Влада працює

На черговій сесії Сокальської міськради розглянуто ряд важливих питань

15 вересня відбулась IX сесії VI скликання Сокальської міської ради. У ній взяли участь перший заступник голови райдержадміністрації Володимир Катерина та заступник голови райдержадміністрації Наталія Карташова. Сесійне засідання розпочалося з того, що Сокальський міський голова Богдан Зарічний зачитав протест прокурора щодо регламенту роботи міської ради, аби внести це питання в порядок денний.

Однак більшість депутатів – 33, проголосували проти. Тож це питання розглянуть на наступній сесії.

Відтак в порядку денному залишилося 21 питання. Депутати оперативно розглянули два перші: "Про звернення щодо політичних репресій та небезпеки встановлення диктатури в Україні" та "Про підтримання заяви Львівської обласної ради щодо рішення Вищого адміністративного суду України про визнання незаконним присвоєння Степану Бандері та Роману Шухевичу звання Героя України".

Дещо проблемним виявилось третє питання, яке можна вважати було основним  "Про надання інформації щодо забруднення атмосферного повітря і води ДП "Датський текстиль". Тож зупинимося на ньому детальніше. Перед його розглядом виступив міський голова Б. Зарічний. Він висловив своє бачення проблеми, зокрема сказав:

– Нам відомо, що виробнича діяльність ДП "Датський текстиль" призводить до понаднормованого забруднення стічних вод, які потім потрапляють в очисні споруди Сокальського водоканалізаційного господарства. На даний час ведеться серйозна робота, проведено чимало нарад з метою виявлення джерел забруднення, механізму компенсації шкоди та додаткових затрат, які нестимуть очисні споруди водоканалу.

Що стосується викидів в атмосферу підприємством "Датський текстиль", то цю проблему депутати почали вивчати ще з початку липня. До мене звернулася із заявою одна людина щодо негативного впливу викидів цього підприємства. Опісля була заява від депутата Ольги Петринки, яка надала звернення 57 людей щодо впливу викидів в атмосферу. Опісля відбувся "круглий стіл" за участю голови РДА, представників "Датського текстилю", головного санітарного лікаря району, депутатів міської ради та інших зацікавлених осіб. На ньому обговорили цю проблему.

Технічний директор підприємства погодився, щоб контролюючі органи зробили аналіз складу речовин, які викидаються в атмосферу при технічному процесі. А 1 вересня відбулася зустріч голови РДА Миколи Мисака з власниками підприємства.

Я був присутній в нічний час, коли відбувалися викиди пари в атмосферу. Я – не фахівець у цій галузі, але, на мою думку, вона виділяється через вентиляційну систему після закінчення виробничого циклу. Для того, аби отримати об’єктивну інформацію, це питання винесли на розгляд сесії.

Чому я офіційно не заявляю, що "Датський текстиль" забруднює атмосферу? Вважаю, що висловлювання міського голови з будь-яких питань  – це є офіційна позиція міської ради, яка має базуватися на аргументованих, достовірних даних. У 2008 році працювала депутатська комісія районної ради із залученням працівників обласної екологічної служби. Перевірено всі аспекти можливих забруднень та шкідливі фактори на виробничих дільницях. Комісія дійшла висновку, що "Датський текстиль" суттєвої шкоди для працюючих та довкілля не наносить. Я, як міський голова, зацікавлений, щоб у Сокалі не було жодних екологічних проблем і не створювалася напружена ситуація серед мешканців. Вважаю, єдиний вихід  це перевірка хімічного складу викидів фахівцями. І лише на основі їх висновку можна буде щось сказати. Зрозуміло, якщо будуть якісь відхилення викидів від норми, думаю, для такого підприємства, як "Датський текстиль", не буде труднощів поставити фільтри чи інше обладнання, аби їх мінімізувати чи зовсім ліквідувати. Закликаю депутатів цивілізовано вирішити цю проблему, без спекуляції та нагнітання ситуації. Запевняю, що у мене особисто нема ніякої зацікавленості щось і когось прикривати. Не сприймаю фраз деяких осіб (це опубліковано в Інтернеті), що влада не реагує, бо отримує за це матеріальну компенсацію. Або потрібно розшифрувати кого конкретно розуміють під словом "влада", або не писати дурниць…

