Влада працює

Щоб полегшити життя інвалідів

"Місія громадських організацій інвалідів, принципи врядування, стиль і стандарти ефективного керівництва" – такою була тема регіонального семінару-тренінгу, який пройшов у Сокалі. Його учасників, які з'їхалися зі всього регіону, привітали голови райдержадміністрації та районної ради Наталія Карташова та ігор Дацюк, Сокальський міський голова Богдан Зарічний, депутат обласної ради, голова Сокальської агенції регіонального розвитку Ганна Костюк. Вів семінар голова Львівської обласної асоціації інвалідів ВОІ СОІУ Леонід Тарасенко.

"Добра співпраця є між районною, міською владою та районною асоціацією інвалідів,- сказав голова районної ради Ігор Дацюк,- і вона розвиватиметься й надалі. Асоціацію підтримують і матеріально, і морально, допомагають поступово вирішувати існуючі проблеми".

Як зазначив Б. Зарічний, життя інвалідів нелегке в будь-якій країні, особливо ж в Україні, тож місцева влада, громадські організації покликані полегшити його, зробити все, щоб ці люди почувалися повноправними членами суспільства. У Сокалі виділили приміщення для асоціації інвалідів, понизили бордюри, зробили пандуси, цю роботу продовжуватимуть і в цьому році.

Конструктивний діалог, співпраця є не тільки з міською, а й з районною владою, зокрема, прийнято комплексну програму соціальної підтримки та реабілітації інвалідів. Виступаючи перед присутніми, Наталія Карташова, зокрема, зазначила, що на цю програму виділено 632,4 тис. грн., станом на 1 липня вже освоєно 269,6 тис. грн., територіальний центр соціального обслуговування населення надає послуги 275 людям з інвалідністю; дітей, хворих на ДЦП, скеровують на лікування у відновлювальний центр В. Козявкіна у Трускавці; щомісячно надається адресна допомога на оплату житлово-комунальних послуг 375 інвалідам (на 2013 рік на це передбачено 158,6 тис. грн.) тощо, а також підкреслила, що пандуси потрібні не тільки у Сокалі, а й в інших містах району.

Презентацію районної асоціації інвалідів провела її голова Оксана Кононова. Подякувавши місцевій владі за підтримку, вона зупинилась на проблемах. А це – відсутність допоміжних засобів пересування, низький рівень матеріального забезпечення, бар’єрність середовища, несприйняття і дискримінація, невиконання законів, низький рівень соціального захисту та інформування інвалідів  про їхні права, пільги, можливості. І як наслідок, люди з обмеженими можливостями не можуть реалізуватися, отримати освіту і роботу, створити сім'ю, розвиватись як особистості. Тому асоціація в першу чергу допомагає їм засвоїти нові навички і покращити матеріальне становище. З цією метою вже два роки успішно працюють гуртки ручної роботи: бісероплетіння, виготовлення декоративних свічок, пошиття та вишивка одягу. Які прекрасні речі тут виготовляють, гості переконались, оглянувши чудовий кольоровий каталог "Світ дитячих мрій", ці вироби реалізовують у невеличкій крамничці на ринку. Їхній увазі також пропонували посібники "Освіта дітей з інвалідністю" та "Методи роботи для розвитку можливостей дітей з особливими потребами", видані в рамках проекту "Інклюзивна освіта для дітей з особливими потребами в Україні" за фінансової підтримки Канадської агенції з міжнародного розвитку та мережі нідерландських благодійних фондів для Центральної та Східної Європи, Сканфонду та Карпатського фонду (МБФ "Фонд розвитку Карпатського єврорегіону") у рамках програми соціальних перетворень в Україні. Людям з обмеженими можливостями надають соціально-побутові, юридичні та психологічні консультації; для них проводять різноманітні свята та зустрічі, дискотеки, вечірки з конкурсами, спортивні змагання, екскурсії, виїзди на природу, тренінги, концерти, екскурсії, "круглі столи"; працює безкоштовний тренажерний зал тощо. Пані Оксана також подякувала керівництву "Сокальжитлокомунсервісу"за допомогу у вирішенні комунальних проблем.

Про співпрацю з громадськими організаціями, можливості створення підприємства та рекламу виробів інвалідів розповіла Ганна Костюк. Вона також зазначила, що велике занепокоєння викликає зростання кількості онкохворих, тож потрібно створити обласну програму допомоги цим людям, а ще – проводити медогляди, щоб виявляти захворювання на ранніх стадіях. Сокальська агенція регіонального розвитку спільно із департаментом економічного розвитку, торгівлі та промисловості Львівської ОДА, Львівським обласним центром зайнятості, Львівськими міським та районними центрами зайнятості також започатковує нову соціальну ініціативу – створення соціального Інтернет-магазину. Вона сприятиме розвитку соціального підприємництва, допомагатиме громадським організаціям, соціально орієнтованим підприємствам, особам з обмеженими фізичними можливостями здійснювати промоцію виробленої ними продукції через Інтернет. На сайті Інтернет-магазину буде розділ "Потрібна допомога", де розміщуватиметься інформація про потребу в допомозі та зборі коштів для хворих дітей та осіб Львівщини. А таких, на жаль, є багато.

Завідувач бібліотеки-філії с. Забужжя Світлана Коляда презентувала проект "Промінь надії", партнерами якого є Народний дім, школа, церква, підприємці, районна асоціація інвалідів.

Учасники семінару піднімали такі проблеми: про перевезення інвалідів в автотранспорті (як вкотре підкреслила Наталія Карташова, водії повинні брати не двох, а скільки є, пасажирів-пільговиків), про пільговий відпуск ліків в аптеках (це питання також обіцяли вирішити), про роботу МСЕК, "швидкої допомоги” та ін.

Гості оглянули приміщення РАІ, ознайомились з роботою центру реабілітації, відвідали музей "Людина. Земля. Всесвіт".

Валентина БЛУДОВА.

Фото автора. 

Голос Сокальщини на GoogleNews