Цікаво знати

10 питань алерголога: спадковість, щеплення, стрес та інше

Буває алергія на холод? Чи можна робити щеплення алергікам? Які аналізи можуть точно виявити ризики? Що таке непереносимість глютену? На найпоширеніші запитання про алергії відповідають експерти.

 

1. Чи є різниця між алергією та харчовою непереносимістю?

Різниця є. Вона полягає в механізмі розвитку захворювань. Харчова алергія пов’язана з аномально підвищеною реакцією імунітету на їжу. Імунна система раптом приймає нешкідливі і безпечні продукти за «ворожі агенти» і розгортає масивні «військові» дії при їх надходженні в організм. У цьому випадку неважливо, яку кількість речовин, що викликали алергію, було з’їдено людиною. Як тільки імунітет розпізнав алерген, запускається складний каскад клітинних і біохімічних процесів, підсумок яких — поява симптомів: висип на шкірі, свербіж, біль у животі, нудота, блювання.

Харчова непереносимість пов’язана з проблемами при засвоєнні їжі. Наприклад, із-за недостатньої вироблення ферментів (лактазна недостатність), через токсичної дії будь-яких компонентів у складі продуктів харчування, на тлі прийому деяких лікарських засобів. Крім того, багато продукти можуть містити у своєму складі багато гістаміну (речовини, що викликає запалення, свербіж, почервоніння та інші ефекти) або провокувати його викид. У їх числі шоколад, полуниця, цитрусові, томати, тверді сири, какао, червоне вино. Так як в основі реакції на ці продукти не беруть участь імунні механізми, то і алергією вона не є. Частіше говорять про псевдоалергії.

Псевдоалерія проявляється такими симптомами, але їх вираженість і важкість залежать, як правило, від кількості з’ їденого (з’їв один мандарин — все в порядку, з’їв кілограм — покрилася висипом і свербить).

Алергія протікає важче, потенційно небезпечна ризиком розвитку анафілактичного шоку, що вимагає повного виключення алергену з раціону. Псевдоалергія допускає вживання продуктів в їжу, але обачно. Лабораторні тести при псевдоалергії негативні (шкіра свербить, а аналізи нічого не показують). Відрізнити зможе тільки лікар алерголог-імунолог.

 

2. Алергія передається по спадку?

Ризик розвитку алергічних захворювань дійсно підвищений у тих, чиї родичі страждають від алергії. Ймовірність формування алергічних реакцій у дитини в сім’ї неаллергіків становить 5-16%. Якщо один з батьків хворий алергічним захворювання, то ризик розвитку алергії у дітей підвищується вже до 20-40%.

Якщо хворі обоє батьків (бронхіальна астма, кропив’янка, алергічний рінокон’юнктівіт та ін), то ризик виникнення алергічних реакцій у дитини ще більше зростає (40-60%). Наявність алергії у рідних братів і сестер також визначає високий ступінь ризику (особливо у близнят). На шкода, ген або група генів, безпосередньо відповідальніх за формування схильності до алергії, до цих пір не встановлені. Так що визначити індивідуальний ризик (для шкірного конкретного людини) за допомогою генетичних досліджень поки що неможливо. Тому наявність алергії у кого-небудь з членів сім’ї — головний критерій, який вимагає включити дитину в групу підвищеного ризику, і визначає необхідність проведення профілактичних заходів.

 

10 вопросов аллергологу: наследственность, прививки, стресс и другое

3. Алергія все частіше проявляється у досить дорослому віці

Живий чоловік спокійно до 35 років, а потім раптом почалася алергія. Чому це відбувається? Слово «проявляється» підходить для цієї ситуації як не можна краще.

По-перше, ризик розвитку алергії передається в спадщину. Так само як і для інших спадкових захворювань, що цей ризик може залишитися нереалізованим, а може проявитися у вигляді хвороби (наприклад, під впливом інфекції, стресу, несприятливої екології, зміни кліматичної зони постійного проживання і інших чинників).

По-друге, алергія може протікати приховано, коли скарг на здоров’я немає, а реакція імунітету на той чи інший алерген є. Просто сила цієї реакції недостатня, щоб «вилізти назовні» у вигляді симптомів.

