В газеті «Голос з-над Бугу» №1-2 (2 січня 2014 р.) була надрукована світлина з 1937 р. На ній – націоналісти, хлопці-активісти національного опору із Сокальщини. Фото подала в редакцію п. Марія Омелян, з надією, що жителі Сокальщини впізнають хлопців, щоб у такий спосіб оживити фотографію далеких тридцятих років минулого століття, донести до наших краян невідомі сторінки історії. На цій світлині їй вдалося розпізнати декількох патріотів: Еміліяна Омеляна з Волиці-Комарева, Мельника з с. Корчин, його односельчанина Василя Барана на псевдо «Батько», «Ефест». Це добрі наміри і їх варто підтримати. Я теж долучився до пошукової роботи. І ось у ІІ томі історико-мемуарного збірника «Надбужанщина» (ст. 124) віднайшов ідентичний знімок. Правда, на відміну від року, який подає п. Марія, ця світлина датується 12 липня 1938 р. На ній вказані прізвища ще чотирьох активістів. Перший справа в другому ряду – Худик, стоять зліва: НН, Роман Михалюк «Робінзон», «Дума» – учасник похідних груп на Схід, родом з с. Боб'ятин, який загинув в 1943 р. в м. Умань, поблизу Софіївського парку, від рук гестапо. Він був членом Проводу уманської округи. Далі – Василь Хмара – станичний Боб'ятина, загинув 19.07.1945 р. під час облави загону військ НКВД, Володимир Коханьчук з Горбкова – член Проводу ОУН Уманщини, розстріляний разом з Р. Михалюком весною 1943 р. в м. Умань.
На світлині псевдо Барана зазначено як «Гефайст», а не «Ефест», як подає п. Марія. А ще є відомості про Василя Барана в статті краєзнавця Богдана Нечая (див. «Голос з-над Бугу» за 12-18 січня 2012 р.), де сказано, що «другу сотню на Сокальщині було доручено створити організаційно-мобілізаційному керівникові референтури Сокальщини Василеві Барану («Гефайсту», уродженцю с. Поздимир Радехівського району)». Як бачимо, тут чітко означено і пост українського повстанця. В поданні ж Марії Омелян він родом з Корчина, а тут – з с. Поздимир. Треба шукати сліди цих героїв, що на світлині, і в сусідній Радехівщині.
Але як би там не було, вже розпізнано 7 осіб з фото, залишилося ще десять. Давайте докладемо спільних зусиль, щоб повернути імена наших героїв Сокальщині.
Володимир ПОЛЯНЧУК,
вчитель, с. Боб'ятин.