Далі до слова запросили технічного директора ДП "Датський текстиль" Мирона Королишина, котрий розповів про підприємство та надав інформацію про забруднення атмосферного повітря і води. Ось що він сказав:

– Я працюю на "Датському текстилі" уже шість років і упродовж цього часу створюються комісії. Ці питання весь час на контролі районної та міської рад, міськвиконкому. Хочу констатувати одне: "Датський текстиль"  приватна фірма, працює у правовому полі України, дотримується законів про працю, заробітну плату, а також екологічних норм. Зауважу, ніхто з цього депутатського корпусу ще не був у нас на підприємстві, не знає специфіки його роботи, ні умов праці, ні технології виробництва. Та чомусь вже негативно налаштовані. Можу показати висновки попередньої комісії, яка проводила перевірку у жовтні 2010го. З дозволу власників, усі бажаючі можуть побувати на підприємстві, якщо попередньо про це домовляться. Наше виробництво цікаве і специфічне. Одне з небагатьох, яке має закритий цикл виробництва  від закупки ниток й до видачі готової продукції. Сюди входить в’язання, фарбування, формування і т. д. Економічна криза внесла свої корективи, однак підприємство зуміло перепрофілюватися на інші ринки, крім Західної Європи і Америки. Нині у нас працює 500 осіб…. До речі, хотів би зауважити, що підприємство у 2010 р. взяло участь у пілотному проекті "Екологічний рейтинг підприємствзабруднювачів Львівщини". Після отриманих результатів серед 46 відібраних підприємств області "Датський текстиль" віднесли до "синьої" категорії. Це означає, що воно є серед найменш забруднюючих в області. Попереду  у "зеленій" зоні, лише чотири підприємства, які дотримуються екологічних норм, вимог і стандартів.

…Розумію ваші побоювання за власне та здоров’я дітей. Але вони тут безпідставні. Наше підприємство весь час контролюють районна санепідстанція, обласна екологічна служба. Ми співпрацюємо з фірмами, які проводять екологічний аудит. Перевірки підтверджують, що викиди у атмосферу не перевищують гранично допустимих норм. Ось документальні висновки цих комісій. Останні заміри райсанепідстанція зробила 18 серпня 2011 року у присутності землевпорядника міської ради Любомира Миколайчука. Висновки перевірки підтвердили що "вміст шкідливих речовин в атмосферному повітрі не перевищує гранично допустимих норм". Ми аналізуємо ці показники щоквартально і щорічно, подаємо інформацію у райдержадміністрацію та районну раду. До того ж підприємство за ці викиди ще й платить.

У нас працює фарбувально-формувальний цех, там є п’ять сушок, які спалюють газ. Його відходи виходять у трубу, яка виведена на фасад. До того ж, згідно з технологією використовуємо для фарбування суміш пари і повітря, саме це й викидається в атмосферу два рази на добу в кінці зміни. Кожне робоче місце атестоване. Щомісячно районна санепідемстанція контролює його. Якщо були б якісь відхилення, отримали б приписи та акти. Відповідно ми б мали претензії до людей, які працювали на цьому місці й застосовували штрафні санкції до них. Та протягом двох років їх уже не було.

Щодо скидів в каналізацію. Ми  специфічне підприємство, бо в основному підприємства скидають відходи в міську каналізацію, а у нас навпаки: у нашу каналізацію скидають стоки вулиць Шевченка, Чайковського, з околиці, як кажуть, Піцегур. Тож на виході ми маємо суміш. Зробили аналіз 1 вересня і комісія зафіксувала перевищення. Але тут не можна однозначно стверджувати, що це наша вина, бо у нашу каналізацію скидають відходи з четвертої частини Сокаля. Ми ж попередньо подбали про те, аби все було добре. На підприємстві є еколайзер, стоїть механічний фільтр і допрацьовують наші скиди, які потрапляють в каналізацію. Тож вони не можуть мати шкідливих речовин.

