Влада працює

Школа – то скарб

Богу дякувати, минув час неперспективних сіл, коли маленькі населені пункти у сільській місцевості доживали свою старість, а молодість, залишаючи отчий дім, бо нічого тут було робити, подавалася у міста. Людські хати із забитими навхрест вікнами, руїни громадських будівель. Села Глухів та Лещатів не назвеш великими, але, як мовив один чоловік, що у Лещатові ніколи не було неграмотного чоловіка, бо була школа. І от керівництво відділу освіти за підтримки Сокальських РДА та районної ради зініціювало реконструювати, а правильніше буде сказано добудувати з колишнього торговельного закладу у Глухові та з аварійного приміщення школи у Лещатові навчальновиховні комплекси. Не обійшлося тут без суттєвої допомоги сільської влади та громад згаданих сіл. І з руїни постали сучасні, з вигодами, естетично оформлені освітні заклади. Певну лепту для цієї доброї справи  для Глухова 520 тис. грн., а для Лещатова 200 тис. грн. виділили з обласного бюджету. Хоча левова частина коштів надійшла з районного бюджету  для Глухова  614,1 тис. грн., Лещатова  1 млн. 200 тис. грн. Для Глухова  плюс ще з місцевого бюджету  331, 67 тис. грн. Будівельники двох приватних підприємств "Сузір’я" (Петро Пилипчук) у Глухові та "Ромос" (Роман Швед) у Лещатові за сучасними технологіями зводили для діточок комфортабельне приміщення. Та найбільше за ці майбутні освітянські оазиси вболівав начальник відділу освіти Роман Монастирський, котрий дуже часто бував на об’єктах під час реконструкції і ремонту, допомагав, радив, підтримував і вимагав високоякісної роботи, працював над тим, щоб для діток створити гарні, комфорні умови. Про це на урочистостях, які відбулися в останній день весни, говорили і директори Глухівського та Лещатівського НВК Ольга Погранична та Ольга Марцинюк, а також Ванівський та Боб`ятинський сільські голови Галина Пагула та Богдан Мельничук. Ванівський сільський голова Галина Пагула та Боб`ятинські колишній та нинішній сільські голови Іван Монянчин та Богдан Мельничук і фінансами, і власним прикладом, і ініціативою та вірою, що все у них вийде, допомагали у побудові НВК у Глухові та Лещатові.

А взагалі до святкування готувались всі дуже ретельно. Ще б пак, у ці села завітали дуже поважні гості: голова Львівської ОДА Михайло Цимбалюк, начальник Головного управління освіти і науки ОДА Михайло Брегін, голова РДА Микола Мисак, його заступник Наталія Карташова, голова районної ради Ігор Дацюк та його заступник Володимир Чуб, начальник відділу освіти РДА Роман Монастирський, депутати обласної та районної рад Роман Швед та Петро Пилипчук, освітяни… Мешканці сіл покинули нагальну весняну роботу в полі і на городі, вдягнули у святкове вбрання і разом з діточками, місцевими парохами та церковними хорами прийшли на урочистості з нагоди відкриття НВК.

Приміщення сучасні, світлі, меблі нові, килими, квіти, в кожному  зручні санвузли і кухні. Нічим ці приміщення не відрізняються від міських. Гості були подивовані побаченим.

Отже, дітей, їх батьків, сільські громади, освітян вітали:

Михайло ЦИМБАЛЮК, голова Львівської ОДА:

– Сьогодні у всіх велике свято, здійснилася мрія жителів Глухова  ми відкриваємо навчальновиховний комплекс. Символічно, що храм науки розташований поруч з церквою  духовним храмом. Влада робитиме все можливе, щоб створити нормальні умови для навчання дітей. До кінця року обіцяємо зробити хорошу дорогу до села. Сьогоднішня подія – це приклад спільної співпраці місцевої, районної і обласної влади, адже саме завдяки позиції громади ми відкриваємо такий чудовий заклад.

