Цікаво знати

Для самореалізації – потрібна допомога

 У приміщенні Сокальської районної асоціації інвалідів відбулось засідання «круглого столу»: «Діяльність організації: вирішення проблем людей з інвалідністю в районі». В його роботі взяли участь керівник апарату Сокальської райдержадміністрації Марія Христинич, начальник управління праці та соціального захисту населення Сокальської райдержадміністрації Володимир Огінський, директор Сокальського районного центру соціальних служб для сім“ї, дітей та молоді РДА Наталія Хомин, бібліотекар с. Забужжя Світлана Коляда, Сокальський міський голова Богдан Зарічний. Тут вели мову про діяльність Сокальської районної асоціації інвалідів, зокрема, акцентували увагу на послугах, що надає організація, а також ділилися успіхами щодо реалізації проекту «Організація творчого колективу за участі молоді та дітей з особливими потребами на базі Народного дому с. Забужжя», що здійснюється за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках Антикризової гуманітарної програми. 

 
Перед початком «круглого столу», який вела голова асоціації інвалідів Сокальщини Оксана Кононова, присутні оглянули виставку творчих робіт гуртківців. Тут були вишивки, вироби з бісеру, вишиті сорочки, сувеніри та декоративні свічки…
 
Громадська організація Сокальська районна асоціація інвалідів діє вже 15 років. У Центрі реабілітації «Промінь надії» для людей з особливими потребами при асоціації, директором якого є Ірина Гулявська, є новітній тренажерний зал, працюють гуртки ручної роботи, організовують змістовне дозвілля та тренінгинавчання. А нещодавно, завдяки вищезгаданому проекту, асоціація інвалідів розпочала спільну роботу з Народним домом і бібліотекою с. Забужжя: активно залучають дітей та молодь з особливими потребами до спільних виступів на концертах, участі в бібліотечних заходах. Така діяльність дозволяє їм відкрити свої таланти, а також спілкуватись, заводити нові знайомства, що розвиває їхні соціальні навички та покращує психологічний стан.
 
– Люди з інвалідністю – це найбільша меншина у світі, – сказала Оксана Кононова. – На Сокальщині проживає 5087 інвалідів, з них 438 – діти до 18 років з особливими потребами. Проте насправді ця цифра значно більша, бо іноді батьки бояться заявити, що їхні діти мають обмежені фізичні чи розумові можливості. Просто потрібно сприймати дітей, молодь, такими, які вони є. Робити все для того, щоб вони жили активним суспільним життям, не соромились, що мають певні обмеження в здоров’ї. Їм на допомогу прийдуть однодумці з асоціації інвалідів, які прагнуть до самореалізації, спілкування та відстоювання своїх прав як перед владою, так і у суспільстві. Щороку в асоціацію звертається близько 250 осіб з інвалідністю та члени їхніх сімей. 
 
За останні роки асоціація інвалідів випустила декілька брошур, а саме: «Методи роботи для розвитку дітей з особливими потребами», «Інклюзивна освіта для дітей з інвалідністю», «Знай свої права» і примірники Конвенції ООН «Про права інвалідів», які роз“яснюють людям з обмеженими можливостями їхні права на соціальний захист. Далі Оксана Кононова акцентувала увагу на проблемах та потребах людей з особливими потребами та діяльність асоціації інвалідів.
 
Добрим словом під час «круглого столу» згадали волонтера Корпусу Миру Емілі Уатсон, разом з якою написали й отримали USAID SPAGrant та придбали кіоск на місцевому ринку. Нині там проводиться виставка робіт гурткових речей та виробів, які виготовляють люди з особливими потребами, що проживають у Сокальському районі. 
 
