Цікаво знати

Що гарантує держава військовослужбовцям, які були призвані на військову службу під час мобілізації

Військовозобов’язані, які були призвані на військову службу під час мобілізації, в особливий період, набувають нового юридичного статусу – військовослужбовці, внаслідок чого, на них розповсюджуються пільги, передбачені Законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про соціальний і правовий статус військовослужбовців і членів їх сімей», Кодексу законів про працю та інших нормативноправових актів.

Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації категорії військовозобов’язаних, які зазначені у статті 23 Закону України від 21.10. 1993 р. №3543ХІІ (зі змінами) «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а саме:

заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;

визнані відповідно до висновку військоволікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військоволікарської комісії);

чоловіки, на утриманні яких перебувають п'ять і більше дітей віком до 16 років (такі чоловіки можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди тільки за місцем проживання);

жінки, на утриманні яких перебувають діти віком до 16 років (такі жінки можуть бути призвані на військову службу в разі їх згоди і тільки за місцем проживання);

зайняті постійним доглядом за особами, що його потребують, відповідно до законодавства України, в разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;
народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим.

Права громадян, які призвані під час мобілізації:

отримувати грошове забезпечення в повному обсязі, з урахуванням всіх надбавок та премій, на рівні військовослужбовців контрактної служби (відповідно до посад та військових звань), а не на рівні військовослужбовців строкової служби, як передбачалося раніше;

час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне (продовольче, речове), грошове забезпечення (компенсацію за винаймання житлового приміщення), охорону здоров’я та безоплатне лікування.

Держава забезпечує соціальну та професійну адаптацію військовослужбовців, які звільняються з військової служби.

За всіма громадянами, які призвані під час мобілізації на військову службу, гарантовано зберігаються місце роботи, посада, середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, незалежно від підпорядкування та форм власності. Одночасно вони отримують грошове забезпечення як військовослужбовці.

Відповідно до ч. 1 ст. 119 Кодексу законів про працю України працівникам, які призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, але не більше одного року, гарантується збереження місця роботи, посади і середнього заробітку.

Збережено право на підприємницьку діяльність для приватних підприємців, за їх призову на військову службу під час мобілізації. При цьому, державна реєстрація підприємницької діяльності фізичних осібпідприємців не припиняється.

З метою безумовного виконання законодавства в сфері оборони, мобілізації та захисту прав громадян України, які призвані під час мобілізації, постановою Верховної Ради України від 06.05.2014 р. №1238VII «Про додаткові заходи щодо зміцнення обороноздатності та безпеки держави» Генеральному прокурору України доручено перевірити факти звільнення з роботи та відмови у виплаті заробітної плати громадянам, призваним на військову службу в зв’язку з мобілізацією. У разі вчинення керівниками підприємств вищезазначених фактів, військовозобов’язаним необхідно звернутися до регіональних органів прокуратури.

Найбільший український банк ПриватБанк ухвалив рішення скасувати нарахування відсотків за кредитами для позичальників, мобілізованих до лав української армії. Як повідомили в банку, скасування нарахування відсотків діє на час проходження військової служби для клієнтів програм споживчого кредитування, кредитування малого бізнесу та тих, хто користується кредитними лімітами на картках. Також на період мобілізації клієнтів банк не буде нараховувати штрафні санкції за несвоєчасне внесення кредитних платежів за всіма видами кредитних програм.

Щоб скористатися кредитними канікулами, треба звернутися в будьяке відділення банку чи зв’язатися із сервісним центром ПриватБанку. Для підтвердження проходження військової служби клієнтам достатньо надіслати в банк копію військового квитка, у якому зазначено дату мобілізації.

Микола ЛИСАК, військовий комісар Сокальсько-Червоноградського об’єднаного районного військового комісаріату.

Голос Сокальщини на GoogleNews