Якщо детальніше розпитати батьків пацієнта, то швидше за все в ранньому дитинстві знайдуться ознаки (висипання на шкірі, проблеми з травленням), які вказували б на наявність алергічної реакції. Надалі організм адаптувався, зміцнів і все забулося. А вилізло вже в дорослому віці на тлі яких-небудь проблем.

Відразу підкреслю, що харчова алергія у маленьких дітей у більш старшого віці досить часто трансформується у інгаляційну (на пилок, шерсть, цвіль і т. д.).

 

10 вопросов аллергологу: наследственность, прививки, стресс и другое

4. Якщо у людини алергія на глютен або на лактозу, чи означає це, що в іншому він теж більш схильний до алергії, чи ні?

На глютен, звичайно, буває справжня алергія, але частіше доводитися мати справу з глютеновою ентеропатією (целіакію) — аутоімунним захворювання, пов’язаним з непереносимістю глютену. Непереносимість лактози пов’язана з дефіцитом ферменту лактази (лактазна недостатність). Із-за відсутності лактази (ферменту) лактоза (молочний цукор) не може перетравлюватися, що призводить до порушень травлення. Ці захворювання ніяк не пов’язані з алергією.

5. Зараз досить часто люди, схильні до полінозу, намагаються виїхати на годину гострого періоду у теплі краї, але там їх чекає алергія на сонце. Наскільки це поширене явище?

Реакція на сонце (фотосенсибілізація) дійсно частіше виявляється у алергіків (а також у людей з аутоімунними захворюваннями, порушеннями обміну речовин, або на тлі прийому деяких лікарських препаратів). Лікарі досі не можуть прийти до єдиної думки про те, чи вважати реакцію на сонце алергією або псевдоалергією. Діагностикою займаються алергологів-імунологів.

6. Алергія на холод дійсно існує чи це все-таки міф?

Це захворювання дійсно існує і називається «холодова кропив’янка». Так само як і «алергія» на сонці, вона відноситься до фізичних кропивниць (із-за впливу фізичних факторів).

7. Чи можна робити щеплення дітям-алергікам?

Можна і потрібно. Крім випадків алергії на саму вакцину або її компоненти. Але перед щепленням обов’язково потрібно записатися на консультацію до алерголога.

8. Чи стрес може спровокувати розвиток алергії?

Так, Може. Стрес є одним з провокуючих чинників у розвитку алергії («спусковий гачок»). Якраз той варіант, коли алергічна реакція перебігала приховано, без клінічних проявів (не турбувала пацієнта). А на тлі стресу реакція різко посилилася, і з’єднання явилися симптоми захворювання: нежить, кон’юнктивіт, утруднення дихання, свербіж шкіри, висипання і т. д.

9. Найголовніша порада батькам: що потрібно робити і чого не робити, щоб у дитини не було алергії?

Способів, які дозволяють на 100% запобігти розвитку алергії, не існує. Тільки для двох факторів дійсно була підтверджена профілактична ефективність: грудне вигодовування і виключення впливу тютюнового диму (в тому числі і відмова від куріння під час вагітності). Всі інші рекомендації (наприклад, з обмеженням дієти або майбутньої мами) за результатами досліджень виявилися марні.

Тому найголовніша порада батькам — заспокоїтися і дозволити дитині бути дитиною. Гуляти на свіжому повітрі, їсти те, що хочеться, спілкуватися з тваринами. Імунна система винна «познайомитися» з харчовими продуктами, тваринами, рослинами, розпізнати і прийняти їх. Ніж «стерильніше» оточення малюка, тим більше ймовірності, що його імунітет почне «біситися з нудьги». Але, якщо алергія вже з’явилася, необхідно жорстко усунути причинний фактор (алерген).

10. Чи може алергія пройти сама, без лікування? Наприклад, з віком?

Може. Діти часто «переростають» харчову алергію. Іноді і у дорослих виходить позбутися від симптомів алергії (мучитися кілька сезонів цвітіння, потім йде на спад). Організм «перемикає» неправильна імунна відповідь в потрібне русло, і алергія може пройти. Але, на жаль, це трапляється далеко не завжди і не з усіма. Чим важче захворювання, чим більша кількість алергенів викликає реакцію, тим менше шансів на сприятливий прогноз.315439287

Голос Сокальщини на GoogleNews

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.