Дякую всім тим, хто долучився до реставрації і добудови дошкільного закладу у Лещатові. Показово, як громада робить конкретні кроки, спрямовані на покращення життя. Бажаю всім дітям світлого майбутнього, бо саме вони є найбільшим багатством нашої держави.

Зведення цих двох навчальновиховних комплексів  це приклад, як небайдужа територіальна громада співпрацює з районною, обласною радами. Вони були ініціаторами, і це ознака того, що наші села відроджуються. Немає неперспективних сіл  це дуже хибна політика. Там, де є сільський голова, де є громада, яка пам`ятає історію свого села, яка дбає про його розбудову  то це ознака розвитку територіальної громади.

Таке село ніколи не зникне з карти. Тішуся, що у нас є щораз більше таких громад. А ми  обласна влада  ніколи не залишимось осторонь, будемо підтримувати такі ініціативи, відстоювати фінансування на рівні державного бюджету, і вже цього року плануємо здати до початку навчального року ще приблизно п’ятьшість шкіл, а готується більше десяти.

Михайло БРЕГІН, начальник Головного управління освіти і науки ОДА:

– Величезне свято сьогодні на Сокальщині. Дві початкові школидитсадки  новобудови відкрилися для наших дітей. Погляньте, які ті дітки красиві, юні  це наша надія. Знаєте, я багато їжджу по Україні, але в Галичині збереглися добрі галицькі традиції. Я це на всіх рівнях кажу. Наші дідипрадіди будували храми, читальні і школи. І сьогодні відчувається ота турбота усієї громади за навчальний заклад. Побудували церкву, школу  і це вселяє надію на добру долю.Трапляється, приїжджаю у якийсь населений пункт, а там мені кажуть, маєте побудувати чи відремонтувати нам школу. Так, маємо. Але, коли приїхав у Глухів і Лещатів, побачив, як тут трудяться будівельники і спільно працюють вчителі, вихователі, батьки, представники громади, то був дуже втішений такою ініціативою, співпрацею. Отут відчувається, як ми продовжуємо нашу галицьку традицію. І сьогодні дуже тішуся, коли бачу ось цих маленьких діточок, хочу, щоб вони росли здоровими, освіченими, патріотами своєї держави, котрі б могли розбудовувати і зміцнювати нашу незалежну Україну, рівну серед рівних європейської спільноти.

Ігор ДАЦЮК, голова Сокальської районної ради:

– В нас завжди говорили такі мудрі слова, коли у селі є церква і школа  значить село буде жити. Дошкільнята і учні початкових класів у Глухові та Лещатові відвідуватимуть ці храми науки, які чудово облаштовані, в яких їм буде комфортно навчатися і відпочивати. Ті маленькі діти з часом підростуть, підуть у світ і пам`ятатимуть цю школу, де вони вчилися, де їм було дуже добре. Будуть пам`ятати про село, свою рідну домівку.

Вертатимуться сюди і допомагатимуть рідному селу, цій школі, бо їм було тут добре і затишно. Вітаю мешканців сіл з такими чудовими будовами. Дякую начальнику Головного управління освіти і науки Львівської ОДА Михайлу Брегіну за величезну допомогу, начальнику відділу освіти РДА Роману Монастирському за величезний вклад у роботу, депутатам обласної та районної рад  Роману Шведу та Петру Пилипчуку, котрі зробили все, аби ті будівлі були такі чудові. Дякую голові Сокальської РДА Миколі Мисаку за розуміння і підтримку. Вдячний громадам і всім, хто брав участь у реконструкції приміщень і в результаті маємо такі чудові навчальновиховні заклади. Переконаний, що ще не в одному селі ми спільними зусиллями робитимемо все, аби для наших дітей були створені такі сучасні і комфортні умови. Хай їм щастить.

