Згадаємо, як це було

Роман Шухевич. Життя в пласті та поза ним

…1926 року, влітку, 19літній старший пластун Роман Шухевич вступає до Львівського 3го куреня "Лісові Чорти", який влаштовував туристичні походи по Карпатських горах і допомагав полковнику київських "Січових Стрільців" скавтмайстру І. Чмолі організовувати тоді обласний (крайовий) табір, який відбувався на горі Сокіл в Карпатах.

 В статуті куреня зазначалося: "Цілею Лісових Чортів є уладжування прогульок, рухомих і сталих пластових таборів та організування курсів і взірцевих таборів в ціли теоретичного і практичного вивчення прогульково  таборового життя".

В кінці липня  на початку серпня 1926 р. Р. Шухевич разом із 22 членами куреня "Лісові Чорти" бере участь у проведенні першого обласного табору на Соколі. Табір відбувався на виділеній пластунам митрополитом Андреєм Шептицьким ділянці землі.

Цілу весну на місці табору зводились два курені, будинок для команди табору та кухня, однак завершити будівництво вчасно не вдалося, тому значну частину таборової програми займали будівельні роботи, включно зі створенням спортивного майданчика.

Участь в таборі брало 120 юнаків з різних пластових осередків під проводом "в основному" членів куреня "Лісові Чорти". Саме цього року зародився звичай ранкового купання пластунів у гірській річці Лімниці.

Серед учасників табору був вихованець дрогобицького Пласту, майбутній член львівського куреня старших пластунів "Чорноморці" та майбутній шеф Головного Військового Штабу УПА Дмитро Грицай, а також вихованець стрийського Пласту, майбутній член стрийського куреня старших пластунів "Червона Калина" та згодом один з відомих командирів УПА Степан Новицький…

 У 1926 році існував у Львові "Підготовчий Курінь Старших Пластунів ім. Сот. Ф. Черника". У ньому було три гуртки: 1  імені бою під Крутами, 2  Водний Пластовий Гурток і 3  імені Лицарів "Залізної Остроги". Того року Водний Пластовий Гурток зачав оформлюватися, як самостійний курінь, який у 1927му році був затверджений як 10 Курінь Уладу Старших Пластунів "Чорноморці" у Львові.

"Між засновниками того куреня був і Головний Командир УПА, генерал Тарас Чупринка, тоді старший пластун Роман Шухевич, який мав в курені "Чорноморців" число 2…"  писав у своїх спогадах пластун сеньор Мирон Ганушевський, ЧМ.

 Це була одна з багатьох сторінок життя людини, що сім років очолювала цілу армію, стала символом Української національної ідеї та прикладом унікального всебічного розвитку особистості. 61 рік минув з дня його смерті, а у пресі не перестають з’являтися невідомі досі факти біографії. Історики продовжують знаходити забуті документи та публікувати спогади очевидців, щоразу відкриваючи нові цікаві подробиці життя Шухевича…

 У 2007му вийшла книга "Роман Шухевич  пластун" (упорядник Андрій Сова). У книзі зібрані спогади та архівні матеріали, які дають можливість розкрити маловідому сторінку з життя Р. Шухевича, його діяльність в Пласті та молодіжному націоналістичному підпіллі 20х років. Читаючи цю працю, справді захоплюєшся фізичним вмінням та силою духу молодого чоловіка. Шухевич у воєннонестабільній, першій половині XX сторіччя, зумів вдало поєднувати військову боротьбу та керівництво з пластовою діяльністю на воді (мандрівки по Дністрі, табори в Монастирку. Також на човні проплив по Бугу та Віслі до Балтики і назад  на веслах проти течії, ймовірно попри Сокаль). Займався кінним і лижним спортом, боксом, грав у футбол, волейбол, баскетбол, водне поло; на Запорозьких іграх у Львові встановив рекорд бігу з перешкодами на 400 метрів та рекорд у плаванні на 100 метрів; займав призові місця у метанні диску та штовханні ядра; особливо добре володів шпагою, якою тричі боронив честь українського студентства; займався планеризмом і отримав диплом пілота безмоторного літака. Був успішним бізнесменом (мав власну рекламну фірму "Фама"), мав музичну освіту (грав на фортеп’яно, співав, виступав в Оперному театрі), займався танцями (закінчив курс народних танців відомого танцюриста та художнього керівника Василя Авраменка).

 Такі факти з життя генералхорунжого вкотре підтверджують його всебічну освіченість, що відіграло в майбутньому неабияку роль у військовій справі.

 В 1930 році Романа покликали на пост бойового референта Крайової екзекутиви ОУН, і він цілком поринув в революційну діяльність…
 В рядах столітнього Пласту пройшло загартування не одне покоління славних захисників ненькиУкраїни, в тому числі і сокальчан Василя Сидора ”Шелеста”, Івана Климіва”Легенди” та інших.

Євген МАТВІЇВ,
депутат Сокальської районної ради (фракція "Батьківщина").

На фото: команда "Чорноморців" отримує кубки за перше місце в дружиновому марші серед дружин старших пластунів.
Зліва, 1 ряд: (перший зліва) Юрко ШУХЕВИЧ (замордований більшовиками у львівській тюрмі в червні 1941 року);
2 ряд: (перший справа) Роман ШУХЕВИЧ. 

Голос Сокальщини на GoogleNews