Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

Як не замерзнути взимку? Поради надають фіни

На теплі країни, швидше за все, поки розраховувати не вийде. Як не замерзнути, відпочиваючи в рідних широтах, пояснює фінська вчена. Ось її поради.

Порада перша: рухайтеся

 

Давно відомо, що якщо ви змерзли в очікуванні автобуса, потрібно пострибати. Рух допомагає виробляти тепло, серцевий ритм прискорюється, кров починає циркулювати швидше, розносячи тепло по всьому організму. Зігрівається навіть поверхню шкіри.

Найкраще працює професійний спорт: він збільшує вироблення тепла в десять разів. Звичайна фізична активність – гра в сніжки або катання з гірки – зігріває тільки в 2-3 рази. Ненабагато ефективніше важка фізична праця: він збільшує вироблення тепла не більше, ніж в п’ять разів.

Цікаво, що «тремтіння від холоду» теж допомагає виробляти тепло. Коли температура тканин падає, м’язи починають дрібно скорочуватися – виникає та сама тремтіння. Скорочення м’язів допомагають виділити тепло, але дуже ненадовго.

Порада друга: жир і м’язи захистять від холоду

 

У словосполученні «холод пробирає до кісток» приховано таємне послання. Чим складніше дістатися до кісток – тим тепліше вам буде. Найкраще зігрівають великі м’язи. Здорова система кровопостачання і серце, що працює, як годинник, теж допомагають. Адже саме кровоносна система розносить тепло по тілу. Жирові тканини теж допомагають захиститися від холоду.

Найсильніше від холоду будуть страждати люди похилого віку, які перебувають в не дуже хорошій формі і маленькі діти – через маленькій площі тіла і обмеженого тепловиділення. У групі ризику люди з хронічними хворобами судин і хворі на діабет. Зверніть увагу на побічні ефекти ліків: деякі можуть бути причиною того, що ви мерзнете сильніше. Якщо ви в групі ризику – одягайтеся правильно.

Порада третя: одягайтеся багатошарово

Шари повітря між шарами одягу – кращий спосіб зберегти тепло. Можемо сказати «спасибі» моді на оверсайз, завдяки якій це можна робити стильно. Але просто одягнутися, як капуста недостатньо, важливо вибрати правильні матеріали. Нижній шар: поглинаючий і натуральний, його завдання – відводити вологу від тіла. Завдання другого шару – зігрівати нас, так що підійде щільна флиска або кашеміровий джемпер, кому що більше подобається. Завдання третього шару – захищати від неприємностей зовнішнього середовища, снігу і вітру. Вибирайте пуховик з просоченням або промокне в непогоду парку.

Порада четверта: бережіть голову

Непокрита голова може звести нанівець всі ваші зусилля щодо захисту від морозу. Захищайте органи дихання: холодне повітря суші і може викликати роздратування і навіть пошкодження дихальних шляхів. Особливо важливо мати це на увазі літнім людям і людям з хронічними захворюваннями

Порада п’ята: не бійтеся холоду.

До холоду можна звикнути – але це не означає, що потрібно негайно вибігати на мороз в одній майці і пірнати в замет. Доцент Тііна Ікяхеймо радить загартовуватися поступово. На те, щоб звикнути до холоду, може знадобитися близько двох тижнів. Потім тіло адаптується, стрес від морозів знизиться, кровоносні судини будуть скорочуватися менше, і сніг вам буде байдуже.

Exit mobile version