Депутат Ольга Петринка зачитала звернення громадян від мешканців будинків, які знаходяться біля підприємства: "Ми, мешканці будинків №№ 40, 42, 44, 46 по вул. Чайковського, просимо Вашої допомоги. Ми страждаємо від того, що ДП "Датський текстиль" постійно робить викиди в атмосферу, що загрожує нашому здоров’ю та життю, особливо дітей. В будьяку пору року не маємо чим дихати, особливо, влітку і вночі… Діти, дорослі кашляють, постійно болить горло, є різні види алергії. Невже наше керівництво не переживає за здоров’я і майбутнє нашого покоління. Просимо невідкладної допомоги у ліквідації отруйних викидів і пуху в атмосферу" (внизу  57 підписів).

Депутат на своє звернення отримала відповідь райсанепідемстанції: "…Доводимо до відома, що працівники ДЗ "Сокальська райСЕС" проводили заміри повітряного середовища на межі СЗЗ, на вміст окисів азоту, оксиду, вуглецю, мінерального масла, пилу бавовни, етилацетату, толуолу, бутил ацетату, спирту бутилового  перевищень не виявлено" (протокол відбору проб №2 від 18. 08.2011 р.).
Технічний директор ДП "Датський текстиль" М. Королишин сказав: "У нас є їдальня, де харчуємо своїх робітників безкоштовно, за кошти власника, у швейному цеху стоять кондиціонери, у приміщенні підтримується постійний мікроклімат. Маємо ліцензію на воду, яка дає можливість використовувати її для виробництва, бо згідно з технологією можемо використовувати лише питну воду…".

–  На підприємстві велика плинність кадрів, працівники стоять перед вибором: здоров"я або гроші, – сказав депутат Юрій Товарянський.  Нині важко знайти роботу і люди змушені працювати, бо мають сім"ї, дітей, яких потрібно годувати-вдягати. Сокальці, які живуть по сусідству із ДП "Датський текстиль", неодноразово повідомляли, що ввечері, вночі, аби не було помітно, та у вихідні дні, підприємство викидає в атмосферу білий дим, від якого з"являється кашель та алергії. Такі викиди були зафіксовані еменесівцями 12 і 31 серпня ц. р. А вночі 2 вересня вони зафіксовані в присутності Сокальського міського голови Богдана Зарічного та депутатів міської ради. На запити в райсанепідстанцію, екологічну службу, зазвичай, отримуємо позитивні відповіді.

Він попросив першого заступника голови РДА Володимира Катерину взяти це питання під особливий контроль.

Депутат районної ради Богдан Шклянка та міської ради  Юрій Товарянський, Ольга Петринка, Єлизавета Цар, Роман Пашковський, Уляна Покидко, Надія Сикиндюк, Євген Музика, Галина Яніцька, Марія Коноплицька, Іван Підпорін та інші висловлювали хвилювання за майбутнє мешканців Сокаля та екологічну ситуацію на наших теренах. М. Королишин конкретно відповів на запитання депутатів. Зокрема, зауважив, що усі люди, які працюють з хімією, мають респіратори та спеціальний одяг. Зрештою, за ті роки мали стільки комісій, якщо були б порушення, їх би виявили. Аби не переливати з пустого в порожнє, запропонував створити фахову комісію, якій би довіряли депутати. Нехай вона зробить заміри у той час, який оберуть. Мовляв, краще раз побачити, ніж сто разів почути.

Згодом запросили до слова й головного санітарного лікаря Сокальського району Ігоря Мельника, який, зокрема, сказав:

– Це виробництво функціонує десять років, регулярно здійснюємо за ним нагляд. На початку його діяльності були порушення по забрудненню, і ми вживали заходів. Зокрема, накладали на підприємство штрафні санкції та приписи. За їх невиконання було подання у Сокальську районну прокуратуру. Інформацію подавали в районну державну адміністрацію. Власники виробництва завжди реагували на наші приписи. В минулі роки, зокрема, під час останніх замірів, які робили 18 серпня ц. р., перевищень не виявили. Такі ж заміри неодноразово проводила і обласна санепідемстанція, результат аналогічний. Проте ми не робили вимірів викидів вночі. Можливо, саме тоді вони можуть дещо перевищувати норму. Пропоную в будьякий час, коли скажуть депутати, провести ще й нічні заміри. Умови праці на підприємстві хороші, щорічно працівники обов’язково проходять медичні огляди.

