Цікаво знати

Як дівчині зробити кар’єру в IT

Я дев'ять років працювала і розвивалася в одній компанії – повідомляє Алія Ракімгулова, віце-президент Acronis.ru. І якщо судити по ній, то гендерної проблеми в IT немає. При тому, що Acronis — міжнародний бізнес зі штатом майже 700 осіб. Якщо жінок у нас де-то і менше, то це в відділі розробки. Трохи більше їх серед тестувальників, гендерне співвідношення у відділі техпідтримки — приблизно 40/60. Все це компенсується великою кількістю дівчат, зайнятих у продажу, PR і маркетингу. Звичайно, далеко не скрізь справи йдуть так — що в Росії, що за кордоном: в деяких IT-компаніях працюють переважно чоловіки. Мені здається, що причина цієї переваги не в самій галузі — швидше в освітній системі і в те виховання, яке нам давали.

Наприклад, у моїй гімназії класи в певний момент розділили за профілями. У фізико-математичний клас пішли майже одні хлопчики, які потім, природно, надійшли в технічні вузи. У гуманітарному класі виявилися в основному дівчата. У підсумку в технічних вузах зазвичай три-чотири дівчини на групу, і не дивно, що на виході у нас менше фахівців-жінок. Особисто мені пощастило з тим, що у мене був хіміко-біологічний клас з більш гармонійним набором предметів. Взагалі ж змушувати дітей приймати серйозне рішення про те, який ухил і фактично яку професію обрати, в 13-14 років рано.

Я проти того, щоб штучно наганяти дівчат в IT-індустрію. Хоча б тому, що ми поки не випускаємо потрібної кількості фахівців. У всіх мають бути рівні можливості: хедхантери повинні думати про здібностях і знаннях людини, а не про те, скільки ще жінок набрати.

Як уникнути дискримінації

Моїм першим місцем роботи в Acronis був відділ техпідтримки в Новосибірську.

Дівчат там було всього п'ять на команду з 25 осіб. Більшість з них займалися менш технічними завданнями: комунікацією з відділом продажів або передпродажним питаннями. Чимось дійсно складним займалися тільки хлопці. При цьому я не пам'ятаю, щоб хтось нав'язував нам обов'язки, — це був свідомий вибір кожної. Я для себе вирішила, що хочу бути нарівні з усіма, і намагалася братися за все. В цілому, мені здається, що жінкам в IT треба більше проявляти ініціативу. Ніхто не приходить і не каже: «Ти дівчина і будеш робити щось просте», — ми самі обираємо таку кар'єру. Наприклад, на блозі http://natalka.pp.ua виможете прочитати про ще один приклад, як жінка самостійно досягає успіхів у сфері IT. з прикладами ви дізнаєтеся багато цікавого, як розпочати кар'єру, як користуватися сервісами в інтернеті щодо пошуку своєї ніші.

Сама я ніколи не стикалася з дискримінацією на роботі, тому що всі мої начальники бачили в мені виключно співробітника і результат. Якщо було потрібно, підказували і допомагали. Був один переломний момент.

У деяких компаніях вважається, що молода жінка — неважливо, замужня чи незамужня — це кандидат на втечу з робочого місця в декрет

Коли у мене вже склався досить успішний управлінський досвід, мене призначили керувати командою, що складалася з одних чоловіків. До цього я рулювала людьми, яких сама зібрала і вивчила, а тут були хлопці, давно працювали в компанії нарівні зі мною. І я зіткнулася з певною хвилею невдоволення.

Мій тодішній начальник, американець, дав мені посилання на статтю, в якій говорилося, що ніхто не любить підкорятися жінкам — ні жінки, ні чоловіки. Виною всьому — різне ставлення до емоційності: якщо чоловік лається і кричить на роботі, то він просто захоплена людина, йому не все одно, а якщо жінка дозволяє собі таке, то всі вважають, що вона неврівноважена.

Я для себе вирішила просто не подавати приводу для таких суджень. Пізніше, коли ми розібралися з командою і я показала їм свій план розвитку, ми відмінно спрацювалися.

Як поєднати кар'єру і вагітність

Якщо говорити про Росію, то на нашому ринку є один фактор, який дійсно може ускладнити життя працюючим дівчатам. Оскільки трудове законодавство дуже піклується про молодих матерів, то в деяких компаніях вважається, що молода жінка — неважливо, замужня чи незамужня — це кандидат на втечу з робочого місця в декрет. Природно, в очі цього вам ніхто не скаже, але на співбесіді це питання можуть промацувати.

Звичайно, ніхто не має права загострювати цю тему, і в цілому це непрофесійно, але труднощі такого роду трапляються і на Заході. Достатньо пригадати випадок з Мариссой Мейер, яка на першій співбесіді на посаду президента Yahoo! приховала, що вагітна.

Але навіть тут IT-компанії, як правило, дружелюбніше інших: в IT дуже часто можна зберігати гнучкий графік і при нагоді працювати віддалено. Інфраструктура добре дозволяє це робити. У нас в Acronis є дівчата, яким в декреті або по ходу складною вагітності було зручніше іноді працювати з дому, і ми завжди йшли їм назустріч.

Як домогтися підвищення

Насправді, жінки, які чогось досягли, не бачать особливої проблеми в тому, що вони жінки. Не так давно я ходила на форум Microsoft «Жінки в IT»: там докладно розповідали, чому це проблемна тема. Говорили про психологічних моментах: дівчата менш упевнені в собі, їм важче поєднувати роботу з особистим життям.

Але коли там же уявляли кейси успішних в IT-бізнесі жінок, кожна з них виходила і зізнавалася, що не знає, про які проблеми розповідати. Загальний посил звучав так: «Я просто почала щось робити, і робила це добре». У більшості з цих бізнесвумен є діти і сім'я, але їм це не заважає. Буває, що вони рідше з ними бачаться, але тоді вони намагаються ставити собі певні рамки в роботі.

За великим рахунком те ж саме мав на увазі глава Microsoft Сатья Наделла, коли сказав, що жінкам в IT не потрібно спеціально просити підвищення: потрібно просто вірити в карму і робити свою справу. За формою він був не дуже коректний, але по суті тут нема з чим сперечатися: якщо людина добре працює, то правильна система це, скоріше всього, помітить і все у нього буде добре. У будь-якому випадку в компаніях з адекватними HR-процесами та перевіркою результатів питання зарплати і підвищення в залежності від статі точно не варто.

Голос Сокальщини на GoogleNews

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

12 + 19 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.