Влада працює

На шахті “Межирічанська” обговорили “гарячу проблему” за “круглим столом”

Як вийти з ситуації, що склалася, й вели мову за "круглим столом", який відбувся 13 червня з ініціативи голови Сокальської РДА Олега Кожушка на шахті "Межирічанська". В його роботі взяли участь народний депутат України Степан Курпіль, голова Сокальської РДА Олег Кожушко, депутат Львівської обласної ради Ганна Костюк, заступник голови районної ради Володимир Чуб, перший заступник Червоноградського міського голови Степан Дмуховський, помічник генерального директора ДП "Львіввугілля" Микола Кузьмич, прокурор м. Червонограда Віктор Мисяк, працівники ДАІ, депутати районної та сільських рад, представники засобів масової інформації. 

Голова РДА О. Кожушко розповів, що приводом зустрічі стало звернення ДП "Львіввугілля" до Сокальської РДА щодо блокування дороги Р-15 у с. Межиріччя поблизу шахти "Межирічанська" та зачитав його. У документі сказано, що блокування активістами дороги не дозволяє довезти шахтарів шахт "Зарічна", "Лісова", "Відродження" на роботу, що може призвести до зупинки вугільних підприємств, виникнення аварійних ситуацій, до зриву виконання держзамовлення з видобутку вугілля і поставки його на електростанції. Просили втрутитися і допомогти відновити дорожній рух. О. Кожушко подякував активістам Миколі Янику, Ігорю Грабінському, Василеві Висоцькому та іншим за те, що вони погодилися взяти участь у "круглому столі" й обговорити наболіле питання. Адже минуло 40 днів, відколи учасники акції вперше перекрили дорогу, щоб привернути увагу до проблеми: на цьому відтинку асфальтне покриття відсутнє, там яма на ямі. Сокальська РДА зробила все, що було в її силах: знайшла 120 тонн щебеню, ще 140 тонн завезла Служба автомобільних доріг у Львівській області. Його розсипали на аварійних відтинках, розрівняли грейдером. Це стримало людей від активних акцій протесту. Однак не врятувало ситуації. З обіцяного ніхто нічого не виконав. Дорога й надалі вкрай розбита, їздити по ній практично неможливо. На капітальний ремонт потрібні значні кошти. Кабінет Міністрів прийняв постанову №169, яку підписав прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк. Нею передбачено на поточний і середній ремонти автошляхів, зокрема державного значення Р-15 (Ковель-Червоноград-Жовква), виділити 9,4 мільйона гривень. Уже оголошено тендерну процедуру. Тож тепер треба чекати. 

Коротко поінформував про стан, який є, що зробили, і висловив думку, що треба робити, народний депутат Степан Курпіль. Зокрема, він зазначив: "Проблема настільки гаряча, що її потрібно вирішувати оперативно. Я їздив у Кабмін, у Держказначейство. В останньому лежить платіжок "Львівського облавтодору" на 9,5 млн. грн. Ці кошти можна використати, щоб частково вирішити проблему нашої дороги. А вона відома, про неї знають. Про цю проблему я говорив з трибуни Верховної Ради після першого перекриття кілька тижнів тому. Наголосив, що люди доведені до відчаю. Усі, з ким говорив, просили заспокоїти людей, нехай ще трохи потерплять, тому що є серйозні проблеми з бюджетом… 

Просив би Вас, щоб акція протесту не тривала занадто довго. Якщо вже на те пішло, то краще робити короткі акції по годині-півтори, бо тривала створює колосальні проблеми для всіх: для шахт, району, звичайних людей. Ми, з одного боку, намагаємося привернути увагу до проблеми в такий жорсткий спосіб. І це зрозуміло, а з другого боку, створюємо інші проблеми. Розуміємо ситуацію, але прошу не доводити її до абсурду. Це моє до Вас прохання. Зі свого боку те, що можу робити, робитиму: наголошуватиму, оббиватиму пороги в Кабміні. Уже написав 10 звернень і ще напишу. Думаю, що врешті-решт дійде, і ця дорога буде зроблена. Але зрозумійте також і ситуацію в державі, вона є надзвичайно важка і нам загострювати її ще тут, на патріотичній Західній Україні, не варто". Позицію учасників акції висловили активісти Микола Яник, Ігор Гранівський, Василь Висоцький. 

У залі виникла жвава дискусія. Кожен висловлював те, що наболіло. Активісти акції цікавилися, чому досі ніхто не притягнутий до відповідальності за те, що довів дорогу до аварійного стану, чому діють закони, які забороняють на громадських засадах почистити узбіччя чи пообрізати сухі дерева, як боротися з пилюкою та багато інших запитань. На них намагалися відповісти Степан Курпіль і Олег Кожушко. Проте на більшість важко було знайти відповіді.
Один з активістів – Ігор Гранівський, повідомив, що в учасників акції іншого виходу нема, тож вони в понеділок продовжать блокування дороги. Інакше все буде намарно.

Депутат обласної ради Ганна Костюк розповіла, з чого все починалося і чому ця акція продовжується: "час минув, а результату немає”. Інспектор ДАІ Ярослав Шпак повідомив, що суд відхилив протокол про адміністративне порушення, складений на начальника Служби автомобільних доріг у Львівській області пана Лазаренка, за незадовільне утримання проїжджої частини дороги Р-15 на відтинку Соснівка-Червоноград. 

Висловили свою точку зору й перший заступник Червоноградського міського голови Степан Дмуховський, помічник генерального директора ДП "Львіввугілля" Микола Кузьмич, які наголосили, що дорога Р-15 – це головний біль, який нині турбує кожного.

Свою позицію та пропозиції висловили також заступник голови районної ради Володимир Чуб, Сілецький і Межирічанський сільські голови Ярослав Годісь та Іван Сироїд, голова селищної ради смт. Гірник Андрій Климчук. 
Прокурор м. Червоноград Віктор Мисяк поінформував, що проводяться перевірки щодо законності використання бюджетних коштів на ремонт та експлуатаційне обслуговування автодоріг в Сокальському районі та місті Червоноград. З їх результатом ознайомив прокурор прокуратури Сокальського району Дмитро Петльований. 

Обурення щодо перекриття дороги висловив представник перевізників ТзОВ "Автолан", який розповів, що підприємство щоденно зазнає матеріальних втрат. Він просив учасників акції пропускати автобуси, щоб люди не були відірваними від світу та мали змогу дістатися до Львова чи в Червоноград. Наостанку народний депутат Степан Курпіль зазначив: "Все що ви говорите – правда. Цей біль можна зрозуміти. І в мене аж серце крається від безвиході, що це треба зробити вже негайно і сьогодні. А негайно й сьогодні воно не вийде, а вийде лише поступово й спільними зусиллями…" 

"Круглий стіл" тривав майже три години. Підсумком стало звернення до керівництва ОДА, Президента України, Міністра інфраструктури України з вимогою допомогти розв'язати наболілу проблему. На 20 червня заплановано провести чергову зустріч. Опісля народний депутат України Степан Курпіль, голова Сокальської РДА Олег Кожушко, заступник голови районної ради Володимир Чуб, депутат обласної ради Ганна Костюк, заступник Червоноградського міського голови Степан Дмуховський спілкувалися з учасниками акції, просили розблокувати дорогу. І їм вдалося переконати їх. На вихідні місцеві жителі розблокували дорогу, а з понеділка відновили акцію, яка триватиме, доки їх не почують і не заасфальтують перший кілометр. 

Любов ПУЗИЧ.

Голос Сокальщини на GoogleNews