Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

Як себе вберегти від інсульту?

Інсульт є третьою найпоширенішою причиною смерті і найбільш частою причиною інвалідності дорослих у світі. 70 тисяч людей живуть з інсультом і наслідками інсульту, і щорічно можна очікувати приблизно 12500 нових випадків. Тільки в Сокальському районі кожен рік реєструємо щораз більше інсультів. Так в 2010 їх було 98, в 2011 – 107, а в 2012 – вже 128. З наслідками інсульту в Сокальському районі живе 2391 чоловік.

Щорічно в Сокалі помирають від інсульту: 92 особи в 2010, 93 – в 2012 році і в 2013 – 96 чоловік.

У тих, хто вижив, відновлення стану, пов’язаного з неврологічним погіршенням, відбувається протягом різного терміну. Близько 30% тих, хто вижив, протягом трьох тижнів стають повністю самостійними, 50% – через 6 місяців. А 20% осіб залишаються глибокими інвалідами, прикутими до ліжка.

В Сокальському районі інвалідами стали 16 чол. – у 2011 році, 18 чол. – у 2012му. І це в працездатному віці.

Для всіх інсультів характерний гострий початок неврологічних симптомів.

Інсульт вражає артерії мозку і виникає внаслідок закупорення або розриву кровоносної судини, по якій кров надходить у мозок. Нервові клітини мозку, до яких не дійшла збагачена киснем кров, перестають функціонувати і гинуть за лічені хвилини. При цьому перестають функціонувати і органи, діяльність яких контролюється цими клітинами мозку. Поскільки загиблі нервові клітини не замінюються новими, порушення, спричинені інсультом, часто мають незворотній характер.

Основною метою лікування і реабілітації є забезпечення максимальної активності людини, діяльності і якості її життя, а також зведення до мінімуму незручності тих, хто доглядає за хворими. Так як лікування і реабілітаційний процес є довготривалими і не завжди приводять до бажаного результату, основна увага приділяється профілактиці інсульту, а також виявленню і ліквідації факторів ризику.

Головними факторами ризику інсульту є: артеріальна гіпертонія, миготлива аритмія, куріння, міксоматозна дегенерація мітрального клапана, гіперліпідемія.

Однак найголовнішим фактором ризику судинних хвороб мозку і мозкового інсульту залишається артеріальна гіпертензія. Тому останнім часом в нашій країні цій проблемі стали приділяти велику увагу на державному рівні. 12 травня 2012 року стартував пілотний проект щодо раннього виявлення і лікування артеріальної гіпертензії, залучення до реалізації цього проекту всіх суміжних спеціалістів: лікарів і аптечних працівників. Визначено перелік міжнародних непатентованих назв лікарських засобів та їх комбінацій, на які поширюється дія пілотного проекту. Запроваджено державне регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою.

Особи, у яких завищені показники артеріального тиску, а це тиск, вищий як 140/90 мм. рт. ст., повинні звернутись до свого дільничного лікаря, кардіолога або невропатолога і отримати рецепт на гіпотензивний препарат, який в аптеці відпустять з відшкодуванням коштів від 90% до 60%.

Запрошуємо вас відвідати свого лікаря.

Тереза КОЗЕЛ, завідувач неврологічного відділу, районний невропатолог.

Exit mobile version