Перед тим як купувати будь-яку побутову техніку, розумно спочатку дізнатися, на які технічні характеристики треба звернути увагу при купівлі, і які вони взагалі повинні бути. Я сам недавно вибирав блендер в якості подарунка на день народження близької людини. Тому в цій статті я вирішив поділитися тим, що я дізнався, і розповісти вам, як вибрати блендер.
Ви дізнаєтеся, які існують різновиди блендерів? Якої потужності повинні бути? З якого матеріалу (найбільш практичного використання) повинні бути виконані окремі елементи? Для чого потрібна кожна насадка? В яких ситуаціях блендер чудово спрацює, а в яких краще використовувати спеціальну кухонну техніку? Про все це читайте далі.
Для чого він потрібен?
Блендер являє собою пристрій, який за допомогою спеціальних лез перетворює їжу в однорідну масу. З допомогою різних насадок додаються й інші функції, як наприклад, збивання і вакуумування – але про це я розповім трохи пізніше. По функціональності можна порівняти з кухонним комбайном, однак по потужності і своїм можливостям, він все ж таки значно йому поступається. Великий вибір кухонних блендерів ви можете знайти на сторінці інтернет-магазину мережі Алло. В розіділі Блендери кухонні ви дізнаєтеся про блендер цена, а також можете отримати консультацію спеціаліста магазину. Зверніть увагу на акції, які постійно проводить для своїх покупців мережа Алло.
Найважливіше перевага перед кухонним комбайном полягає в компактності та зручності. Дійсно, скільки потрібно часу, щоб скористатися комбайном? Адже після кожного використання перед миттям його потрібно спочатку розібрати, а потім — все зібрати назад. А якщо у вас – як у багатьох – невелика кухня, то, зрозуміло, ви будете тримати комбайн в розібраному вигляді де-небудь в шафі, і кожного разу перед використанням ставити і збирати. А якщо вам потрібно всього лише по-швидкому збити коктейль? Або порізати цибулю? Зрозуміло, що це незручно. Тому існують блендери!
Які бувають різновиди?
Є три типи блендерів: стаціонарні, заглибні і комбіновані. Стаціонарні — представляють собою ємність з лезами на дні, а заглибні – опускають в будь-яку ємність, де треба щось змішати або подрібнити. Третій варіант – комбіновані: поєднують в собі функціонал і тих і інших. Давайте розглянемо кожен з них і визначимо, який тип потрібен вам.
Заглибного типу:
Являють собою залізну або пластмасову «ногу», яку опускають в ємність, де потрібно щось подрібнити, перемішати або збити. Використовується в основному для подрібнення: зелені, фруктів і овочів, вареного м’яса, перетворення невеликої кількості сирого м’яса у фарш, отримання панірувальних сухарів і змішування пюре. Їм також можна зробити суп-пюре фруктово-ягідний і молочний коктейль, смузі і навіть збити вершки за допомогою насадки-віночка.
Недоліки:
– його постійно доводиться тримати в руках, що не дуже радує при великих обсягах робіт: руки починають втомлюватися;
дорожче стаціонарного типу;
Переваги:
– компактність: займає мало місця;
– можна працювати в будь-якої ємності;
– зручний для невеликого обсягу робіт (незамінний буде молодим мамам, так як на приготування дитячого пюре піде пару хвилин);
На що потрібно звертати увагу при купівлі заглибного блендера? Технічні характеристики
По-перше, зверніть увагу на матеріал занурювальний «ноги». Краще, якщо вона буде металевою, так як пластмасу не можна опускати в гарячу, і вона швидше псується з часом: змінює колір, набуває запах.
По-друге, важливою характеристикою буде потужність. Чим вона вище, тим краще, так як швидше впораєтеся із завданням, і не так втомляться руки. Потужність сучасних заглибних блендерів варіюється від 250 Вт до 750 Вт.
По-третє, важливо наявність швидкостей. Чим їх більше, тим краще. На перший погляд, здається, та навіщо вони потрібні? Крути собі на максимальній. А ні! Коли сам перший раз спробував, зрозумів, що ця річ потрібна! Зручно, коли для кожного продукту можна підібрати свою швидкість.