Свої думки висловив і перший заступник голови РДА Володимир Катерина:
 

– Є обурення людей з цього приводу, тож райдержадміністрація не має права не реагувати. Нині, на мою думку, розгляд даного питання на сесії має характер односторонньої гри в одні ворота. З одного боку  звинувачення об’єктивні та суб’єктивні, це вже порізному, в сторону "Датського текстилю", а з іншого боку  не даємо шансу підприємству себе захистити. Як в даній ситуації бути? Коли ви констатуєте, що будь-які комісії не ефективні, виникає запитання: а що робити далі? Як захищатися ДП "Датський текстиль"? Є певні моменти, де знайти екологічний аудит, який може провести цей аналіз? І чи ви будете довіряти цим працівникам? На це потрібний час. А поки що не треба цю ситуацію збурювати. Є технологія про яку говорив представник "Датського текстилю", згідно з нею викиди в атмосферу відбуваються два рази на добу. В інший час, коли працює зміна, ці викиди не ефективні, бо зупинять технологічний процес. Є пропозиція аби санепідемстанція зняла викиди у той час, коли вони відбуваються. Тоді будуть об’єктивні дані, які покажуть чи все гаразд, чи не гаразд. Якщо негаразд, то нехай підприємство виправляє помилки. Тепер слово за фахівцями, які мусять сказати, що там відбувається.

Точку зору з приводу даної ситуації також висловив і начальник відділу з питань надзвичайних ситуацій Сокальської РДА Сергій Мандат, який був на підприємстві. У нього склалася думка, що "Датський текстиль" працює над тим, аби мінімізувати викиди. Він підтримав дану пропозицію.

Депутати, після жвавого обговорення, прийняли рішення: інформацію, яку надали доповідачі, взяти до відома, звернутися в Державне управління охорони навколишнього природного середовища у Львівській області аби детально вивчити питання забруднення атмосферного повітря і води ДП "Датський текстиль" та рекомендували РДА створити спеціальну фахову комісію для вивчення ситуації. Депутати від фракції ВО "Свобода", окрім цього, звернулися до обласної ради  в комісію з питань екології та захисту навколишнього середовища  для ретельного вивчення ситуації.

Згодом народні обранці скасували рішення сесії Сокальської міської ради №187 від 9. 06. 2011 р. "Про звільнення від сплати податку з доходів фізичних осіб гр. Н. Стодольну в частині, яка надходить до бюджету міської ради"; №186 від 9. 06. 2011 р. "Про звільнення від сплати податку з доходів фізичних осіб гр. В. Антонова в частині, яка надходить до бюджету міської ради" та рішення виконавчого комітету №239 від 27. 08. 2009 р. "Про присвоєння адреси та оформлення права власності на газорозподільчу станцію по вулиці Тартаківській в м. Сокалі НАК "Нафтогаз України" ДК "Укртрансгаз"", №240 від 27. 08. 2009 р. "Про оформлення права власності на житловий будинок в м. Сокаль по вул. Тартаківській, 94 за НАК "Нафтогаз України" ДК "Укртрансгаз"" та надали дозвіл на передачу на баланс ОСББ "Герої УПА, 51" житлового будинку №51 по вул. Героїв УПА в м. Сокалі від КП "Сокальжитлокомунсервіс".

Голова постійної депутатської комісії з питань охорони здоров’я, соціального захисту і праці, освіти, культури, фізичної культури і спорту, сім’ї і молоді Валентина Михайлевич розповіла, що з метою створення сприятливих умов для реалізації прав громадян на заняття фізичною культурою і спортом, задоволення їх потреб в оздоровчих послугах за місцем проживання та в місцях масового відпочинку населення, створені центри фізичного здоров`я населення "Спорт для всіх". Вони успішно функціонують у містах Великі Мости та Белз. Депутати підтримали пропозицію про створення аналогічного центру у Сокалі, який належатиме до комунальної власності територіальної громади міста та затвердили його положення.

