Влада працює

Сільські ради Сокальщини – наодинці зі своїми проблемами

Голова Сокальської районної ради Ігор Дацюк на останній сесії запропонував до наступного сесійного засідання об’їздити всі місцеві ради, аби ознайомитися з інфраструктурою міських та сільських рад району, найактуальнішими проблемами тої чи іншої громади. Пропозицію підтримав голова Сокальської РДА Микола Мисак. І щотижня керівники районних ради та адміністрації, певних відділів та управлінь бувають у селах та містах району, вникаючи і вивчаючи ситуацію на місцях.

Розпочато цю роботу з огляду двох сільських рад – Хоробрівської та Тудорковицької.

Хоробрівський сільський голова Володимир Сава ознайомив присутніх з роботою і матеріальним станом семи установ, які є на балансі сільської ради. В попередні роки, підремонтувавши приміщення, вдалося врятувати два Народні доми. А ще два – є дуже проблемними. Це Хоробрівський, збудований ще у на початку минулого століття і реставрований більше п’ятдесяти літ тому. За останні роки вдалося перекрити дах, поміняти двоє дверей та п`ять вікон, а також на підлогу поклали нову плитку. А ще треба замінити вхідні двері, сім вікон і поремонтувати стелю, яка провисає. Цей заклад культури тримається на ентузіазмі його директора Ярослава Вовчака та спонсорів. А от Народний дім в Угринові потребує великих коштів і великої роботи. Його перероблено з плебанії, якій минуло вже 115 років, приміщення не опалюється.

Стеля та підлога прогнили. Ми були у цьому осередку культури і, направду, воно навіює лише сум. Хоча руїною стоїть інше приміщення, там самі мури, але його, щоб довести до ладу, потрібні чималі кошти. Хоча Угринів не дрімає, і тут проходять різні свята та заходи, але у стінах Угринівської школи. Стисло охарактеризувала стан установ культури на території Хоробрівської сільської ради начальник відділу культури Лариса Фарин, котра підкреслила нагальність допомоги саме Народному дому села Угринів.

На території Хоробрівської сільської ради є два дитсадки. Угринівський поволі піднімає своїми силами колектив, хоча відчувається, що взимку тут опалювалося лише одне крило, потрібно зробити у приміщенні санвузол. Кімнати дошкільної установи гарно одекоровані, видно, що його працівники вклали в нього свою душу і силу. Та, як один з варіантів, виходу зі ситуації стосовно опалення та заповнюваності дитсадка дітьми, інспектор відділу освіти Іван Трескот висловив пропозицію: у друге крило перенести початкову школу і створити НВК. Таким чином, аби повноцінно використовувати порівняно молодше приміщення, бо Угринівській школі понад сто років, тож з огляду на її «поважний вік» тут треба міняти і добудовувати все потроху: і перекрити дах над їдальнею, і вікна, і побудувати внутрішній туалет. Приміщення освітніх і дошкільних закладів на території Хоробрівської сільської ради переважно старі. Просідає стіна у будівлі Хоробрівського дитсадка, протікає дах. Центральне опалення вже дуже старе, половина радіаторів не гріють. Завдяки допомозі батьків та спонсорів вдалося купити новий котел.

Директор Хоробрівської школи Людмила Костюк відзначила, що допомогу колектив відчуває і отримує від відділу освіти РДА, сільської ради, спонсорів – місцевих фермерів, підприємців і батьків. Звичайно, приміщення школи не аж таке старе, з 1953 року, то не порівняти зі столітніми освітніми закладами, які є на території сільської ради, проте і тут варто модернізувати опалення.

Депутат районної ради Василь Береза звернув увагу керівництва на те, як потрібна державницька підтримка сільськогосподарським виробникам, як занижені ціни на молоко, м`ясо. Сільський футбол без коштів теж не підніметься і, звичайно, необхідна допомога мешканцям Нісмич, а їх у селі всього налічується 120 осіб, і вони стараються з усіх сил, аби збудувати нову церкву, бо стара, дерев`яна згоріла.

Про перспективи розвитку території вів мову сільський голова Володимир Сава, котрий наголосив, що з боку сільської ради підготовлені усі документи, які стосуються земель, де має пройти дорога на Угринівський митний перехід, у цьому році працюватимуть над проведенням вуличного освітлення у двох населених пунктах, водопостачання, та найбільшою проблемою є дороги.

Отож, начебто дрібні проблеми, а назбиралось вже цілий кошик. Вільних залишкових коштів вже є не так багато, отож керівникам району разом з депутатським корпусом необхідно добре вивчити ситуацію, визначити пріоритетні проблеми і працювати над їх вирішенням.

