Головна / Цікаво знати / Якщо ви працювали у Польщі…

Якщо ви працювали у Польщі…

1 січня 2014 року набрала чинності Угода між Україною та Республікою Польща про соціальне забезпечення, вчинена 18 травня 2012 року та ратифікована Законом України №458-VІІ від 5 вересня 2013 року.

В основу зазначеної Угоди покладено пропорційний принцип, за яким кожна договірна сторона призначає та виплачує пенсію за відповідний страховий (трудовий) стаж, набутий на її території. Водночас для встановлення права на пенсію, у разі необхідності, може бути врахований страховий стаж, набутий на території іншої договірної сторони (в тому числі страховий стаж, набутий до набрання чинності Угодою).

Так, право на пенсію за віком згідно із законодавством України виникає за наявності не менше 15 років страхового стажу. В разі нестачі українського стажу, для встановлення права на пенсійне забезпечення може бути врахований страховий стаж, набутий на території Польщі, за умови підтвердження останнього компетентними органами польської сторони. В такому випадку сторона, що призначає пенсію, підраховує теоретичний розмір пенсії з урахуванням всього страхового стажу, набутого особою на території обох країн, враховуючи для розрахунку заробітну плату, отриману відповідно до її законодавства. На основі теоретичного розміру визначається дійсний розмір пенсії, на підставі пропорції страхового стажу, набутого згідно з її законодавством, до суми загального набутого страхового стажу.

Якщо відповідно до законодавства однієї із договірних сторін право на пенсійне забезпечення виникає без урахування страхового стажу, набутого відповідно до законодавства іншої договірної сторони, компетентна установа визначає право на пенсію та її розмір виключно на підставі страхового стажу, набутого згідно з її законодавством.

Заяви, оскарження рішення, звернення, подані до компетентного органу однієї договірної сторони, вважаються поданими у ці самі терміни до компетентного органу іншої договірної сторони. Документи та письмові заяви будь-якого типу, необхідні для застосування Угоди, не вимагають легалізації дипломатичними та консульськими установами.

Механізм реалізації Угоди визначено Адміністративним договором щодо застосування Угоди між Україною та Республікою Польща про соціальне забезпечення.

Богдана БАЛАШОВА,
начальник відділу пенсійного забезпечення
Управління Пенсійного фонду України в Сокальському районі.

Голос Сокальщини на GoogleNews

Про Андрій Гаврилюк

Залишити відповідь

Ваша поштова адреса не опублікується. Необхідні поля позначено *

*

4 × 2 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

закрити

Ми виявили що ви користуєтеся Ad Blocker!

Для того щоб ми були незалежними потрібно так мало - відображати рекламу!