Цікаво знати

Як сон може захистити нас від хвороби Альцгеймера?

Регулярний брак сну підвищує ризик розвитку хвороби Альцгеймера в 1,5 рази! Розповідаємо, як визначити, що ви спите менше, ніж потрібно — навіть якщо вам здається, що все в порядку

На забезпечення роботи мозку витрачається п’ята частина всієї енергії нашого організму — не дивно, що така інтенсивна робота призводить до утворення свого роду «відходів», деякі з яких можуть бути токсичними. Одним з таких «відходів» є амілоїдний білок, надлишок якого дослідники вважають основною причиною хвороби Альцгеймера.

На щастя, природа подбала про своєчасної утилізації» небезпечного відходу: білок, які протягом дня накопичується в просторі між клітинами мозку, руйнується під час нічного відпочинку. Повноцінний сон дійсно необхідний для нашого здоров’я: не тільки наше тіло, а й мозок потребують тривалого, глибокого відпочинку. Дослідження, проведене фахівцями з Уппсальського університету (Швеція) підтвердило: у людей, які регулярно недосипають, ризик розвитку хвороби Альцгеймера зростає в 1,5 рази. Серед інших наслідків нестачі сну — більш швидке зменшення об єму мозку і особливо тих її галузей, які відповідають за когнітивні здібності, зниження концентрації та погіршення пам’яті.

 

Як захистити свій мозок і свій сон?

Якщо у вас є труднощі з засинанням або ви прокидаєтеся вночі і довго не можете заснути знову, якість вашого відпочинку знижується. Велика частина сну проходить в швидкій фазі, не занурюється у фазу глибокого сну на достатній час, щоб мозок дійсно «відбудувався». Ми підібрали кілька рекомендацій, які допоможуть налагодити сон і підтримати здоров’я мозку.

Гуляйте вранці

Природнє сонячне світло — регулятор наших циркадних ритмів. Якщо вранці ми отримуємо заряд сонячного світла, припиняється вироблення гормону мелатоніну, наші біологічні годинники «переналаштовуються», а ми самі отримуємо заряд бадьорості та енергії. Якщо у вас немає можливості здійснювати повноцінну прогулянку, постарайтеся вийти з приміщення хоча б на 15 хвилин — наприклад, щоб купити стаканчик кави або корисний йогурт для іншого сніданку.

Спіть в темряві

Чим менше світла в нашій спальні ввечері і вночі, тим простіше нашим внутрішнім годинником налаштуватися на нічний відпочинок: поступове зменшення освітлення ввечері дає сигнал нашому організму починати вироблення мелатоніну, який і допомагає нам легко засинати ввечері і міцно спати всю ніч. Не бороніть цього процесу, приберіть із спальні всі джерела світла і особливо — мобільник, ноутбук та інші гаджети.

Приймайте теплий душ або ванну перед сном

Зниження температури тіла, яке відбувається кожен вечір і досягає свого максимуму під час нічного сну — ще один механізм, який викликає відчуття сонливості і допомагає нам заснути. Ми можемо трохи підсилити ефект, просто прийнявши теплий душ або ванну перед сном: короткочасне підвищення температури за рахунок теплої (але не гарячої!) води швидко проходити, тіло охолоджується і нас долає сонливість.

Займайтеся спортом

Регулярні фізичні вправи допомагають знизити стрес, що в свою чергу зміцнює сон і допомагає нам краще відпочивати вночі. Так що не нехтуйте ранковою зарядкою, регулярно гуляйте, а також не забувайте час від часу переривати роботу, щоб зробити невеличку гімнастику.

Голос Сокальщини на GoogleNews