90-ті роки

Відбувся 20-ий, ювілейний фестиваль “Мамині зіроньки”

Кожного року, в День матері,  свято, дороге і близьке для кожного з нас  у Сокалі проходить регіональний фестиваль дитячої пісенної творчості "Мамині зіроньки". 11 травня у районному Народному домі відбувся галаконцерт ювілейного  20-го  фестивалю, присвячений усім матерям. Для них і про них співали 51 конкурсант з Сокальщини і Жовківщини, Нововолинська і Червонограда, ВолодимираВолинського і РавиРуської, Львова і Горохова…

…У залі багатолюдно. Звучать позивні фестивалю. Затамувавши подих, слухають присутні слова про матірУкраїну, Божу Матір і рідну неньку:
– Мамо-Україно! Богине-берегине долі народної! Це ти в часи лихоліть підносиш дух і совість дітей своїх, сповнюючи гордістю і відвагою. Це твої згорьовані очі йдуть за нами по всіх великотрудних дорогах, не даючи нам забути, хто ми, чиї ми діти. Низько вклоняємося перед скорботою і величчю твоєю. Свята заступнице, Пречиста Діво! Ти оповий нас покровом Божим і під опіку візьми Україну, не дай їй впасти знову на коліна.

Вклонімося матусеньці рідненькій за те, що з Божої ласки вона подарувала нам життя на цьому прекрасному світі. Піднесімо до небес і пам'ятник возведімо їй такий, щоб вкляк на коліна перед нею увесь світ. Нехай вона буде щасливою во віки віків, бо без неї нема життя на землі.

Це вона, наша ненька, нагородила нас безцінними скарбами  молитвою до Бога, яка кріпить наш дух і тіло, рідною мовою та українською піснею, добутою зі свого серця, з глибин народних і вічних.

Зі словами благословення до конкурсантів, присутніх в залі звернулись митрофорний протоієрей, настоятель кафедрального собору св. ап. Петра і Павла м. Сокаль о. Ярослав Кащук та настоятель Червоноградського монастиря чину св. Василія Великого о. Ігнатій Москалюк.

– 20 років тому до мене підійшов отець Партика, члени ГО "Українська Молодь Христові" і сказали, що задумали організувати фестиваль української пісні, зазначив о. Ярослав.  Цю ініціативу підтримала Марія Христинич. Відтоді він проходить щороку, виховуючи на прекрасних українських піснях цілі покоління. В День матері згадуємо рідну неньку, прославляємо Матір Божу, молимося за нашу ненькуУкраїну, щоб Господь благословив її миром і злагодою. Нехай благословення зійде і на всіх учасників фестивалю.

Учасників "Маминих зіроньок-2014" привітали голова райдержадміністрації Олег Кожушко, Сокальський міський голова Богдан Зарічний, народний депутат України Степан Курпіль, депутат районної ради Тарас Стародуб, почесний голова фестивалю, заслужений працівник культури Марія Христинич, голова оргкомітету фестивалю, в. о. начальника відділу культури, охорони культурної спадщини, туризму та релігій РДА Мирослава Михайлюк.

– Приємно, що саме на благодатній Сокальщині, як сказав владика Михаїл Колтун, народжуються такі таланти, які будуть вірно служити Україні, наголосив Олег Кожушко.  Все минає, а пісня, музика  вічні. І як сказав наш великий пророк тарас Шевченко, "наша пісня, наша дума не вмре, не загине. От де, люде, наша слава, слава України".

– Сьогодні разом із почуттям свята у наших душах є тривога, пов'язана з агресією Росії, яка окупувала Крим, засилає диверсантів із найсучаснішою зброєю, аби дестабілізувати ситуацію в Україні, відрізати поживому частину її тіла, частину її землі,  зазначив Степан Курпіль.  Оптимізму додає те, що українці ніколи не боялися труднощів, завжди їх долали. Думаю, що так буде і сьогодні, бо на боці України весь світ. Уявіть, яка безглузда політика Путіна, щоб настроїти проти себе всю земну кулю.

Ми в цій боротьбі обов'язково станемо ще сильнішими, загартуємося, сильнішими стануть наша армія, національна гвардія. Бог нам посилає такі випробування, щоб ми були міцніші, аби ми пройшли цей шлях з гідністю і перемогли.

