Так що ж є причиною появи печії при вагітності, як позбутися від неї? Відповіді на ці запитання Ви прочитаєте нижче.
Причини печії
1. Зазвичай причиною печії є викид шлункового соку прямо в стравохід, від чого дуже чутливі стінки стравоходу дратуються, і ви відчуваєте печіння.
2. Також буває, що ця ж сама кислота може виділятися з-за того, що деякі внутрішні органи були здавлені. Тому ви могли відчувати печію при згинанні, наприклад, коли качали прес.
3. Зайва вага теж може бути причиною печії, так як він може тиснути на внутрішні органи. При вагітності це може бути плід, який активно зростає. Не дарма печією жінки починають страждати на другому, третьому семестрі. Набагато рідше печія буває на ранніх термінах.
Насправді, кожна людина захищений від небажаного попадання кислоти в непотрібні місця. Цю функцію захисту здійснює клапан, який називається сфінктер, тому не кожна жінка може страждати печією під час вагітності. Справа в тому, що гормон прогестерон, який є дуже важливим в період вагітності, розслабляє всі м’язи в організмі жінки, включаючи той самий сфінктер. В такому стані він не може затискати стравохід, тому шлунковий сік може просто вливатися туди. Також хорошою захисту сфинктеру заважає постійний тиск матки, внаслідок чого збільшується внутрішньочеревний тиск. Зазвичай, це починається з двадцять п’ятого тижня вагітності.
Також причиною може бути занадто високий рівень деяких гормонів, які можуть впливати на час, який необхідно для хорошого травлення. Побічним ефектом може бути уповільнення м’язових скорочень, які допомагають рухатися їжі по стравоходу. Ці зміни, звичайно ж, впливають на травний процес, відповідно розщеплення їжі сповільнюється. Час травного процесу збільшується, тому іноді виникають розлади шлунку і печія.
Поява печії можливо після прийому їжі. Особливо якщо ця їжа була гострою або дуже жирною. Скільки буде тривати печія, кілька годин або кілька хвилин, залежить від Вашого організму, це є дуже індивідуальним. Безліч вагітних стверджують, що печія у них з’являється досить регулярно, часто трапляється в незалежності від того, їли вони щось або пили. Часто також печія приходить до вагітних в положенні лежачи, тому багатьом жінкам доводиться спати в майже сидячому положенні.
Лікування печії
При виникненні болючою і пекучої печії, Вам можуть допомогти медикаментозні препарати, які називаються «невсасывающиеся антациди». Ці препарати хороші тим, що вони допомагають через 1-2 хвилини і не всмоктуються в кров. В шлунку вони поглинають і відразу ж нейтралізують соляну кислоту, потім обволікають ніжні стінки шлунка, таким чином, печія проходить. До таких препаратів належать Маалокс, Ренні, Тальцид, Альмагель. Варто зауважити те, що з іншими препаратами їх приймати не варто, так як вони поглинають і інші речовини крім соляної кислоти.
У цих препаратів існує мінус, вони створюють іншу проблему, і це запор. Але на щастя, у більшості препаратів вже немає такої проблеми. Наприклад, таблетки Ренні. У їх складі крім карбонату кальцію присутні карбонат магнію, а справа в тому, що магнію притаманне послаблюючу дію. Ще магній сприяє виникненню слизу в шлунку, і це допомагає протистояти неприємного впливу кислоти. Також ці таблетки хороші тим, що вони нейтралізують нудоту, метеоризм (здуття), відрижку. Але, не дивлячись на всі плюси цих препаратів, світові гінекологи кажуть, що їх використовувати все ж не варто, так як магній, який міститься у всіх препаратах такого типу, має здатність впливати на плід і його розвиток.
Також існують препарати, які містять нітрат вісмуту. Наприклад, Вікалін. Інформації про те, що цей препарат несприятливо впливає на розвиток плоду, недостатньо. У період вагітності від цих препаратів слід відмовитися.
У будь-якому випадку, призначати лікарські препарати Вам повинен лікар. Він підбере найбільш підходящий медикамент і призначить потрібну дозування.
Звичайно ж, нікому не хочеться приймати якісь лікарські препарати під час вагітності. Тому багато майбутні мами користуються таким способом, як харчова сода від печії під час вагітності. Але цей спосіб не є таким простим, як може здатися на перший погляд. При попаданні соди в шлунок, вона починає взаємодіяти з шлунковим соком. В результаті реакції утворюється вуглекислота, яка викликає нові порції соляної кислоти, в результаті чого печія починається знову і навіть стає ще сильнішою. Також сода без проблем всмоктується в кров, з-за чого порушується кислотно-лужний баланс. Це може викликати посилення набряків, яких, особливо в другій половині вагітності, більш ніж достатньо.
Поради з народу
Якщо Вас замучила печія, але приймати ліки Ви не хочете, то допомогти Вам зможе народна медицина. Представляємо Вам добірку народних рецептів для боротьби з печією:
Верес звичайний
Заваріть 15 р. вересу на 0,5 л. води.
