Наркозалежність можна порівняти з двостороннім медаллю. На одній стороні ми маємо так званий «кайф» – ні з чим не порівнянну ейфорію, коли все бачиться людині в рожевому кольорі. Але на іншій стороні знаходиться ломка, яку в медичних колах позначають не інакше як абстинентний синдром.
За відчуття радості і безтурботності доводиться платити страшними муками, які в окремих випадках стають буквально нестерпними.
Ломка – ось що потрібно подолати, щоб почати шлях зцілення від наркозалежності. Здоров’я і повноцінне життя повернуться, тільки якщо впоратися з цим жахливим станом. Хтось здатний зробити це власними силами. В іншому випадку для зняття ломки потрібні лікарі і медикаменти.
Причини виникнення ломки
Коли людина регулярно приймає наркотичні речовини, він привчає організм до нього. Внаслідок цього ключові системи життєдіяльності починають перебудовуватися під новий образ життя свого власника. В результаті наркотик стає настільки ж важливим, як і повітря, вода і їжа.
Можете уявити що трапляється, коли людина відмовляє своєму організму в отриманні кайфу. Нервова система, залишившись без заповітної дози, влаштовує справжній бунт. Величезний стрес відчувають все тканини і органи. Починають активуватися механізми компенсації, які намагаються заповнювати нестачу наркотику. Але ніяких ресурсів організму не вистачить на заміну сильнодіючих речовин. В результаті у людини виникає абстинентний синдром – починається ломка.
Коли може виникнути абстинентний синдром?
- Наркозалежний не має коштів або можливостей, щоб отримати свіжу порцію наркотику.
- Людина вирішив раз і назавжди відмовитися від препарату.
- Наркоман зменшив дозування або почав балуватися чимось більш слабким.
Очевидно, що найстрашніші проблеми виникають у людей, що вживають опіоїди: героїн, метадон, опіум і морфін. Снодійне всілякі психотропні речовини точно так само можуть привести до абстинентному синдрому, але не настільки швидко.
Найбезпечніше гашиш, якщо доречно взагалі вживати такі формулювання по відношенню до наркотику. Потрібно багато років вживати цю речовину, щоб після відмови від нього відчути симптоми ломки.
Також варто відзначити існування цілого списку наркотиків, які не викликають залежності і тим більше не впливають на розвиток абстинентного синдрому. Найбільш наочний приклад – ЛСД.
Найсильніше «ламає» при залежності від опіоїдів. Щоб побороти залежність від метадону, доведеться мучитися не менше одного місяця. Очевидно, що від сили абстиненції безпосередньо залежить рівень складності лікування.
Головні ознаки ломки
Незалежно від того, які наркотики вживав людина, симптоми ломки залишаються загальними. Вони поділяються на дві категорії:
- психопатологічні – нервова система;
- соматовегетативні – відносяться до внутрішніх органів.
Спочатку у наркомана починає змінюватися настрій. Збудженість, дратівливість, безпричинна агресія – це самі ранні етапи ломки. Думки повністю переключаються на аналіз способів, як можна швидше отримати нову порцію наркотику.
Соматовегетативних ознаки спочатку можуть нагадувати симптоми застуди. Хворого починає морозити, температура тіла збільшується. Після цього підключається головний біль, біль м’язів і кісток. Сила цього болю настільки нестерпна, що залежні готові буквально лізти на стіни.
Якщо перетерпіти не вийде, варто звернутися за кваліфікованою допомогою і отримати підтримку грамотних фахівців.