки, відтворює білі плями нашої повстанської історії. І скільки ще таких білих плям в моєму рідному селі Боб”ятині, де народився. Шана воїнам УПА, які є живими свідками тих подій і мають що розповісти…

А далі ведуча Марія Поліщук говорить:

Легендарна УПА – тобі рівних нема
В героїзмі, звитягах і втратах.
Як античний Спартак проти  рабстваярма
Ти повстала.
Боролась з ордами двома
На Волині, в Надсянні, в Карпатах.
Народила тебе в огні
Для святого визвольного чину,
Щоб ціною найкращих синів
У кривавій війні, у нерівній борні
Врятувати народ від загину.

Воля, або смерть – таке душевне горіння і порив до боротьби за визволення України характерні були воякам Української Повстанської Армії.

Тому їх названо нескореними. Глядачам продемонстрували фільм «Нескорені». Звучить пісня: «Йшли селом, йшли селом  партизани по землі українській, невільній землі. І у кожного зброя була за плечима, і у кожного смуток і біль на чолі…». На екрані ми побачили молодих хлопців, котрі приймали присягу і йшли боронити землю від загарбників. Своїми долями, життям воювали за незалежність України.

Спогадами про пережите поділилася у фільмі й політв”язень сталінських концтаборів Марія Грицай з Тартакова.

Далі на сцену запросили хор «Повстанець». «Декалог» зачитав станичний Братства вояків ОУНУПА Іван Сорока. А потім всі спільно виконали гімн націоналістів «Зродились ми великої години».

Заступник голови Спілки політв”язнів Орест Викрикач розповів, що довгих 62 роки потрібно було пройти українцям жорстоку нерівну боротьбу, щоб держава стала самостійною. Високу ціну заплатив наш край у боротьбі за волю. У 1920-1990 роках Сокальщина втратила біля 52 тисяч чоловік вбитих, засуджених і виселених. Дощенту спалено 67 населених пунктів, пограбовано майже десять тисяч селянських господарств. У цій безстрашній і безкомпромісній боротьбі з окупантами поклали голови на вівтар свободи чимало видатних людей зі Сокальщини.

У виконанні «Повстанця» звучить пісня «Осінні квіти відійшли».

Далі слово мав президент Благодійного фонду «Літопис УПА імені Володимира Макара», кандидат історичних наук Володимир Мороз. Він розповів про основні розділи 12 та 13 томів книги:

– Це з нової серії «Літопису УПА», вони містять документи переважно з київських архівів. Приблизно половина документів зберігається в Галузевому державному архіві СБУ, ще третина – в Центральному державному архіві вищих органів влади і управління України. Решта – з інших архівів, приватних збірок. Варто наголосити, що все це повстанські документи, тобто документи, створені ОУН і УПА.

12 і 13 томи, по суті, – це одне видання у двох книгах. Вони поєднані спільною нумерацією розділів та документів і, головне, змістом.  Вступ, частина додатків та розділи 13 поміщені у 12 томі. Решта розділів і додатків – у 13.

12 том із додатками має 800 сторінок, 13 – 1230, тобто загалом обсяг видання складає понад 2000 сторінок.

Доповідач детально зупинився на кожному розділі. Зокрема, у другому «Звітноінформативні документи командування» опубліковані звіти Воєнної округи за 1944-1946 роки, є багато інформації про діяльність та бої на Сокальщині та в сусідніх районах.

Очевидно, найцікавішим розділом для читача є третій «Окремі підрозділи». Тут розміщені історії (хронічки) сотень «Кочовики», «Крилачі», «Перебийніс», «Тигри», «Сіроманці» та інші, описи боїв під Радванцями, Лучицями, наскок на Радехів.

На особливу увагу заслуговує нарис історії відділів УПА на терені Сокальської округи – від їх створення наприкінці 1943 – першої половини 1944го до демобілізації влітку 1946 р. Автор нарису – колишній сотенний та курінний Михайло Хвалібота«Лис»«Бородатий» із Реклинця. Його перу належать також кілька історій сотень та описів боїв, тому його, без сумніву, можна вважати справжнім літописцем УПА на Сокальщині.