Далі депутат В. Михайлевич ознайомила присутніх із новим положенням щодо порядку набору дітей до дошкільних навчальних закладів Cокаля. Згідно з ним набір дітей здійснюється згідно з чергою, яка формується у міській раді на підставі заяви батьків, які бажають влаштувати дитину в дошкільний навчальний заклад (з 1 року). Дані дитини реєструються в електронному варіанті. Відповідно до черговості визначається загальна та пільгова (позачергова) черги. Списки дітей, що перебувають в них, погоджуються з виконавчим комітетом один раз на квартал і тоді формується єдина по місту черга набору дітей до ДНЗ.

На сесії розглянуто й інші важливі питання. Зокрема, про затвердження розпоряджень міського голови, уточнення планових призначень по спеціальному фонду у вересні 2011ого та внесення змін до показників бюджету міста Сокаля на 2011 р. Доповідала завідуюча економічного відділу міської ради Людмила Ділай.

Депутати також заслухали керівників комунальних підприємств: "Сокальське водопровідно-каналізаційне господарство"  Тараса Рибіцького, "Сокальжитлокомунсервіс"  Богдана Леськіва, "Сокальтеплокомуненерго"  Володимира Кіпеня, які доповіли про підготовку до осінньо-зимового періоду. Вони зазначили що є певні проблеми, які не можна вирішити через відсутність коштів.

Каменем спотикання в черговий раз стало питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва культової споруди і передачу її у постійне користування в м. Сокалі по вул. Героїв УПА (в районі автозаправної станції WOG) релігійній громаді ХВЄ (доповідав Ігор Сидор). Це питання депутати розглядали уже втретє. І після минулої сесії заявники звернулися до суду, однак і після цього справа не зрушилася з місця. Релігійній громаді потрібне рішення сесії міської ради аби отримати земельну ділянку під будівництво культової споруди для своєї громади. І хоч як не намагалася їхній представник переконати депутатів, більшість з них стояла на своєму: "Ми проти того, аби громада ХВЄ будувала  цю споруду в охоронній зоні, бо маємо гіркий досвід спорудження автозаправної станції WOG. До того ж, згідно з генпланом забудови міста, ця санітарно-захисна смуга мала слугувати захистом для житлового сектора від виробничої зони з протилежної сторони". У залі виникла жвава дискусія та суперечка. Однак депутати не знайшли компромісного рішення і більшість з них утрималась. Відтак релігійній громаді ХВЄ, мабуть, доведеться вибрати для будівництва інше місце.

Далі депутати погодили продаж на аукціоні спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку сланцевого газу на території Сокаля; затвердили протокол комісії з проведення конкурсу на визнання оцінювача земельних ділянок та надали дозвіл на виготовлення технічної документації по їх оцінці.

Передостанніми розглянули земельні питання, доповів інженер-землевпорядник управління Держкомзему у Сокальському районі Любомир Миколайчук. У міську раду надійшло 100 заяв від мешканців міста. Одні просили затвердити технічну документацію щодо відведення земельних ділянок для будівництва та обслуговування ОЖБ, ведення ОСГ і садівництва, обслуговування гаражів, інші  про надання дозволу на виготовлення технічної документації щодо відведення земельних ділянок для ведення садівництва чи будівництва, обслуговування ОЖБ і гаражів, а хтось  про надання дозволу на поновлення договорів оренди на земельні ділянки. Депутати усі подані заяви розглянули.

А наприкінці вони заслухали власні запити, звернення і заяви; у "різному" вели мову про оформлення права власності на частину нежитлової будівлі по вулиці Шептицького, 44 (школа мистецтв). Але це питання скерували на доопрацювання юристам. Фракція ВО "Свобода" в міській раді також звернулася в ДПА у Львівській області про перевірку діяльності перевізників, які працюють на власному транспорту (таксі) у Сокалі.

Їх звернення підтримали представники інших фракцій.

Любов ПУЗИЧ.

 

Фото автора.

Голос Сокальщини на GoogleNews