Микола МИСАК, голова Сокальської райдержадміністрації:

– До відкриття цих навчально-виховних комплексів долучилося дуже багато людей, але ініціатива громад визначальна, а потім допомога на рівні області і району. І тому за цю небайдужість щиро дякую вам. І запевняю, що ми не менше за вас тішимося за створені такі гарні умови і хотів би, щоб тут виховувалися справжні громадяни України. Вітаю щиро наших майбутніх вихованців, їх батьків, вихователів та педагогів.

Роман МОНАСТИРСЬКИЙ, начальник відділу освіти Сокальської РДА:

– Дійсно, сьогодні неординарна подія  ми завершили велику справу, яку розпочали три роки тому. Пригадую 20062007 роки, коли в Лещатові переоформляли цей будиночок під початкову школу, щоб встигнути до 1 вересня і встигли. І від того часу мене працівники цього закладу підштовхували думкою: "От, якби це було наше, а то орендоване, хто його знає, як воно буде". І так зародилася ця ідея, а потім, дякуючи громаді, яка багато допомагала, маємо такий гарний будинок. До нашої просьби дослухалися Сокальська райдержадміністрація, районна рада і Головне управління освіти і науки Львівської ОДА. Нам допомогли за рік цей навчальний заклад здати "під ключ". Справді, спільними зусиллями можна робити багато справ. Хочу просити вас, аби ви навчали дітей, що те, що збудовано  треба зберегти. Рівно ж звертаюся до педагогів, що ми вимагатимемо, аби в таких добрих умовах, ви приклали максимум зусиль, щоб наші діти отримали ґрунтовні знання. Всіх гараздів вам і щасливого наступного навчального року.

***

…Символічні стрічки мали честь перерізати голова ОДА Михайло Цимбалюк разом з Ванівським та Боб`ятинським сільськими головами Галиною Пагулою та Богданом Мельничуком, а також директорами НВК сіл Глухова та Лещатова Ольгою Пограничною та Ольгою Марцинюк.

Шкільний дзвоник вперше розбудив тишу класних та ігрових кімнат. Ще було дуже багато привітань і добрих слів від меценатів, спонсорів, керівників будівельних організацій. Гості приїхали не з пустими руками. Діточкам дарували книжки, забавки, солодощі, а голова Львівської ОДА Михайло Цимбалюк спрезентував комп`ютери, книги, цукерки. Будівлі закладу освятили священики о. Тарас Звір у Глухові та о. Петро Палюх в Лещатові. Співали церковні хори. А як гарно декламували вірші майбутні вихованці. У Лещатівському НВК поставили театралізовану виставу, присвячену цій події. На святі у селах було багато батьків, бабусь і дідусів, вони тішилися за своїх синів та дочок, котрі хоча не вимовляли ще усіх букв, але поводили себе впевнено, як і личить майбутнім учням. Старенькі втирали сльози. Ще б пак. Як розповідали, у Лещатові школа була заснована ще у 1875 році, отже, давня традиція має свої витоки. Біля Глухівського НВК облюбувала собі гніздо лелеча пара, яка висиджувала лелеченят. Можливо  це символічно і цей навчальновиховний заклад щороку матиме щораз більше вихованців.

Урочистості з нагоди відкриття НВК у Глухові та Лещатові, у яких відповідно навчатиметься і виховуватиметься 35 дітей у Глухові та 45  у Лещатові, вдалися завдяки великій організаційній роботі відділу освіти РДА, особливо його начальника Романа Монастирського, головного спеціаліста Лесі Ковалишин, інспекторів, методистів райметодкабінету, керівництва, вихователів та вчителів новостворених НВК, батьків. Свято закінчилось, але залишився результат праці багатьох людей  комфортні навчальновиховні комплекси для наших дітей, які відкриті з нагоди двадцятої річниці Незалежності України.

Оксана ПРОЦЬ.

Фото автора.

Голос Сокальщини на GoogleNews