Основну частину четвертого розділу «Звітноінформативні документи ОУН» займають 43 звіти (вісті з терену, інформації) з усієї Львівщини, але, відповідно, у них є інформація зі Сокальщини. Крім того, є окремі параграфи документів із Сокальської та Равської округ (загалом 29 документів), до яких, власне, входили села сучасного Сокальського району. У розділі п”ятому «Організаційномобілізаційна (військова) референтура ОУН», зокрема,  вміщено звіт із творення відділів УПА на Сокальщині станом на 1 травня 1944 р.

У шостому розділі «Господарські документи ОУН і УПА» вміщено п”ять інструкцій про організацію постачання харчів, одягу та інших речей для УПА та підпілля ОУН, датовані осінню 1944ого і розроблені та підписані тодішнім господарським референтом обласного проводу ОУН Павлом Мигалем«Зенітом», уродженцем Сокальщини (с. Шмитків).

Найбільший розділ – восьмий «Пресові видання».

В ньому опубліковано 28 чисел часопису ВО «Буг» – «Стрілецькі вісті» (ще 8 чисел наразі не виявлені). Всього це займає 345 сторінок книги. У матеріалах видання – інформації про тодішнє міжнародне положення, про бої УПА та терор окупантів, про геройські вчинки повстанців та мужню поставу населення.

Звертають увагу нарис про свій шлях в УПА вже згаданого курінного Михайла Хваліботи«Бородатого» з Реклинця, нарис про геройське життя командира Воєннопольової жандармерії ВО «Буг» Григорія Краська«Янка» зі Сільця.

У цьому ж розділі опубліковано всі три числа підпільного видання «Літопис УПА». Один із нарисів у ньому належить перу Степана Петрушевича«3ета», уродженця села Конотопи.

У документах до діяльності ВО «Буг» (розділ дев”ятий) поміщено всі інші документи, які не увійшли у попередні розділи, але мають стосунок до УПА на Львівщині.

З документів Служби безпеки ОУН звертають увагу старшинські призначення для керівників СБ, де, зокрема, є короткі характеристики і есбістів Сокальщини – «Голуба», «Сергія», «Срібного», «Зета», «Торчина».

З документів ОУН привертає увагу інструкція «Завваги для військовиків» за підписом тодішнього провідника ХолмськоСокальської підобласті ОУН Павла Мигаля«Павура» (с. Шмитків, тепер Гута).

Вступ у 12 томі подає короткий нарис історії ВО «Буг», огляд книг і статей про УПА на Львівщині, правила публікації документів. Окремо наголошено на документах про ВО «Буг», які опубліковані в інших томах «Літопису УПА» і, відповідно, ми їх повторно не друкували. В першу чергу це стосується 39 тому основної серії «Літопису УПА» про Холмщину, де є окремий розділ ВО «Буг» і де, зокрема, вміщено звіт куреня «Галайда» командира «Ема» за серпеньжовтень 1944 р. (там, зокрема, є опис великого бою з більшовиками у с. Карів у серпні 1944 р.).

…Сокальщина – важливий регіон для УПА на Львівщині. Тут, власне, відбулися перші бойові дії (наскоки на Белз, Сокаль, Острів). Ліси біля Куличкова, Карова, Волсвина, Яструбич, Волиці Комаревої стали колискою для десятка сотень УПА («ГалайдаІ», «ГалайдаII», «Кочовики», «Крилачі», «Комарі», «Пролом», «Тигри», «Перебийніс», «Ведмідь», «Комарі», сотні «Орла»).

Серед командирів ВО «Буг» було багато вихідців із Сокальщини: шеф штабу ВО «Буг» Мирослав Онишкевич«Орест» (Угнів); керівник відділу розвідки штабу Мар’ян Шульган«Лисай»«Білоус» (Угнів); керівник політвиховного відділу Василь Ваврук«Ватюга» (Себечів); керівник ВПЖ Григорій Красько«Янко» (Сілець); інспектор штабу Дмитро Чорній«Блакитний» (Великі Мости); інспектор штабу Степан Свидницький«Носач» (Угнів); співробітник штабу МирославЯрослав Цьона«Жмайло» (Варяж). Окремо варто згадати командира ВО «Буг» полковника Василя Левковича«Вороного», який тривалий час жив у Червонограді. До найвизначніших бойових старшин УПА відноситься Василь Василяшко«Перемога» (Завишень), Михайло Хвалібота«Лис»«Бородатий» (Реклинець), Григорій Шклянка«Куліш» (Поториця), Тарас Онишкевич«Галайда» (Угнів).

