Згадаємо, як це було

Володимир Свидницький – iсторія воїна УПА

Ім’я уродженця Угнова Володимира Михайловича Свидницького залишається невідомим як в історії українського національно-визвольного руху, так і на його малій Батьківщині – Сокальщині. На це склалися різні, переважно об’єктивні причини. Нині маємо можливість хоч і частково, але представити основні віхи його життєвого шляху.

Свою долю з Організацією українських націоналістів В. Свидницький поєднав не пізніше 1930 р. Діяч ОУН та голова еміграційного Об’єднання надбужанців Семен Романів згадував, що в період 1934-1939 рр. Володимир Свидницький входив до провідних членів організації у Сокальському повіті поряд із Іваном та Грицем Климівими, Василем Сидором, Павлом Мигалем, Василем та Володимиром Макарами, Петром Башуком, Петриченком та Теодором Шишем.

Служив у польській армії в кавалерії, де отримав підстаршинське (сержантське) звання. У 1939-1941 рр. мешкав на Забужжі, яке тоді входило до Німеччини. З іншими членами ОУН організував військовий вишкіл молоді, очоливши одну із шести сотень резервістів. В липнісерпні 1941 р. навчався у старшинській (офіцерській) школі ОУН у м. Великі Мости.

В період німецької окупації навчався у Львівському ветеринарному інституті, одночасно працював рахівником на фабриці Спольського. При цьому був активним у підпіллі як член військової референтури крайового проводу ОУН західних українських земель, мав звання булавного. Діяв під псевдонімами «Сергій» та «Верес».

Із організацією в Галичині в середині 1943 р. Української народної самооборони Володимир Свидницький увійшов до•штабу УНС як керівник відділу розвідки.

Наприкінці 1943 – на початку 1944 рр. разом з іншими працівниками штабу УНС займався її реорганізацією в УПАЗахід. У новоствореному крайовому військовому штабі УПАЗахід «Сергій» очолив ІІ відділ (розвідки). На цьому посту він перебував аж до смерті. 26 січня 1944 р. наказом Головного військового штабу УПА підвищений до ступеня хорунжого (лейтенанта).

Командир УНС і УПАЗахід Олекса Луцький«Беркут»«Андрієнко» описував його так: «Близько 35 років, високого зросту, худорлявий, брюнет». Дещо інакше його описував командир Львівської міської воєнної округи УПА «Башта» Віктор Харків«Хмара»: «26-27 років, високого зросту, блондин, середньої статури».

У другій половині 1944 р. «Сергій» перебував у гірській частині тодішньої Дрогобицької області. Зокрема, 21 вересня брав участь в урочистому випуску старшинської школи УПА «Олені ІІ» біля с. Верхня Рожанка Сколівського району. Загинув В. Свидницький у бою з більшовиками 2(3) грудня 1944 р. Місце смерті та поховання, на жаль, наразі невідоме.

Кому відомі подробиці життя і діяльності Володимира Свидницького, просимо писати на електронну адресу mrz@ukr.net або на адресу редакції.

Володимир Мороз.

Голос Сокальщини на GoogleNews