Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

Ерозія шийки матки: пам’ятка пацієнтки

Ерозія шийки матки

Серйозна хвороба чи все-таки варіант норми?

Ерозія шийки матки — один з найбільш «популярних» діагнозів, які надавати лікарі-гінекологи. У кожної другої жінки репродуктивного віку рано або пізно виявляється ерозія — або більш нової класифікації, ектопія. При цьому в міжнародній класифікації захворювань цього діагнозу немає, а за межами пострадянського простору ектопія шийки матки вважається варіантом норми.

Що таке ерозія шийки матки?

Ерозія або ектопія — особливе положення слизових оболонок матки. Всього в жіночому організмі дві такі оболонки: зовнішня закриває шийку матки з «зовнішньої» сторони, від входу до піхви, захищаючи від інфекція і механічних пошкоджень. А внутрішня оболонка, що складається з циліндричного епітелію, розташована в межах шийки матки, і головна її функція — виробництво певного секрету, який також виконує захисну функцію.

У нормі стик цих двох оболонок не повинен бути видний, але часто він зміщується на зовнішню частину шийки матки. Зовні такий стік і справді нагадує ерозію: ділянки епітелію яскравого кольору на відносно блідою поверхні шийки матки. Як вже згадувалося, подібні особливості будови характерні приблизно для кожної другої жінки, і часто після 40 років «вирівнюються». Проте лікарі рекомендують спостерігати за станом шийки матки.

В яких випадках ерозія може бути небезпечна?

У нормі ектопія шийки матки ніяк себе не проявляє і виявити її можна лише під час гінекологічного огляду. Однак якщо жінка жаліється на виділення з піхви, що супроводжуються печінням або будь-яким іншим відчуттям, що викликають дискомфорт, слід якомога швидше звернути до лікаря — мова може йти про запальний процес, що розвивається в області стику. Ще один привід звернути за медичною допомогою — значний розмір ектопії.

Може ерозія стати причиною раку шийки матки?

Поширена думка, що «незалікована» ектопія може в підсумку привести до розвитку раку шийки матки, обумовлене особливості трансформації, які відбуваються з цією областю жіночого організму після 40 років. З плином часу за рахунок росткових (або резервних) частина клітин епітелію, на якому відбувається ектопія, заміщається багатошаровим плоским. Ця зона називається зоною трансформації, і саме на ній з’являється до 90% всіх випадків раку шийки матки. Саме цей факт і дозволяв лікарям і вченим довгий годину припускати, що ектопія і рак шийки матки пов’язані безпосередньо. Проте все більше досліджень підтверджують, що причиною виникнення захворювання в переважній більшості випадків є вірус папіломи людини. Тому, незалежно від того, є у вас ерозія шийки матки чи ні, треба регулярно (не рідше одного разу в рік) складати відповідні мазки і проходити дослідження, щоб вчасно виявити змінені клітини.

Коли ерозію варто лікувати?

У тому випадку, якщо виявлений запальний процес. Лікар, виявивши ектопію, повинен взяти мазки на флору, а також на віруси папіломи людини високого онкогенного ризику. Якщо результати позитивні, необхідно спершу провести антивірусну терапію, а потім вже ставити питання про припіканні.

Який спосіб припікання краще?

На сьогоднішній день використовується три основних способи припікання: за допомогою рідкого азоту, струму і лазером. Також може використовуватися радіохвильова хірургія. Якщо жінка перебуває в дітородному віці і планує народження дитини, використовується припікання з допомогою рідкого азоту або радіохвильова хірургія — в іншому випадку висока ймовірність рубцевої тканини, яка під час пологів може призвести до появи розривів.

Між тім, найбільш ефективним способом, який дозволяє повністю прибрати онкогенні клітини, лікарі вважають саме радіохвильової хірургії.
Але лікарі нагадують: ерозія шийки матки — це варіант норми, і без серйозних показань (запального процесу, наявності небезпечних штамів вірусу папіломи людини або змінених онкогенних клітин) не варто чіпати.

Exit mobile version