Цікаво знати

IT трансформація Митниці: оновлені системи управління ризиками та митного оформлення (АСУР 2.0 та АСМО 2.0) інтегровано з системою NCTS

Функціонал оновлених систем управління ризиками та митного оформлення (АСУР 2.0 та АСМО 2.0) інтегрований з системою NCTS та проходить тестування взаємодії з NCTS. Про це повідомив Євгеній Єнтіс, заступник голови Держмитслужби з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації. 

За його словами, декларації, які зараз подаються до NCTS, оформляються у діючій нині системі «Інспектор» (аналіз ризиків з наступним завершенням виконання митних формальностей), однак у тестовому режимі дублюються в оновлених системах – для відпрацювання пілоту, який планується запустити найближчими днями.

NCTS – технологія, яка лежить в основі європейської Конвенції про процедуру спільного транзиту. 17 березня 2021 Україна розпочала етап Національного застосування NCTS, який є необхідним етапом підготовки до міжнародного застосування системи.

Євгеній Єнтіс наголосив, що АСУР 2.0 та АСМО 2.0 перебувають у дослідній експлуатації, і зараз одночасно відбуваються 2 процеси: їх випробування профільними департаментами Держмитслужби та пілотування їх роботи із деклараціями NCTS (T1UA).

Їх розробка, а також процес підготовки до приєднання до Конвенції про процедуру спільного транзиту, відбувається за підтримки Програми ЄС з підтримки управління державними фінансами (EU4PFM). Європейські експерти наголошують, що системи, засновані на ІТ рішеннях, мають постійно оновлюватися.

Як уже повідомлялося, очікується, що оновлена автоматизована система управління ризиками (АСУР 2.0) дозволить перевести значну частину даних з паперу в цифру, а процесів – з режиму офф-лайн в он-лайн, а також одразу зрозуміти джерела ризику, які призвели до генерації митних формальностей, швидко оцінити ефективність роботи профілів ризиків, у разі необхідності – оперативно оновити профіль або призупинити його дію. 8 квітня розпочато її випробування профільними департаментами Держмитслужби.

Щодо оновленої системи митного оформлення, то в режимі тестування АСМО 2.0 отримує декларацію із системи NCTS та надає можливість фіксувати виконання митних формальностей та завершувати контроль.

Як відомо, реформа Митниці передбачає запровадження нових ІТ рішень для модернізації сервісів та процесів її роботи – ІТ трансформацію. IT трансформація Митниці передбачає 6 головних напрямків: «Єдине вікно», «Митний контроль і оформлення», «Публічна звітність і аналітика»,  «Розумний пункт пропуску», «Кібербезпека», «Гармонізація з ЄС». Ці напрямки є також складовими проекту «е-Митниця» – одного з проектів цифровізації, передбачених Постановою Кабінету Міністрів. Реалізувати їх передбачається до кінця 2022 року.

Запровадження систем АСУР 2.0 та АСМО 2.0 на зміну діючій автоматизованій системі митного оформлення «Інспектор» (АСМО) та інтегрованій в неї автоматизованій системі аналізу та управління ризиками (АСУР) заплановано за напрямком «Митний контроль і оформлення». Напрямок «Гармонізація з ЄС» передбачає забезпечення застосування транзитної системи NCTS на національному та міжнародному рівні.

 

Голос Сокальщини на GoogleNews