Оглянувши установи в селах, поспілкувавшись з людьми на місцях, керівники району ознайомилися з проблемами Хоробрівської сільської ради, що дасть змогу їх обміркувати і визначити найбільш важливі, які потребують негайної допомоги і зробили попередні висновки.

Голова районної ради Ігор Дацюк, зокрема, зазначив, що «ми зробимо аналіз по кожній сумі, яку необхідно виділити для вирішення тої чи іншої проблеми. У цьому році хочемо провести Інтернет у кожну сільську раду, що дасть можливість оперативно обмінюватися інформацією.

Розуміємо, що нині одним з найпріоритетніших завдань є відкриття митного переходу. В державному бюджеті закладено 56 млн. 700 тис. грн. для ремонту 8 км дороги до Угринова. Проте для обслуговування митного переходу необхідно ще викупити частину паїв, створити об`єкти придорожнього сервісу. Тут вже ведеться робота. Цьогорічний бюджет дуже непростий. Тому деякі речі доведеться робити на дольовій участі: район, сільська рада, громада. Що стосується комунальних доріг, то ми працюємо над цим питанням».

Голова Сокальської РДА Микола Мисак підкреслив:

– Частина вільних залишкових коштів обов’язково надійде в Хоробрівську сільську раду для вирішення нагальних питань. Їх розподіл відбуватиметься відкрито і справедливо. На території цієї сільської ради ми хочемо створити ще одну пожежну команду. Щодо цін на молоко і м`ясо, то тут відбуваються певні спекуляції. Думаю, що це питання стабілізується. Ми вдячні, що ви відгукнулися на нашу пропозицію поспілкуватися, оглянути сільські установи, визначити проблемні питання. Зі своїми проблемами ви не є наодинці. Вам допоможуть і райдержадміністрація, і районна рада.

У Тудорковицькій сільській раді зібрався сільський актив, аби розповісти про свої проблеми, ознайомитися з позицією керівників району. Як зазначив сільський голова Іван Чернієвський, така нарада відбувається, мабуть, вперше, де керівництво хоче знати проблеми, середяких найбільш вагомою є відсутність газифікації сіл, що призводить, зокрема, до погіршення демографічної ситуації в населених пунктах. На території Тудорковицької сільської ради пустує 82 хати, а це означає, що півтора такого села як Старгород – не стало. Минулого року народилося лише 8 немовлят, було чотири шлюби і 22 осіб відійшли у вічність. Не таким має бути ставлення держави до села, тому й молодь втікає, бо тут ні роботи, ні нормальних умов життя. Ми вже технічну документацію на газифікацію маємо давно і що з того?

Внутрішньогосподарські дороги ще не найгірші. Нас більше хвилюють ті, які стоять на балансі в «Райавтодорі». Найгірша ситуація з дорогою у селі Пісочне, де проживають переважно старенькі люди. Як згодом додав головний лікар району Аркадій Каліщук тут непроста ситуація і з медичним обслуговування населення. Добра медична апаратура зберігається вдома у медпрацівника, бо немає приміщення, де її розмістити.

Погані дороги тягнуть за собою ще одну проблему – незадовільне автосполучення, перевізники не хочуть їздити до нас. Підтоплені городи у селі Войславичі. Для ремонту сільських установ кошти виділяють керівники приватних агрофірм «Войславичі» та імені Б. Хмельницького.

Отож, вислухавши думки сільського голови, депутатів районної ради, керівників установ, голова районної ради Ігор Дацюк наголосив, що нині районна влада краще орієнтується з реальним станом речей у цій сільській раді. Проблеми електропостачання, вуличне освітлення, якісні перевезення, комунальні дороги – можливі для поетапного і реального вирішення. Голова райдержадміністрації Микола Мисак висловив сподівання, що і надалі буде перевиконання районного бюджету, а це дасть можливість виділити ще більше коштів на проблеми сільських та міських громад. Над проблемою газифікації сіл йде робота, щоб газ був у домівках мешканців. Але жодна місцева рада наодинці зі своїми проблемами не буде, крок за кроком робитимемо спільну справу для громад міст і сіл району.

Керівники району роботу у цьому напрямку продовжують, вже побували у селах Савчинської, Варязької, Опільської, Телязької, Скоморохівської, Стенятинської, Свитазівської, Поторицької, Княжівської та Смиківської сільських рад.

Оксана ПРОЦЬ.

 

 

Фото автора.

Голос Сокальщини на GoogleNews