Про результати проекту «Організація творчого колективу за участі молоді та дітей з особливими потребами на базі Народного дому с. Забужжя» розповіла бібліотекар Світлана Коляда. Протягом року тут проводили багато заходів – це державні свята, творчі огляди, зустрічі, літературні читання, куди залучали і неповносправних дітей та молодь. З ними працювали директор Народного дому Володимир Мисюта та художній керівник Юлія Мисюта. У рамках проекту було придбано ноутбук, шафу для одягу, столи та крісла для Народного дому. Програма «Бібліоміст» забезпечила сільську бібліотеку трьома комп’ютерами, принтером та сканером. Районна рада профінансувала доступ до мережі Інтернет та постійну оплату за нього. Це дозволило навчати, проводити тренінги для місцевих дітей і молоді, а також для тих, хто має інвалідність. Для них у Народному домі проводилась «Школа лідера». Окрім цього, позитивним результатом є розвиток волонтерства, лідерства та благодійництва серед місцевих школярів. Сокальська районна асоціація інвалідів щиро вдячна учням 811 класів ЗШ ІІІІ ступенів села Забужжя, директором якої є Ігор Гурський, які взяли активну участь у проекті.
 
«Проект завершився. Головне те, що діти здружилися, стали більш життєрадісними та щасливими. Тож будемо продовжувати нашу діяльність у цьому напрямку. Позитивним є те, що в Народному домі створені комфортні умови для відвідувачів та людей з обмежeними можливостями – збудовано зручний пандус, за що щиро дякуємо приватному підприємцю Володимиру Даньчаку», – підкреслила бібліотекар Світлана Коляда. 
 
Нещодавно пані Світлана спільно із Сокальською районною асоціацією інвалідів написала новий проект, який має назву «Промінь надії». Його визнали одним з кращих. І нині діти чекають на його фінансування за програмою «Бібліоміст». 
 
Про реалізацію Конвенції ООН «Про права інвалідів» та обласної і районної комплексних програм соціального захисту та реабілітації інвалідів на 20112014 рр. доповіла начальник апарату РДА Марія Христинич:
 
– За останні роки робота районної асоціації інвалідів активізувалась і стала цікавою. Тут не чекають забезпечення та асигнувать від державного та районного бюджетів, а завдяки творчості, обізнаності, вмінню шукати і знаходити, беруть активну участь у міжнародних проектах. Асоціація працює на громадських засадах, але виконує велику державницьку місію. З боку виконавчої влади є підтримка та розуміння потреб та проблем людей з обмеженими можливостями. У районі діє комплексна програма соціального захисту та реабілітації інвалідів, яка реалізується упродовж 20112014 років. У регіоні люди з інвалідністю складають п“яту частину від усіх мешканців, з них 3466 – інваліди загального захворювання, 371 – трудового каліцтва, 44 – військової служби, 10 – державної служби, 28 – інваліди внаслідок аварії на ЧАЕС, 213 – інваліди з дитинства, 89 – інваліди війни, 438 осіб – дітиінваліди. Районна асоціація інвалідів та реабілітаційний центр «Промінь надії» охоплює саме їх. 
 
Керівник апарату РДА Марія Христинич детально проаналізувала, що зроблено в районі для реалізації конвенції «Про права інвалідів». Зокрема, відзначила, що в цьому році інваліди краще забезпечені індивідуальними засобами реабілітації. Проте є проблеми з санаторнокурортним лікуванням. Адже зі 180 бажаючих поправити своє здоров“я, лише 9 осіб отримали путівки, 180 інвалідів – скерували на виготовлення безкоштовних протезноортопедичних виробів. 
 
Люди з обмеженими можливостями беруть участь у суспільнополітичному житті району, зокрема, у громадській раді та комісіях, які працюють при РДА. Вони інформовані про суспільнополітичне і культурнопросвітницьке життя міста. 
 
Зроблено в центральній частині міста пониження бордюр, у школі №2 за рахунок бюджету та внесків благочинників встановили пандус. Є він тепер і у шести торгових закладах міста та в аптеці «Аніс». 
 
М. Христинич також розповіла про програми, які скеровані на соціальний захист громадян і фінансуються з районного бюджету. Це програма санаторнокурортного лікування дітей, хворих на ДЦП, та надання щомісячної адресної грошової допомоги, що є частковим відшкодуванням вартості житловокомунальних послуг, сім“ям, в яких проживає двоє та більше інвалідів I та II груп, дітейінвалідів, одиноким інвалідам I та II групи, інвалідам по зору I та II групи.
 