На сцену запросили членів журі, яке очолив заслужений артист України, соліст Львівського національного театру опери і балету ім. С. Крушельницької, викладач вищої категорії Львівської національної музичної академії ім. М. Лисенка Олег Лихач: Марту Вовк  музикознавця, викладача Львівського державного училища ім. С. Людкевича; Олега Ковальчука  лауреата міжнародних, обласних та регіональних конкурсів, учасника хорового колективупереможця у шоупрограмі "Битва хорів"; Ігоря Пилипіва  директора школи мистецтв м. Великі Мости; Оксану Яник  викладачаметодиста, завідувача вокальнотеатрального відділення школи мистецтв ім. В. Матюка.

– НАЙБІЛЬШЕ ЩАСТЯ  КОЛИ СПІВАЮТЬ ДІТИ

– Серед 51 конкурсанта журі визначило 14 лауреатів та 8 дипломантів у трьох вікових категоріях  молодшій, середній та старшій. Лауреатами першої премії стали Світлана Хвальбота з м. Великі Мости (молодша група), Єва Микитюк зі Львова та Марія Галько з м. РаваРуська (середня група), Тетяна Ничай з Сокаля (старша група). Гранпрі дістався Наталії Квартирук з м. Великі Мости. Переможцям вручили прекрасні призи  позолочені та посріблені ікони, а дипломантам  гарні сувеніри. Глядачі переглянули кадри фільму про фестиваль. На сцену вийшли гості  переможці попередніх фестивалів "Україна  це ми". Юних вокалістів, гостей тепло привітала почесний голова фестивалю, заслужений працівник культури Марія Христинич:

– Фестиваль  це діти, це диво наше, це ангели. Коли вони заспівають, більшого щастя не треба на землі. Двадцять літ стрічає  фестиваль  цвітінням каштанів, бузку, привітом містян  моє рідне місто над Бугом. Наш фестиваль  це прекрасне журі, це батьки, це доброчинці… Ми дякуємо всім. Це велике духовне свято, благословенне Богом, бо травень  місяць пресвятої Богородиці. Це великий дарунок сокальської культури глядачеві.

– Прекрасним співом присутніх порадували Олег Лихач та Олег Ковальчук.
А далі розпочався галаконцерт. Глядачі гаряче аплодували дипломантам фестивалю Аліні Антонюк з Горохова за пісню "Матінка", Софії Балабаник зі Львова (”Сон"), Анастасії Коткевич з Сокаля ("Нісенітниця"), Христині Магир з с. Перв'ятичі ("Моїй Україні"), Вікторії Яворівській (м. Соснівка, "Слово просте, слово святе"), Зоряні Кокотін з Сокаля ("Вареники"), Василеві Пасічнику з с. Острів ("Зацвіла в долині"), Олені Борис з ВолодимираВолинського ("Пісня про матір"). Зливу оплесків отримали лауреати другої премії Анастасія Левонова (м. РаваРуська, "Чорнобривці"), Юстина Сенів (м. Львів, "Вози кольорові"), Катерина Рибак (м. ВолодимирВолинський, "Приречена") та інші. Не обділили своєю увагою присутні і лауреатів третьої премії: Роксолану Весній (м. Сокаль),  Катерину Заремську (Жовківщина), Діану Прібегу (м. Червоноград), Святослава Грицака (Жовківщина), Мар'яну Владику (м. Великі Мости), Анну Шемейко (м. Нововолинськ). І це зрозуміло, адже пісні про матір близькі кожному. Мама  це найдорожча на світі людина, про неї треба пам'ятати кожну хвилину, спішити побачитись з нею, сказати їй добре слово, подякувати за все. А тим, у кого матері відійшли у вічність,  помолитися за них.

Довго лунали прекрасні українські пісні. Закінчився галаконцерт піснею "Радуйся, Маріє".

ТРАДИЦІЯ НЕ ПЕРЕРВАЛАСЬ

Своїми враженнями про фестиваль поділились:

Ольга ШЕВЧУК,куратор молодшої групи конкурсантів:

– На фестиваль прибули двадцять юних конкурсантів віком 911 років з ВолодимираВолинського, Львова, Сокаля, Ковеля, РавиРуської. Діти набагато виросли  і вокально, і артистично  вільно поводять себе на сцені, вміють передати характер пісні. Я задоволена їхніми виступами.

Тішуся, що першу премію отримала моя учениця Тетяна Ничай, яка виступила з авторською піснею "Пам'яті небесної сотні". Юна вокалістка має хороші дані і в перспективі може продовжувати вокальну кар'єру.

