Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

Артеріальна гіпертензія – небезпечна для здоров’я

На Сокальщині стали уже традиційними акції з вимірювання артеріального тиску, які проводять у другій декаді травня. Під час цього заходу медичні працівники  Сокальської ЦРЛ  сімейні  лікарі, медсестри та фельдшери вимірювали  артеріальний тиск  усім бажаючим, проводили подвірні обходи. Крім цього пости медсестер були встановлені в поліклініках, лікарських амбулаторіях, аптеках та в інших місцях масового перебування населення, де всі бажаючі мали змогу виміряти артеріальний тиск. Гіпертонія (підвищений артеріальний тиск) є найбільш поширеною недугою: від неї потерпає кожна третя доросла людина в Україні та майже  кожна третя особа  в Сокальському районі. Щороку з причини нелікованої артеріальної гіпертензії, як ускладнення, виникають гострий інфаркт міокарда, гострі аритмії,  гострі блокади, а в 1000 осіб  інсульти. Раптово помирають щорічно 100 жителів Сокальщини в працездатному віці  віком від 30 до 60 років. Це захворювання називають мовчазним і таємничим “убивцею”. Мовчазним  оскільки часто воно себе ніяк не виявляє. Таємничим  тому що дотепер так і не зрозумілі причини його виникнення. Але, як би ми не називали цю недугу, "убивця" щорічно забирає життя більше 60 млн. людей у всьому світі. Тим часом, основним фактором ризику розвитку серцевосудинних катастроф є підвищений артеріальний тиск. Артеріальна гіпертензія  це  синдром стійкого підвищення артеріального тиску, що спричиняє тяжкі і небезпечні для  життя захворювання: серцеву недостатність, гострий інфаркт міокарда, інсульт. Проте при ретельному  лікуванні цієї недуги можна жити до глибокої старості, без  прикрих ускладнень. Єдиний спосіб вчасно виявити гіпертонію  це регулярно вимірювати тиск. Варто знати, що артеріальний тиск здорової  людини не повинен перевищувати 140/90 мм рт. ст. Симптомами артеріального •тиску є головний біль, переважно в потилиці, шуми  у вухах,  плавання мушок перед очима, запаморочення, швидка втома, страх, неспокій, ниючий біль в ділянці серця.

Якщо у Вас підвищений артеріальний тиск, не впадайте у відчай, а з увагою ставтесь до себе, аби уникнути ускладнень. Для цього раджу дотримуватись здорового способу життя. Зокрема, не перепрацьовувати фізично, уникати надмірних емоцій, не палити, не вживати алкоголь. Варто придбати тонометр, аби щоденно  вимірювати  артеріальний тиск. Дотримуватися раціонального харчування. І насамперед, обмежити у раціоні сіль, гострі приправи, не вживати консервовані продукти, солодощі. Під час  приготування їжі, надавати перевагу варінню,  запіканню або тушкуванню.

Сучасні лікарські засоби не лише знижують артеріальний тиск, а й попереджують можливі ускладнення. Застосування таких препаратів має бути регулярним, тривалим, часто довічним, і обов’язково  за призначенням лікаря. Лікування артеріальної гіпертензії  це індивідуальний підбір медикаментозних засобів для кожного пацієнта та суворе дотримання режиму лікування. Мільйони людей у всьому світі тривалий час, а, як правило, постійно, приймають лікарські препарати для зниження артеріального тиску, зберігаючи при цьому працездатність та ведучи активний спосіб життя.

Якщо  ж високий тиск не лікувати, може розвинутись інсульт, інфаркт, ниркова та серцева недостатність. Люди з нелікованою гіпертонічною хворобою мають вищий ризик передчасної смерті, ніж хворі на гіпертонію, які регулярно лікуються. Наведу вам два клінічні приклади історій хворихгіпертоніків: 42річний чоловік, одружений, батько двох дітей,  хворів гіпертонічною хворобою  більше 10 років.  Не лікувався, помірно вживав алкоголь, курив, фізично перепрацьовував. Скептично сприймав  рекомендації дільничного терапевта, ліки вживав лише при гіпертонічному кризі.  Влітку, після фізичного перевантаження на полі (на сонці, з опущеною вниз головою), поступив у кардіологічне відділення з діагнозом: гіпертонічний криз, гострий інфаркт міокарда. І нині він на лікарняному ліжку.  А ось інший випадок: пенсіонер С., 1963 року народження, хворіє  спадковою гіпертонічною хворобою, постійно вживає лікарські препарати, вимірює  артеріальний тиск, дозує фізичні та емоційні навантаження. Чоловік добре себе почуває і  живе для родини і світу. І таких випадків багато. Це наглядно доводить, що вибір як жити далі, кожен з нас робить сам. Адже, на жаль, вилікувати  артеріальну гіпертезію неможливо, проте, дотримуючись рекомендацій лікаря, здорового способу життя можна надійно контролювати  артеріальний тиск і уникнути важких ускладнень. Мета цієї акції  привернути увагу населення до важливості попередження цієї небезпечної недуги. Не можна легковажити своїм здоров’ям, тож варто пройти це просте обстеження. Адже в будьякому віці треба за собою слідкувати, обов’язково виконувати рекомендації лікарів та бути  уважними до себе.

Марія ШЛЬОМА,
завідувач кардіологічного відділення Сокальської ЦРЛ.

Exit mobile version