При величезній кількості збудників, різноманітності спричинюваних ними клінічних ознак далеко не завжди навіть при найдетальнішому обстеженні хворого вдається встановити збудника, що обумовлюється захворюваннями верхніх дихальних шляхів. В нашій країні так традиційно склалося, що до гострого респіраторного захворювання включаються респіраторні хвороби вірусного та не вірусного походження.
Причиною ГРЗ можуть бути різноманітні віруси (понад 200) легіонери, менінгококи, стрептококи, стафілококи, рикетсії, мікоплазма, хламідії та ін. Однак традиційно ми розуміємо під ГРЗ захворювання верхніх дихальних шляхів, що спричинені не вірусним збудником. Особливістю цих захворювань є те, що в більшості випадків вони передаються повітрянокрапельним шляхом і характеризуються різною інтоксикацією, симптомами ураження носа, гортані та дихальних шляхів.
Джерелом інфекції, як правило, є хвора людина і вірусоносій. Найбільше хворі заражаються в останні дні інкубаційного періоду і в перші три дні хвороби. Є ГРВЗ, якими хворіють протягом усього року, при інших із значним підвищенням в осінньозимовий період, а при грипі А, В у вигляді інфекції з бурхливим розвитком протягом 12 місяців хворіє 30-50 відсотків населення.
ГРВЗ – одна з найскладніших проблем медицини. Вплив їх на здоров’я людини неможливо встановити, а соціальноекономічні збитки від епідемії величезні. На грип та гострі респіраторні інфекції в Україні щороку хворіє до 1015 млн. осіб, а помирає від хвороби за орієнтовними підрахунками майже 7 тисяч. За десять місяців ц. р. на Сокальщині зареєстровано 9,6 тис. хворих на ГРЗ та 3 хворих на грип (за аналогічний період минулого року хворих на ГРЗ було 7,6 тис.). Ці захворювання характеризуються швидким розвитком основних симптомів. З перших годин захворювання переважають явища загального токсикозу: лихоманка, головний біль, біль в м’язах, суглобах, органах, млявість, загальна слабкість. Швидко зростає температура, спостерігаються явища запалення верхніх дихальних шляхів нежить, кашель, біль у горлі та грудях. Але страшні не сам грип та ГРВ, а їх ускладнення. При всіх ГРВІ основними симптомами вже з першого дня є місцеве ураження і катаральні прояви, тому у міжепідемічний період діагностуються як ГРЗ. В час епідемії поставити діагноз набагато простіше. Але аж ніяк не вартує звертатися до такої області медицини, як урология .
Рекомендації щодо запобігання, поширення, інфікування: якщо кашляєте або чхаєте, необхідно прикривати рот хустинкою, яку після використання потрібно викинути у сміття; необхідно часто мити руки з милом, особливо після того, як кашляєте або чхаєте; ефективним є протирання рук вологими спиртовими серветками; намагайтесь не торкатися очей, носа, рота; постійно провітрюйте приміщення та проводьте вологе прибирання. Одним з важливих способів профілактики грипу є регулювання вологості повітря в приміщенні. Максимальна інактивація вірусу грипу відбувається при вологості повітря більше 50%. Якщо в сім’ї є хворий на грип необхідно: ізолювати його в окрему кімнату, обмежити до нього доступ, під час спілкування з хворим необхідно одягати маску, яку треба міняти кожні 4 години, після спілкування з хворим потрібно швидко і ретельно вимити руки з милом, прочистити носові ходи, прополоскати рот перевареною водою. У хворого на грип повинен бути окремий посуд, рушник, засоби особистої гігієни.
В умовах загрози епідемії грипу лише хіміопрофілактика разом з вакцинацією зможуть стати провідним фактором стримування розвитку епідемії. Тож бережіть своє і здоров’я оточуючих вас людей!
Ярослав ВОРОНА,
лікарі-нфекціоніст.