Світлана ВОЛЯНИК, куратор старшої групи:

– Старша група конкурсантів була найменшою  лише дев'ять осіб, та, на мій погляд,  сильною. Дуже добре виступила Тетяна Ничай. А ще мені сподобалась пісня Ю. Рибчинського "Приречена" у виконанні Катерини Рибак з ВолодимираВолинського.

Василь ПАСІЧНИК, дипломант фестивалю:

– На "Маминих зіроньках" виступаю вперше і дуже задоволений. Навчаюсь у Червоноградській музичній школі: граю на фортепіано, акордеоні, гітарі. Найбільше мені до душі рок, джаз. Мрію продовжити навчання у польському музичному виші.

Олег ЛИХАЧ, голова журі:

– Сокаль для мене став уже рідним, маю тут багато щирих друзів, приятелів. Сокальці стали для мене родиною. Кадри фільму нагадали мені 2004 рік, коли лауреатом першої премії стала маленька Ганнуся Михайлюк. Всетаки ми не помилилися  Ганна це підтвердила сьогодні своїм співом. Дякую п. Марії Христинич, завдяки котрій вже не перший рік працюю у журі. Бажаю всім юним конкурсантам нових творчих звершень. Докладу всіх зусиль, щоб фестиваль "Мамині зіроньки" став усеукраїнським. Цей фестиваль має повне право стати навіть міжнародним.

Марта ВОВК, член журі:

– Надзвичайно важливо, що фестиваль відбувся, що не перервалася традиція. Подруге, дуже важливо, щоб наші діти займалися тим, чим займаються у цивілізованих країнах. Вони повинні мати дитинство. Але, на превеликий жаль, вони вже знають такі слова як сепаратизм. Тому треба, щоб наступного року ми вже жили у цивілізованій країні, щоб мир був на землі.

Конкурсанти дуже сильні, але й дуже чуйні, згуртовані. Серед тих, хто вже не вперше бере участь у "Маминих зіроньках", хочу відзначити Єву Микитюк та Марію Галько. Обоє дуже виросли, у них дуже хороший потенціал. Будемо сподіватись, що побачимо їх на великій сцені.

ДОБРОЧИНЦІ

20-ий фестиваль "Мамині зіроньки” відбувся завдяки підтримці Львівських держадміністрації та обласної ради, департаменту з питань культури, національностей та релігій ЛОДА, Сокальських РДА, районної та міської рад, відділу з питань культури, охорони культурної спадщини, туризму та релігій РДА, районній організації Союзу українок.

Доброчинцями фестивалю стали: народні депутати України Степан Курпіль, Анатолій Гриценко та Сергій Тігіпко, депутат районної ради Тарас Стародуб, Крехівський монастир отців Василіян, Червоноградський монастир отців Василіян, Провінція отців Василіян, протоігумен о. Пантелеймон Саламаха, шахта "Надія" (Микола Криштопа), ТзОВ "СОТЕКО" (Сергій Костюк), "Скорпіон" (Михайло Пограничний), ПП "Ніка (Марія Шамборовська), кафе "Два серця" (Володимир Куртяник), ПП "Сокальські ковбаси" (Ігор Ляховський), ресторан "Весна" (Ганна Стецюк), піцерія "Фігаро" (Ростислав Фігурко), приватні підприємці Майя Ілечко, Світлана Лащук, Ірина Покотило, Євген Паньків, Віктор Зіньків, Володимир Антонюк, Сергій Бай, медцентр "Медісоно" (Юрій Круглій), крамниця "Лілея" (Лілія Барбарук), агрофірми "Білий Стік" (Олег Іванчина), ім. Б. Хмельницького (Володимир Шмигельський), інтернет-магазин "Ломані" (Павло Петрівський).

…В непростий для України час проходив ювілейний, фестиваль дитячої пісенної творчості "Мамині зіроньки2014". Але, як сказав Іван Франко, пісня має не тільки мистецьке, а й громадське значення: вона об'єднує людей заради народного відродження. Що ж, ці слова актуальні і сьогодні. І це ще раз підтвердили "Мамині зіроньки2014": Божа Матір, рідна ненька та матірУкраїна об'єднують нас у спільну непереможну націю.

Валентина БЛУДОВА.

Фото Оксани Думанської і автора.      

Голос Сокальщини на GoogleNews