Різке здорожчання долара одразу відчули покупці, бо у крамницях та на ринках стали зростати ціни на продукти. Тож вирішила з’ясувати чи зросли ціни у Сокалі. Переступивши поріг крамниці «Оберіг», зауважила, що ціни фактично залишилися ті самі. Це підтвердила й Марія Кулявець: «Ціни на деякі товари, зокрема, хліб, печиво і м’ясо-ковбасні вироби не змінилися. Не зросли вони ні на каву, ні на чай. Однак є ряд продуктів, які подорожчали на 20 копійок. Це деякі цукерки та молочні вироби. Водночас зріс у ціні на 40 копійок цукор. Подорожчали також мандарини й банани (на 1.50 грн. й 2 грн.). А ось на лимони й апельсини вони залишилися сталими».
Директор ДП «Дельта» Віктор Скляров пояснив, що в тій ситуації, що склалася, ціни змінюються на імпортні товари, які «прив’язані» до вартості долара. Та нестабільність у державі проектується й на вітчизняні товари. Це явище економічно обґрунтоване. Тож поступово на них змінюватимуться ціни, бо на базах чи гуртівнях є ще запаси, які завезли раніше. Хоч це продукція українських товаровиробників, вона також дорожчає. А ростуть закупівельні ціни, зростають і продажні. Товаровиробники не хочуть працювати собі на збиток, бо прив`язані до стабільної валюти. Наприклад, наші покупці уже побачили, що на декілька копійок подорожчало куряче яйце. В цьому місяці купівельна спроможність населення сильно впала. На підприємствах є труднощі з фінансуванням, затримка з виплатою зарплати. Все це відбивається на громадянах.
Подорожчання продуктів харчування можна спостерігати й у супермаркетах «Барвінок» та «Рукавичка». Особливо це помітно щодо цін на цукор, фрукти, овочі та деякі види круп, молочні продукти. Боячись ще більшого їх зростання, покупці минулого тижня мішками купували цукор. Запасалися крупами, макаронами, сіллю, туалетним папером…
Господині уже переконалися, що сімейний бюджет найвідчутніше реагує на подорожчання овочів і фруктів. У торговому павільйоні «Овочі-фрукти» продавець Галина розповіла, що ціни ще не змінилися. Хурма, ананаси, яблука, помідори, огірки коштують стільки ж, як і десять днів тому. Ще з грудня тут картопля була по 6 грн., морква та буряки – по 4 грн. Зате цього тижня подешевшала зелень: нині вона по 90 грн. за кілограм, а була 100 грн. й листя салати – (65 грн., а було по 75 грн.). Залишилися сталі ціни на сухофрукти. Родзинки тут від 32 до 44 грн., курага – 40-45 грн., чорнослив – 40 грн. Проте новий товар привозять за трохи вищими цінами. Так подорожчали банани з 15 до 18 грн., савойська капуста – з 12 грн. до 14 грн.
Зросли ціни й на ринку, хоча сільгоспвиробник не залежить від курсу долара. Молоко коштує 10-12 гривень, півлітра сметани – 15 грн., домашній сир – 30 грн., хоча ще позаминулого тижня коштували відповідно – 8 і 25 грн. За кілограм яблук просили 8 грн., а свіжого сала – 40 грн.
Продавці кажуть, що ціни дещо підвищились, бо зросли у крамницях. Тож вони не хочуть втрачати. До того ж, такого товару у крамницях не знайдеш, це – домашнє, вирощене власними руками. І констатували, що не все подорожчало. Наприклад, впали в ціні яйця. Нині за їх десяток привітна господиня просила 18 гривень, а на початку лютого продавала за 20. Зросла ціна також на так званий «борщовий набір». Відтак за кілограм картоплі 19 лютого просили 5 грн., буряк, морква, цибуля також були по 5 грн., капуста – 4 грн. Усі овочі за останній місяць подорожчали на гривню. І винуватий тут не долар, адже вирощуються вони в Україні. Проте ніхто не хоче втрачати, бо люди бояться гнучкого курсу гривні. Якщо й спитаєш: чому так зросли ціни, кажуть: «Курс долара бачили? Не хочете – не беріть. Не ви, то інші куплять».
Більшість жіночок скаржилися, що покупців мало й нема торгу.
– У крамницях все подорожчало: і м’ясо, і маргарин, і масло, і олія, і крупи, – каже Марія Віра з с. Переспи. – Відповідно на ринку зростають ціни. На молочні продукти вони зросли ще у січні-лютому. І так тримаються. Проте завжди в зимові місяці, коли корови в запусті, вони були найдорожчими. А навесні йшли на спад. У селі, щоб щось виростити чи вигодувати, треба наробитися, тож ми не можемо віддавати це за безцінь. Бо ж потрібні гроші, щоб купити інші продукти, які ми не виробляємо, а також насіння, міндобрива, найняти трактор, щоб виорав город… Обіцяли, що пенсіонерам у березні підвищать пенсії, цього не сталося, а ціни вже зросли. Поменшало продавців: колись тут не було де стати з молоком за прилавком… Нема й покупців. Люди економлять, бо не знають, що їх чекає завтра.
В цей час прийшла на ринок по молоко вісімдесятидворічна сокальчанка Ганна Сидоряк, яка, почувши нашу розмову, додала: «Ціни на ринку, які були тиждень тому, такими практично й залишилися. Вони зросли ще перед різдвяними святами. Причина в іншому – мала пенсія. Мені її не вистачає, щоб заплатити за електроенергію, воду, газ. Мені потрібні ліки та продукти харчування… Все таке дороге, що не вистачає пенсії на прожиття. Нині просила у дітей десять гривень, щоб купити півлітра молока та хліб. Тепер чекаю, коли дадуть пенсію»…
Прикро таке слухати, бо нині літні люди не живуть, а виживають, хоч все своє життя пропрацювали. Ціни на харчі стрімко «підскочили». Вже нині вартість споживчого кошика проти минулого місяця значно зросла. На жаль, продукти дорожчатимуть і надалі. А це відіб’ється на гаманцеві кожного українця.
Любов ПУЗИЧ.