– В архівах є досить багато документів ОУН, які не увійшли в дану книгу, оскільки менше торкалися власне УПА, але дуже важливі для характеристики загалом боротьби ОУН і УПА на Львівщині. Це і документи Служби безпеки ОУН, і референтури пропаганди, і звіти ОУН з періоду 1947початку 1950х років, листування та інше. Можливо, вони будуть опубліковані у майбутньому, а, швидше всього, будуть використані при підготовці досліджень про боротьбу ОУН і УПА на Львівщині.

Також в архівах є дуже багато документів радянської доби про боротьбу з повстанцями, зокрема і на Сокальщині, – підкреслив Володимир Мороз. І подякував всім, хто допомагав у підготовці книги.

Далі слово мав письменник, автор творів національновизвольної тематики, Президент Благодійного фонду «Літопис УПА» ім. Володимира Макара Микола Посівнич:

– Ми раді вітати на презентації книг про ваш величний і славний край.  Наше видавництво «Літопис УПА» було засновано у 1973 році. Перший том появився у 1976ому. Видавництво засноване колишніми вояками УПА, які перейшли до Західної Європи, внаслідок великого рейду у 194647 роках і пізніше. Загалом видавництво налічує 84 томи різних видань. Зокрема, основна серія «Літопису УПА» вже має 50 томів. У канадській серії зібрано ті повстанські документи, спогади, які опинилися на Заході. Коли Україна отримала незалежність, наше видавництво розпочало роботу у Львові і видало нову серію книг. У ній надруковані документи, які віднайдені в Україні – ця серія незабаром налічуватиме 15 томів. Перевидано також чотиритомник праць Володимира Макара.

Голова ініціативної групи презентації книг Олег Солодяк, зокрема, сказав:

– Ми готували презентацію досить тривалий проміжок часу. Добру справу робить «Літопис УПА», коли випускає документи, які відкривають оті білі плями. Переглядаючи відеофільм, зробив висновок: українці, а, особливо, ті українці, котрі брали участь в національновизвольних змаганнях, проходили тортури, довгі роки каторжних робіт, є занадто добрі. Вони терплять, мовчать, своєю скромністю показують як би насправді мало будуватися добре, мирне суcпільство. І  в той же час ми не можемо збудувати свою добру українську хату, бо історія нас нічого, на превеликий жаль, не вчить.

Сподіваюсь, що книги про ті гіркі сторінки нашої славної історії перечитає молоде покоління і зробить висновки, щоб ми більше на ті самі граблі не ставали. Щоби в нашій хаті ніхто не диктував умов, а ми самі її будували. Звичайно, треба пам”ятати про ту єдність, про яку ми співаємо в духовному гімні «Боже, нам єдність подай…». Але наші супротивники роблять все для того, щоб цієї єдності не було. Ми повинні в себе вдома робити порядок, будувати хату і підтримувати, щоб вона була з гарним виглядом, тому що на нас дивиться світ. Ми це почали робити з Благодійним фондом імені Володимира Макара, нашого земляка. У жовтні•2010ого відкрили у селі Поториця пам”ятник Володимиру Макару і воякам Української галицької армії, воякам УПА, які були родом із Поториці. Це, власне, спільна робота. І сьогодні продовжується ця праця. Тож бажаю керівникам видавництва, щоб вони з натхненням зробили не одну добру справу, відкрили невідому сторінку історії для нас. Тому що не кожен це може. Адже, крім нас, ніхто цього не зробить.

Хор «Повстанець» виконав ще декілька пісень, зокрема, «Холмських повстанців», «Гей, там далеко на Волині», «Пильнуй, Україно, пильнуй!». Вірш сокальського поета Володимира Полянчука «Україні» прочитав почесний голова Спілки політв”язнів, член Братства вояків ОУН-УПА, репресований Михайло Куцяба.

У презентації томів «Літопису УПА» також взяли участь голова районної ради Ігор Дацюк, заступник голови райдержадміністрації Наталія Карташова, генеральний директор видавництва «Літопис УПА» Ігор Гомзяк (він же подарував учасникам хору «Повстанець» Календар на 2011 рік «Літопис Української Повстанської Армії»), представники політичних та громадських організацій,  громада міста. Видавництво «Літопис УПА» безкоштовно передали майже 2000 примірників 12 та 13 томів книги для бібліотек та шкіл району. Охочі мали можливість придбати книги цього видавництва.

Василь СОРОЧУК.

 

Фото автора.

Голос Сокальщини на GoogleNews