АТО

Консультація учасників АТО та їх сімей з правових питань

Здається зовсім недавно у Сокалі відкрили Центр допомоги учасникам АТО Сокальського району. Відтоді минув лише місяць, а сюди вже звернулось 82 особи, яким, завдяки співпраці з Червоноградським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги, уже надано 147 послуг різного характеру. Зокрема: двом особам призначено адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, 14 особам допомогли в оформленні запитів щодо неповних виплат військовими частинами заробітної плати під час служби, шістьом – подати документи на виплату одноразової адресної допомоги, ще трьом – пройти психологічну реабілітацію, а одному – санаторно-курортне лікування.

Працівники Червоноградського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги провели три виїзних приймальні у новоствореному Центрі допомоги учасникам АТО з метою консультацій учасників АТО та їх сімей з правових питань.

Важливим напрямком роботи Центру допомоги учасникам АТО є проведення зустрічей, зокрема, «круглих столів» демобілізованих бійців та родин загиблих учасників АТО з представниками влади та духовенства, громадських організацій.

1 квітня відбулася чергова зустріч родичів загиблих військовослужбовців із владою району, священнослужителями, у якій взяли участь голова Сокальської РДА Олег Пелих, начальник управління соціального захисту населення Сокальської РДА Володимир Огінський, директор Центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Наталія Костишин, голова Громадської ради при РДА Мар’яна Яремчук, а також голова центру військового капеланства УГКЦ, настоятель гарнізонного храму св. апостолів Петра і Павла м. Львів о. Степан Сус, військовий капелан, священик Гарнізонного храму св. апостолів Петра і Павла о. Тарас Михальчук, спеціаліст територіального центру Тетяна Галів, працівники Центру допомоги учасникам АТО Сокальського району Тетяна Федун та Олена Волошин.

Захід розпочали хвилиною мовчання: у цей день хоронили нашого земляка Василя Соляка, який віддав своє життя за незалежність України.

Під час зустрічі учасники «круглого столу» обговорили наболілі питання, з якими стикаються учасники АТО та їх родини, зокрема, щодо пільг та гарантій сім’ям загиблих учасників АТО, пільгового перевезення, забезпечення медикаментами та надання медичних послуг, путівок на оздоровлення. Родичі загиблих розповіли про труднощі, з якими стикаються, коли намагаються отримати документи, а також висловили пропозицію щодо виготовлення надмогильних пам’ятників для героїв за одним зразком.

Про правовий супровід бійців АТО, членів їх родин, сімей загиблих говорила директор Червоноградського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Наталія Костишин. Вона зазначила, що сьогодні найактуальнішими є питання щодо набуття статусу учасника бойових дій добровольцям, виділення земельних ділянок, здійснення грошових виплат, часто виникають конфліктні ситуації з водіями маршруток та автобусів.

На зустріч прийшли й родичі наших земляків, котрі віддали своє життя за усіх нас, за Україну – матері Віктора Сивака – Мар’яна Сивак, Романа Лагна – Надія Лагно, Романа Галаса – Олександра Галас з Сокаля, Олега Галатюка – Ніна Галатюк зі с. Завишня, Ігоря Білика – Ольга Білик з Перв’ятич, вихідець наших теренів – Володимир Громовий з с. Романівка, який також втратив сина у зоні АТО. З ними прийшли на зустріч також чоловіки, діти, брати та сестри. Гірка втрата об’єднала усіх, нині вони намагаються підтримувати однин одного, беруть участь у роботі Центру допомоги учасникам АТО. Сім’ї загиблих зі сльозами на очах розповідали про те, що довелось пережити, коли привозили їхніх дітей без супровідних документів, без яких не можна було їх хоронити… 

Опісля присутні поспілкувалися з гостями з гарнізонного храму св. апостолів Петра і Павла м. Львів. Військовий капелан о. Степан запропонував для дітей і онуків присутніх організувати екскурсії Львовом, Львівськими храмами. Запропонували поїхати в 4 неділю посту в спільну паломницьку поїздку до Крехова. Отець Степан звернувся до присутніх зі словами: «Є речі, які ніхто і ніколи у нас не зможе забрати – це наша любов, це наша віра і надія». Він запропонував присутнім свою підтримку та просив звертатись до нього з будь-яких питань, адже ця війна наша спільна, яка всіх об'єднує в горі та в біді. «Ми маємо підтримувати одне одного. Адже це наш спільний біль», – наголосив душпастир. 

Минають місяці, роки… Проте батькам важко змиритись з втратою синів. У їх серцях назавжди залишився біль, а на душі – туга за ними. Зі сльозами на очах вони запитували: «За що загинули їхні діти, за що ті спершу стояли на Майдані під час Pеволюції гідності, а згодом пішли захищати територіальну цілісність держави на сході України. Прикро, що минає час, а у державі нічого не змінюється. Їм боляче навіть думати, що загибель їхніх дітей була марною. Проте надія вмирає останньою. Невже майдан, воєнні дії на сході України, загибель тисячі людей нічого нас не навчили?!»

Родичі загиблих зазначили, що на Сокальщині принаймні стараються допомогти та підтримати, і роблять все необхідне для того, щоб герої та їхні сім'ї не були забуті….

Тетяна ФЕДУН, спеціаліст Центру допомоги учасникам АТО Сокальського району.

Фото Юлії Сорочук.

 

Голос Сокальщини на GoogleNews