Згадаємо, як це було

30 вересня на Сокальщині вшанували пам’ять жителів спаленого села Іваньки

Одну із трагічних сторінок героїчної повстанської боротьби хоронить іванківська земля. 28 серпня 1944-го року московсько-більшовицькі загарбники стерли з лиця землі село Іваньки. Тоді, в одному часі в невеликій, за відстанню до двох десятків кілометрів, окрузі були спалені і розстріляні хутір Бродюки, села Пирятин, Синьковичі та Іваньки. А наступного дня, 29 серпня 1944 р., біля уже спаленого села відбувся один з найбільших боїв УПА з більшовицькими загарбниками. Б

ій почався зранку і тривав до ночі. Протягом дня наступ повторювався десять разів і всі десять було відбито. Архівні джерела стверджують, що у тому бою загинуло близько 500 більшовицьких солдатів. Наші втратили 14 убитих (вони поховані в іваньківській братській могилі), 4 тяжко і 7 легко ранених.

30 вересня на Сокальщині вшанували пам’ять жителів спаленого села Іваньки

Відтак, вже стало доброю традицією в осінню пору збиратися на іваньківському клаптику землі, що лежить на межі Сокальського і Жовківського районів, біля каплиці Матері Божої Покрови України, щоб віддати шану похованим тут у братській могилі воїнам УПА і спільною молитвою просити у Всевишнього перемоги у нинішній війні, здоров’я для  воїнів і розказати правду молодшим поколінням про ті страшні злочини більшовицького терору.

30 вересня на Сокальщині вшанували пам’ять жителів спаленого села ІванькиТак і цього року, 30 вересня до меморіального комплексу, прийшла численна громада з навколишніх сіл, представники влади Сокальського району, школярі, пластуни, воїни АТО, та хор Червоноградської станиці «Всеукраїнського Братства вояків УПА». Священники з Великих Мостів, сіл Діброва та Карів: Володимир Юськів, Степан Марцинковський та Богдан Гринда відправили Службу Божу. Після Богослужіння до присутніх звернувся отець Володимир Юськів зі словами: «Йде боротьба за подальшу долю, свободу і незалежність нашої держави. Сьогодні ми прийшли вшанувати та визнати, що готові віддати своє життя за батьківщину, як це робили наші діди та прадіди».

30 вересня на Сокальщині вшанували пам’ять жителів спаленого села Іваньки   30 вересня на Сокальщині вшанували пам’ять жителів спаленого села Іваньки

30 вересня на Сокальщині вшанували пам’ять жителів спаленого села ІванькиПісля цього громада перейшла до місця, де  літом 1944 року знаходився штаб УПА ВО «Буг», а тепер, за ініціативи жертводавця, уродженця села Іваньки, Степана Івасейка, встановлено пам’ятний хрест. Там відбулось посвячення новозбудованого знаку. Голова Сокальської районної ради та його заступник Микола Пасько і Василь Бойко поклали квіти до підніжжя хреста. Степан Івасейко подякував всім, хто долучився до його встановлення і звернувся до районної влади щодо необхідності прийняття районної програми по облаштуванню та збереженню меморіального комплексу села Іваньки.

Далі відбулась панахида і концерт патріотичної пісні. В ході урочистостей до слова запросили голову Сокальської районної ради Миколу Паська. Він нагадав, що під час сучасної українсько-російської війни Сокальщина відправила на схід багатьох патріотів, а 13 з них вже втратили. «Історія має властивість повторюватись. На наших теренах є багато спалених сіл, тисячі замордованих людей. І через 80 років все повторюється знову, тільки на сході нашої держави. Я мав можливість неодноразово там побувати і бачив, що горять села, а люди покидають свої домівки. Тисячі патріотів віддали своє життя і завдяки їх жертві ми маємо незалежну Україну»-наголосив Микола Пасько.

30 вересня на Сокальщині вшанували пам’ять жителів спаленого села Іваньки 30 вересня на Сокальщині вшанували пам’ять жителів спаленого села Іваньки

Відтак очільник райради та його заступник вручили подяку поету, скульптору, художнику, жертводавцю Степану Івасейко, який щороку ініціює проведення такого патріотичного заходу і який є автором та будівничим меморіального комплексу села Іваньки. Микола Пасько також запросив Степана Івановича зустрітись, щоб обговорити можливість подальшої співпраці.

На завершення був організований концерт патріотичної пісні. В ньому взяли участь: хор Червоноградської станиці «Всеукраїнського Братства вояків УПА, учнівські ансамблі шкіл Карова та Угнова, вчителів Карівського навчального закладу та виконавців Народного Дому села Карів.

30 вересня на Сокальщині вшанували пам’ять жителів спаленого села Іваньки  30 вересня на Сокальщині вшанували пам’ять жителів спаленого села Іваньки

Голос Сокальщини на GoogleNews