Проваріть 2-3 хвилини.
Потрібно дати настоятися.
Пити по 3-4 рази на день по 1 столовій ложці.
Золототисячник звичайний
Залийте 10 р. золототисячника звичайного 200 мл окропу.
Дайте настоятися 2-3 години.
Процідіть і пийте по 1 столовій ложці 3-4 рази на день за 30 хвилин до прийому їжі.
Якщо у Вас тривала печія.
Допомогти Вам зможе прийом по 1/3 чайної ложки, 3-4 рази в день порошку кореневища аїру.
Але навіть перед застосуванням народних рецептів слід запитати думку лікаря.
Важливо знати, що печія ніяк не впливає на стан і розвиток Вашого малюка. По цьому, якщо печія не дуже сильна, і Ви можете обійтися без будь-яких лікарських препаратів, то зробіть це. Але бувають випадки, що це реально неможливо, так як печія може бути дуже сильною або навіть з болями. Тому спробуйте такі кошти, можливо, якийсь з них підійде і Вам і врятує Вас від мук: молоко, мигдаль, насіннячка, огірки свіжі, морква, мінеральна вода або навіть звичаю жувальна гумка.
Чи можна запобігти печію під час вагітності?
1. По можливості уникайте прийому спазмолітиків, тому що вони розслаблюють сфінктер стравоходу, із-за чого виникає печія. Також такий вплив маю деякі трави, наприклад, м’ята. Також розслаблюють сфінктер смажені, жирні продукти, шоколад.
2. Намагайтеся не переїдати, так як зайва вага, який Ви набрали під час вагітності, теж сприяє появі печії.
3. Харчуватися потрібно маленькими порціями, тобто дрібно. Їжте 5-6 разів на день з перервами 1,5-2 години.
4. Ретельно пережовуйте їжу, не поспішайте, їжте повільно.
5. Їжте молоко, сир, вершки, сметану, рибу і нежирне відварне м’ясо, парові омлети, вершкове і рослинне масло, білий (краще трошки черствий) хліб.
6. Овочеві гарніри і страви потрібно їсти у вареному або протертому вигляді. Фрукти бажано запікайте.
7. У Вашому раціоні обов’язково повинен бути присутнім розпарений чорнослив і варений буряк. Це допоможе Вам уникнути запорів і тим самим зменшить ймовірність появи печії. Так як з-за будь-якого напруження підвищується внутрішньочеревний тиск, закидається в стравохід шлункова кислота.
8. Варто утримуватися від таких продуктів як: жирне, смажене, копчене, гострі приправи і соуси, кислих соків і компотів з фруктів, овочів, які містять грубу клітковину (редис, редька, цибуля, часник, білокачанна капуста), грибів, які важко перетравлюються, горіхів, помідорів, оцту, гірчиці, чорного хліба, шоколаду, чорного чаю та кави, апельсинів. Виключіть тугоплавкі тваринні жири (баранячий, гусячий).
9. Звичайно ж, потрібно відмовитися від куріння і алкоголю. По-перше, тому що Ви вагітні, а по-друге, тому що це теж викликає печію.
10. За 3-4 години до сну нічого не їжте. Вечеря повинна бути легким, без м’яса.
11. Не лягайте відразу ж після прийому їжі, походіть або посидьте 15-20 хвилин. Це допоможе їжі швидше покинути шлунок.
12. Якщо Ви займаєтеся фізкультурою, то краще уникати вправ з сильним напругою преса або глибокими нахилами. Також стежте за своїм становищем.
13. Сидите завжди прямо, так як неправильна постава і сутулість збільшують тиск на живіт, з-за чого з’являється печія.
14. При ходьбі намагайтеся ходити прямо.
15. Якщо немає ніяких протипоказань, то спробуйте спати з високо піднятою подушкою.
16. Якщо Ви відчуваєте, що печія посилюється в горизонтальному положенні, то встаньте, походіть по кімнаті, з’їжте несолодке печиво, випийте прохолодною не газованої води.
17. Звертайте увагу на одяг, вона не повинна здавлювати Ваше тіло.
18. У день слід приймати потрібну кількість води для організму, але робити це потрібно не під час їжі, а в проміжках.
Якщо нічого не допомагає
Якщо Ви перепробували всі можливі варіанти боротьби проти печії, але Вам нічого не допомагає, то в цій ситуації потрібно звертатися до лікаря. Можливо, печія пройде лише після пологів і Вам доведеться терпіти і чекати. Також це може бути сигналом захворювання печінки або органів травлення, які можуть траплятися у вагітних.
Обов’язково пройдіть обстеження у гастроентеролога.
На завершення, хочемо побажати Вам удачі і терпіння. Головне не забувайте, що всі спогади про муки і неприємних відчуттях відразу ж зникнуть, коли Ви вперше візьмете на руки свого малюка!