Влада працює

Чим загрожує продовження робіт на Бояницькому шламонакопичувачі?

Історія із Бояницьким шламонакопичувачем тягнеться вже не перший рік. І нарад з цього питання в Сокальській райдержадміністрації проводилось немало, але віз, як кажуть, і нині там. Чергова, яка відбулася 12 березня і зібрала широке коло представників екологічної, санітарної, земельної та інших служб, еменесників, була викликана тим, що напередодні у неділю, вночі, через танення снігу вода потрапила до шлюзової камери на шламонакопичувачі і голова РДА Наталія Карташова підкреслила, що пора переходити до конкретних дій, щоб не допустити надзвичайної ситуації.

Заступник голови райдержадміністрації Ігор Кущак знову нагадав всі перипетії з Бояницьким шламонакопичувачем, підкресливши, що Дніпропетровське ТзОВ «Пром Інвест Капітал» так і не надало дозвільних документів на проведення робіт на цьому об’єкті і, незважаючи на заборону, штрафи, і далі проводить їх. На це чомусь не реагують правоохоронні органи, хоча їм надіслали відповідні листи. До речі, на цій, як і на попередніх нарадах, представників прокуратури не було. Знають про цю ситуацію і в облдержадміністрації. 22 лютого ц. р. представники Державної екологічної інспекції у Львівській області взяли на аналіз проби води з шламонакопичувача. Як вони показали, її якість негативна через забруднення солями важких металів, солями амонію, сульфатів, сполуками фосфору та завищеною мінералізацією. Активна реакція pH дуже лужна і складає 9,67.

Виявлено такі перевищення гранично допустимих концентрацій: сульфати перевищують норму у 18,2 рази, іони амонію – у 27,6, фосфати – у 3,35, залізо – у 10,6, сухий залишок – у 2,9, хімічне споживання кисню – у 6,4, біологічне споживання кисню – в 11,4, цинку – в 11,8, марганцю – у 16,2, кадмію – у 6,2, свинцю – у 2,27, міді – у 16, хрому загального – у 1,36 рази. Вміст сірководню складає 3,1 мг/дм3. Якщо вода потрапить у глиняний кар’єр, на дні якого є мергель, може трапитися біда. До того ж, поруч є свердловини, з яких качають питну воду у Червоноград. Не кажучи вже про криниці у навколишніх селах.

Заступник голови районної ради Володимир Чуб підкреслив, що ситуація на шламонакопичувачі перебуває на контролі у районній раді, в райдержадміністрації, що мешканці навколишніх сіл звертаються із скаргами. Якщо взимку роботи там призупинили, то зараз знову ведуть їх, не маючи на це дозволів. Немає ні проекту на виконання робіт, ні паспорта місцевідведення відходів. І районна рада, і райдержадміністрація зацікавлені у ліквідації шламонакопичувача, але це потрібно зробити цивілізовано, щоб не виникало непередбачуваних ситуацій.

Відбувся сільський схід жителів Савчина та Гути. Селяни також не проти ліквідації шламонакопичувача, але хочуть знати чи при цьому буде забезпечена екологічна безпека. Це їхня вимога.

Директор департаменту промислової екології ТзОВ «Пром Інвест Капітал» Тарас Сафонов все заперечував, мовляв, роботи фірма проводить ліцензійні, за документами офіційно ніхто не звертався (!), проектна документація зараз узгоджується в Києві, аналізи води не відповідають дійсності, ніякої шкоди довкіллю фірма не завдасть… Знову роздавав обіцянки, що всі роботи виконуватимуть належним чином. Але як – якщо нема проектної документації?! До того ж, фірма самовільно захопила сільськогосподарські угіддя, які розміщені поруч, розбила дорогу…

Перший заступник начальника Державної екологічної інспекції у Львівській області Валерій Вітковський також зазначив, що ТзОВ «Пром Інвест Капітал» не зареєстрований у Львівській області, не надав жодного документа, ігнорує висновки перевірки. 10 березня на Бояницький шламонакопичувач виїжджали еменесники області. Заступник начальника ГУ МНСУ у Львівській області Валерій Глобенко, детально проаналізувавши ситуацію, зробив висновок: якщо дозволів на проведення робіт нема, їх необхідно припинити, а також негайно підняти хоча б до двох метрів дамбу, засипати траншею, щоб вода не пішла в кар’єр. Поки що ситуація там не є надзвичайною, але може такою стати.

Підсумовуючи нараду, Володимир Чуб наголосив: щоб не допустити біди, потрібно роботи на Бояницькому шламонакопичувачі припинити, терміново підняти рівень дамби, підготувати всю необхідну документацію, подати її на експертизу. Т. Сафонов пообіцяв терміново ліквідувати всі неполадки.

Валентина БЛУДОВА.

Фото Ольги ДИЛИН.

Голос Сокальщини на GoogleNews