Влада працює

В Україні почала діяти медична реформа і на весні на Сокальщині розпочнеться приписна кампанія

“В Україні почала діяти медична реформа і на весні розпочнеться приписна кампанія. Тому до цього часу пацієнти повинні визначитися та обрати собі терапевта чи педіатра або сімейного лікаря. Для цього потрібно підписати відповідну декларацію”, –  наголосив в інтерв’ю радіо “Сокаль” заступник головного лікаря по медичному обслуговуванню населення Сокальської Центральної районної лікарні, депутат Львівської обласної ради від Сокальщини Сергій Касян.

Підписуючи декларацію, пацієнт повідомляє Національну службу здоров’я України про свої відносини з лікарем. Тож фінансування медичних послуг буде здійснюватися саме на основі цього документа. Медики радять якомога швидше записатися до свого лікаря. Реформа первинної ланки запрацювала в Україні з січня. Залежно від готовності областей, визначать і час початку приписної кампанії. Від того моменту кампанія триватиме постійно, але бажано зробити свій вибір якомога швидше, щоб ваше рішення вплинуло на обсяг фінансування відповідного лікаря. За задумом МОЗ, сімейні лікарі становитимуть так звану первинну ланку.

“Меддопомога тепер не буде прив’язана до місця прописки чи проживання. Кожен зможе вибрати терапевта, педіатра або сімейного лікаря у будь-якому медзакладі. Гроші за обслуговування заплатить держава”, – наголошує заступник головного лікаря по медичному обслуговуванню населення Сокальської Центральної районної лікарні Сергій Касян. Якщо лікар не зможе зарадити вашій проблемі – він повинен направити пацієнта на спеціалізовану ланку, це – окулісти, стоматологи, нефрологи, дерматологи тощо. На перших етапах медичної реформи до спеціалістів можна буде звертатися напряму, без направлення від лікаря. Окрім того, коли людина потребуватиме екстреної меддопомоги, лікар змушений буде її надати, незалежно від того – підписана декларація з ним чи ні. Однак така схема працюватиме тільки до 2020 року – йдеться у повідомленні МОЗ. Тоді ж, коли медична реформа запрацює повністю, лікар матимуть право відмовлятися обслуговувати пацієнта, який не хоче підписувати декларацію.

В ході інтерв’ю  ми спробували дізнатися у заступника головного лікаря по медичному обслуговуванню населення Сокальської Центральної районної лікарні Сергія Касяна, як обиратимуть лікаря в селі, якщо вибирати, по суті, нема з кого? Чи не найбільше медичної реформи боялися саме у сільських місцевостях, адже якщо мало пацієнтів, МОЗ може закрити медичний заклад взагалі. Та вибір лікаря передбачили й для сільських мешканців. Для прикладу, якщо це громади, то вони зможуть залучати перспективних сімейних лікарів, створюючи для них умови проживання і праці. Нещодавнє опитування МОЗ засвідчило, що кваліфіковані сімейні лікарі готові працювати в сільській місцевості, якщо на додаток до хорошої зарплати – вони матимуть ще й житло з водопостачанням і опаленням, обладнане місце роботи та відшкодування витрат на пальне для службового транспорту. Якщо ж мешканці відчуватимуть, що лікар, який користується наданими благами, не виправдовує їх очікувань, вони можуть вимагати його заміни. Окрім того, в МОЗ рекомендують обрати лікаря на свій розсуд. Залежно від того, наскільки ви задоволені його послугами, тобто, якістю, знаннями, уважністю, ввічливістю тощо та саме головне зручністю для вас.

Природно, що на перших етапах реформи громадяни при виборі сімейного лікаря будуть спиратись здебільшого на власний досвід, особисті враження та рекомендації знайомих. Однак із часом з’являтиметься все більше об’єктивної інформації для вибору, або зміни сімейного лікаря. Тому виникає наступне питання – чи можна змінювати свого лікаря? Тут медики запевняють – можна, до того ж робити це можна буде скільки завгодно. Факт вибору нового лікаря автоматично анулює декларацію про вибір попереднього. Така процедура буде можливою внаслідок використання електронної системи. Кошти новообраному лікарю надійдуть вже з нового кварталу. Але знову ж таки, для пацієнта краще, якщо лікар добре знає його медичну історію та зможе одразу ж йому допомогти.

На запитання чи “Сімейний лікар” обов’язковий для всієї сім’ї, отримуємо відповідь – ні, це радше просто назва. Законодавство дозволяє обирати лікаря кожному з членів родини – тож вони можуть різними.

Варта зазначити, що  для підписання угоди з лікарем, зі собою потрібно буде мати паспорт та ідентифікаційний номер. Якщо ж ви підписуєте декларацію з педіатром (чи сімейним лікарем, який буде обслуговувати вашу дитину), то ще знадобиться свідоцтво про народження дитини та документи (паспорт та код) обох його батьків або опікунів. Досі сума, що виділялася на конкретний заклад, залежала не від кількості хворих та їх потреб, а від фізичних розмірів лікарні (яку треба опалювати, ремонтувати тощо), числа працівників та – головне – кількості ліжко-місць. Тепер держава виділятиме кошти на кожного пацієнта. Фактично, це змушуватиме лікарів підвищувати кваліфікацію та конкурувати – що тільки на користь в боротьбі за здоров’я пацієнтів. Якщо у лікаря буде менше пацієнтів, відповідно його зарплата буде меншою.

Сокаль FM

Голос Сокальщини на GoogleNews