– Навіть в Америці чи в Англії людина, яка має проблеми зі здоров’ям, живе нелегко психологічно і фізично, – зазначив Сокальський міський голова Богдан Зарічний. – На жаль, наша держава на значно нижчому економічному розвитку. Ми – бідне суспільство, і становище інвалідів цим фактором посилюється. Нині чимало громадян, через нелегкий матеріальний стан, у відчаї. Разом з тим, багато людей із обмеженими можливостями не розчаровуються у житті, а знаходять можливіcть розв’язати свої проблеми і є повноцінними членами нашого суспільства. Він подякував Оксані Кононовій, Ірині Гулявській та Любові Штикало за роботу, яку вони проводять, бо не тільки зреалізували себе, але й допомагають це зробити людям з обмеженими фізичними можливостями. 
 
Сокаль – місто районного підпорядкування, тож не має коштів для реалізації багатьох соціальних проектів. Проте Сокальська міська рада дбає про доступність міста для потреб мaломобільних груп населення. Цього року понизили 14 бордюрів по вулиці Шептицького і пішохідний перехід біля старої автостанції, аби люди з інвалідністю безперешкодно могли потрапити туди. «Ми намагаємось допомагати усім людям з обмеженими можливостями, які до нас звертаються, бо вважаю, що вони повинні мати всесторонню підтримку», – сказав Богдан Зарічний. 
 
Начальник управління праці та соціального захисту населення РДА Володимир Огінський вів мову про соціальний захист неповноправних людей, зокрема, про необхідність встановлення пандусів у людних місцях, забезпечення засобами реабілітації. Він відзначив, що в цьому році зросли соціальні виплати. До того ж видатки на неповносправних проти минулих років збільшилися в 10 разів.
 
Присутні торкнулися й наболілої проблеми – перевезення інвалідів. У Сокалі це вдалося трохи врегулювати, проте в інших населених пунктах району – ні. Хоча проводиться активна інформаційнороз“яснювальна робота. 
 
Думками щодо співпраці з районною асоціацією інвалідів поділилася директор ЦСССМ Наталія Хомин. 
 
З цікавістю присутні слухали керівника волонтерів у районній асоціації інвалідів Ірину Іванюк, яка розповіла про програму «Допоможи іншому – стань приятелем», мета якої сприяти соціальній інтеграції дітей та молоді з обмеженими можливостями, яка проводилася за фінансової підтримки Карпатського фонду, Сканфонду та мережі нідерландських благодійних фондів для Центральної та Східної Європи. Було створено 10 пар приятелів. У кожній парі один – з певними вадами здоров’я, інший – без них. Волонтери, а це школярі з Забужжя та Сокаля, пройшли навчання. Разом з приятелями вони весело проводили час, ходили на прогулянки, їздили до Львова в аквапарк та цирк, займалися в тренажерному залі, брали участь в спортивних змаганнях. Проект успішно реалізований і нині розпочався його другий тур, який має назву: «Рука приятеля – завжди поруч». Тепер більше уваги приділяють гурткам ручної роботи. Діти спільно проводять час, виготовляють свої вироби, які спільно виставляють на виставках у м. Сокаль та в інших містах. 
 
– Волонтери – це потужна сила, – каже пані Ірина. – Бо сучасна молодь – це майбутнє нашої країни. І важливо виховувати в них розуміння та прийняття своїх ровесників з певними розумовими чи фізичними вадами, які дійсно помітні. Ми намагаємось максимально залучити неповносправних дітей і молодь до суспільного життя, проводимо багато тренінгів, зустрічей. Кожен з нас може змінити світ на краще, треба лише цього хотіти.
 
Учасники «круглого столу» обговорили основні проблеми та нужди людей з особливими потребами, перспективи розвитку Сокальської асоціації інвалідів та накреслили наступні кроки співпраці влади й громадської організації. Діяльність Сокальської районної асоціації інвалідів доводить, що люди з обмеженими фізичними і розумовими можливостями здатні бути повноцінними членами суспільства, незважаючи на свої вади. Їм для цього потрібна стороння допомога, аби самореалізуватися у житті, розуміння і підтримка людей, які їх оточують. 
 
Любов ПУЗИЧ.

Голос Сокальщини на GoogleNews