Цікаво знати

Аритмія: ранні ознаки небезпечного захворювання, які варто знати

Про профілактиці, лікуванні і ранніх симптомів аритмії розповідає лікар-кардіолог

Аритмія — порушення серцевого ритму — небезпечна хвороба серця, яка може призвести до серйозних порушень здоров’я і навіть стати загрозою для життя. Про те, як розпізнати захворювання на ранніх стадіях, які вживати заходів для його профілактики, а також про лікування аритмії розповідає Едуард Олексійович Іваницький, доктор медичних наук.

— Що собою являє аритмія, і чому вона може бути небезпечною?

Аритмія, тобто порушень ритму серця, кілька: брадиаритмія пов’язана з рідким пульсом, а тахіаритмії пов’язані з почастішанням серцевих скорочень. Аритмії розрізняються по тому, з яких відділів серця вони виходять: з передсердь, з шлуночка, і за клінічним перебігом. Є аритмії, яких пацієнти не відчувають, але це не означає, що вони не небезпечні, це як міна уповільненої дії: хворий її не відчуває, а потім отримує ускладнення, з-за якого помирає або залишається глибоким інвалідом.

Найбільш часто зустрічається фібриляція передсердь, її стара назва — миготлива аритмія. На неї припадає близько третини усіх порушень ритму серця. Фібриляція передсердь теж може протікати по‑різному: напади можуть сильно турбувати пацієнта, протікати важко, так, що він їх майже не може терпіти, а можуть проходити непомітно. І лікарі абсолютно випадково, знявши ЕКГ та послухавши, що серце б ‘ ється нерівно, можуть «зловити». Але якщо аритмія протікає непомітно, пацієнт може отримати інсульт, а що таке інсульт, слава богу, зараз знають і не лікарі.

— Це захворювання буває тільки у літніх людей або вік не грає ролі?

Ще ніхто на планеті не знає, чому трапляється фібриляція передсердя, нам відомі лише деякі її механізми. Ще кілька років тому в підручниках категорично писали, що, в основному, це люди похилого віку. Але коли ми стали активно оперувати хворих — кого тільки у нас немає, в тому числі — діти. Насправді, це дуже поширене порушення ритму серця, але повністю ми не можемо його вилікувати, ми можемо вплинути на перебіг захворювання ліками та операцією — досягти тривалої ремісії, щоб не було нападів. У нас є пацієнти, у яких трапився рецидив через півтора-два роки після операції. Смороду приходити знову: оперуйте, я два роки живе без нападів, і я хочу далі жити також.

— Як може проявлятися аритмія?

Це напади прискореного — тобто більше ста ударів в хвилину — і неритмічного серцебиття. В основному, люди відчувають аритмію, альо є абсолютно несимптомні пацієнти, і тут питання — адже у них зберігається ризик смертельних ускладнень. Погана ситуація, коли раптом першим симптомом у такого пацієнта виявиться порушення мозкового кровообігу — інсульт.

— Діагноз поставлено — що далі? Як лікують цих пацієнтів?

Їх лікуванням займаються кардіологи. По сьогоднішнім рекомендаціям завжди починають з лікарського лікування. Досить часто аритмія поєднується з порушенням функції щитовидної залози або виявляється інша патологія. Потім, за результатами обстеження кардіолога і в залежності від його знахідок вибирається певна тактика. Якщо у пацієнта важкий клапанний порок серця і фібриляція передсердь, тут вже розмови немає — це операція, причому велика операція протезування клапана з штучним кровообігом. Якщо знайшли ураження коронарних судин, то або стентування, або відкрита операція, і, природно, якщо є фібриляція передсердь — ці стани лікуються одночасно. Аритмію лікують або лікарсько, або — якщо тут теж потрібно хірургічне втручання проводять поєднану або послідовну операцію: спочатку з приводу іншої серцевої патології, потім — з приводу фібриляції передсердь, або навпаки. У будь-якому випадку лікар пропонує, рекомендує тип лікування, а рішення завжди приймає пацієнт.

— Сама операція з приводу аритмії важка, складна?

Операції з приводу ізольованої фібриляції передсердь теж бувають різні. Є катетерна процедура: через пункцію судин лікар проникає в порожнини серця, далі — у ліве передсердя, це так звана пункція міжпередсердної перегородки.

Операція складна, але малотравматична, вона робиться під місцевім знеболенням, тільки під контролем закритій візуалізації.

Спеціальні системи і обладнання дозволяють лікарю бачити камери серця і інструменти в ньому, і проводити цю процедуру. Пацієнт у цей час дихає сам, знеболений, знаходиться в медикаментозній седації, але контактує з лікарем. Взагалі історія катетерної абляції фібриляції передсердь почалася в 1998 році, а зараз це саме операбельне порушення ритму серця.

Але починалося оперативне лікування фібриляції передсердь з відкритої хірургії, і нині її також практикують, коли потрібно зробити поєднану операцію — на клапанах серця і з приводу фібриляції передсердь. Катетерна абляція операція малотравматична, пацієнти на другий-третій день вже йдуть додому. Правда, ми обмежуємо фізичну активність на два тижню, і пацієнти приймають певні препарати, є чіткі рекомендації щодо післяопераційного лікування.65811196

Голос Сокальщини на GoogleNews

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.